Godišnji izveštaj, godišnji izveštajpreduzeća
Šta je godišnji izveštaj?
Godišnji izveštaj Annual Report je detaljan izveštaj koji opisuje učinak preduzeća tokom prethodne godine. Njegova svrha je da korisnicima, kao što su akcionari, potencijalni investitori, zaposleni ili kupci, pruži informacije o poslovanju i finansijskim rezultatima kompanije.
Sadržaj godišnjeg izveštaja
Godišnji izveštaj pruža mnogo informacija o ukupnom učinku kompanije u prethodnoj godini. Godišnji izveštaji nisu obični tekstualni izveštaji, jer sadrže mnogo tabela, slika i grafikona, što ih čini vizuelno privlačnim dokumentima.
Struktura godišnjih izveštaja se razlikuje u zavisnosti od kompanije, ali većina završnih računa sadrži sledeće stavke:
- Pismo predsednika ili izvršnog direktora
- Najvažniji rezultati iz prethodne godine
- Finansijski izveštaji
- Učinak i izgledi za buduće godine
Pismo generalnog direktora
je upućeno akcionarima i sadrži rezime učinka kompanije u prethodnoj godini. Izvršni direktori provode dosta vremena na pisanju ovog pisma kako bi istakli dostignuća kompanije, jer je njen učinak relativan u odnosu na industriju u kojoj posluje. U pismu se pominju informacije od interesa za akcionare jer su oni glavni korisnici izveštaja.
Najvažniji rezultati
Rezultati kao što su inicijative, postignuti ciljevi ili nagrade koje dobija kompanija ili njeni zaposleni su istaknute u godišnjem izveštaju. Glavni cilj ovog dela je da obezbedi da akcionari budu zadovoljni svojim ulaganjem u kompaniju i da ubedi potencijalne investitore da učine isto.
Finansijski izveštaji
Financial Statements su najvažnija komponenta godišnjeg izveštaja i pružaju korisnicima kvantitativne podatke o finansijskom učinku u prethodnoj fiskalnoj godini.
Godišnji izveštaji obično sadrže bilans stanja Balance Sheet, bilans uspeha Income Statement i izveštaj o novčanim tokovima Cash Flow Statement. Pored teksta i tabela, u nijma se nalaze i grafikoni, koji pomažu da se finansijski podaci prikažu na jasan i lako razumljiv način.
Izgledi za budućnost
su sledeća komponenta godišnjih izveštaja koja sadrži informacije o budućim prilikama za ostvarivanje profita. Iz izveštaja investitori mogu da shvate planove kompanije za budući rast i u stanje u kom se kompanije trenutno nalazi u odnosu na konkurenciju. Izveštaji takođe sadrže informacije u vezi sa strategijom kompanije i načinom da se ona sprovede u narednim godinama.
Format
godišnjeg izveštaja može biti u uobičajenom štampanom obliku, ali elektronske verzije su sve popularnije i mogu se naći na veb stranicama kompanija. Elektronske verzije izveštaja omogućuju pristupačnost i široj publici u PDF ili drugim formatima. Sve češći su interaktivni onlajn izveštaji, koji proširuju grafiku i olakšavaju korisnicima brži pregledaju izveštaj.
Ko koristi godišnji izveštaj?
Korisnicima su godišnji izveštaji javno dostupni i namenjeni širokoj publici, kao što su akcionari, potencijalni investitori, zaposleni i kupci. Korisnici mogu biti svi zaintresovani kao što su, druge kompanije, konkurenti ili poteencialni partneri. Godišnji izveštaj se takođe koristi za reklamu isticanjem posebnih dostignuća kompanije u prethodnom periodu i planova za naredni period.
Akcionari i potencijalni investitori koriste godišnje izveštaje kako bi bolje razumeli trenutnu poziciju kompanije i doneli odluke o ulaganju. Godišnji izveštaj pomaže potencijalnim investitorima da odluče da li da kupe akcije ili ne. Takođe daje uvid u buduće planove kompanije, zajedno sa njenim ciljevima i zadacima.
Zaposleni često koriste godišnji izveštaj da bi razumeli neke od važnih oblasti koje su u fokusa kompanije. Mnogi zaposleni su takođe akcionari kompanije, imaju beneficije u vezi sa opcijama na akcije Stock Options i druge mogućnosti, koje im daju podsticaj da budu akcionari.
Kupci koriste godišnje izveštaje da bi mogli da odluče sa kojom kompanijama da posluju. Kupci su zainteresovani za rad sa pouzdanim dobavljačima, a godišnji izveštaj omogućava kompanijama da naglase svoje osnovne prednosti i ciljeve.