Odnos imovine i kapitala, odnos aktive i kapitala, odnos sredstava i kapitala, multiplikator kapitala
vidi Equity Multiplier
Šta je odnos imovine i kapitala?
Odnos imovine i kapitala Asset to Equity Ratio otkriva deo imovine preduzeća koju su finansirali akcionari. Inverzna vrednost ovog odnosa pokazuje deo imovine koja je finansirana dugom. Na primer, kompanija ima 1.000.000 dolara imovine i 100.000 dolara kapitala, što znači da je samo 10% imovine finansirano sopstvenim kapitalom, a 90% je finansirano dugom.
Kako izračunati odnos imovine i kapitala?
Odnos imovine i kapitala se dobija deljenjem ukupne imovine kompanije sa sopstvenim kapitalom. Odnos imovine i kapitala se dobija deljenjem ukupne imovine kompanije sa sopstvenim kapitalom. To je primer finansijskog koeficijenta koji procenjuje finansijski leveridž Financial Leverage i pomaže investitorima i drugim zainteresovanim stranama da odrede sposobnost preduzeća da otplati dug.
Formula
Odnos imovine i kapitala = Ukupna imovina / Ukupni kapital
Asset to Equity Ratio = Total assets / Total equity
Kompanije koriste kombinaciju kapitala i duga da finansiraju svoje poslovanje ili investiraju u imovinu. Stoga su odnosi kao što su imovina prema kapitalu, kapital prema aktivi, Equity Ratio i dug prema kapitalu Debt to Equity vrlo važni. Pored toga, ovi pokazatelji pomažu u razumevanju odnosa između ukupne imovine firme, akcionarskog kapitala i duga.
Visok ili nizak odnos imovine i kapitala?
Generalno, niska vrednost koeficijenta označava pretežno finansiranje kapitalom Equity Financing u odnosu na finansiranje dugom Debt Financing. Ne postoji idealna vrednost koeficijenta, ali svaka kompanija voli da je ispod 2. U principu, vrednost veća od dva ukazuje na to da se kompanija zadužila da bi poslovala. Visoka vrednost odnosa imovine i kapitala ne mora biti loša ako prinos na pozajmljeni kapital premašuje cenu tog kapitala.
Ovaj odnos se može koristiti za poređenje sa drugim kompanijama iz iste delatnosti.
Odnosa aktive i kapitala bi trebalo analizirati uporedo sa odnosom duga prema sopstvenom kapitalu (D/E) i koeficijentom sopstvenog kapitala Equity Ratio. Niži koeficijent D/E je generalno povolljniji jer pokazuje manji dug kompanije. Istovremeno, nizak koeficijent kapitala može nositi veći rizik jer govori da je kompanija pretežno pozajmljivala novac da bi kupila imovinu. Suprotno tome, veći koeficijent kapitala ukazuje na potrebu za efikasnijim finansiranjem sredstvima sa malo duga.
Investitori i analitičari pridaju veću važnost ovom koeficijentu, posebno kada planiraju dugoročnu investiciju. Moguće je da, na prvi pogled, kompanija sa visokim koeficijentom, na osnovu drugih faktora, može izgledati privlačno i da može da dugoročno posluje na tržištu. Ipak, nije mudro ulagati u takve kompanije ako investitor nije spreman da preuzme rizik. U isto vreme, kompanija može da radi na svođenju visokog odnosa aktive i kapitala na nisku vrednost otplaćivanjem dugove i regulisanjem novčanih tokova.
Primer izračunavanja
Kompanija A, dobro posluje i dobro kotira na berzi.
Investitor B, planira da kupoi akcija na dugi rok. On analizira kompaniju A pomoću različitih parametara i izračunava njen odnos imovine i kapitala.
Dakle, ako kompanija ima 11.000.000 dolara ukupne imovine i 9.000.000 dolara akcionarskog kapitala, vrednost odnosa je 1,22, što je dobra vrednost. Stoga, investitor kupuje akcije kompaniju A kao dugoročnu investiciju.
Nasuprot tome, da je kompanija imala ukupnu imovinu od 11.000.000 dolara i akcionarski kapital od 2.500.000 dolara, odnos bi bio 4,4 što je veoma rizično. Štaviše, investitor mora da izvede i proveri druge parametre kako bi doneo konačnu odluku.