Tekuće obaveze, kratkoročne obaveze
Short-term Liabilities
Šta su tekuće obaveze?
Tekuće obaveze Current Liabilities su kratkoročne finansijske obaveze koje obično dospevaju u roku od jedne godine ili u okviru normalnog radnog ciklusa. U retkim slučajevima kada je operativni ciklus duži od jedne godine, tekuće obaveze su one plative u toku radnog ciklusa.
Operativni ciklus ili ciklus konverzije gotovine Cash Conversion Cycle , je vreme potrebno za kupovinu zaliha i njihovo pretvoranje u gotovinu prodajom. Na primer, kompanije u industriji alkoholnih pića i duvana imaju radne cikluse koji prelaze godinu dana. S druge strane, postoji mnogo uslužnih i maloprodajnih preduzeća koja imaju više od dva ciklusa u toku jedne godine.
Primeri tekućih obaveza su dugovanja dobavljačima Accounts Payable, kratkoročni dugovi Short-term Debt, obračunati troškovi Accrued Expenses i obaveze plaćanja dividende Accrued Dividends .
Tekuće obaveze su navedene u bilansu stanja Balance Sheet u odeljku obaveze Liabilities i isplaćuju se iz prihoda ostvarenih poslovnim aktivnostima Operating Activities.
Kako funkcionišu tekuće obaveze?
Tekuće obaveze za preduzeća se mogu tretirati na različite načine u zavisnosti od sektora ili industrije. Tekuće obaveze koriste analitičari, računovođe i investitori da procene koliko dobro preduzeće može da ispuni svoje kratkoročne finansijske obaveze.
Ukratko, kompanija treba da stvori dovoljno prihoda i gotovine u kratkom roku da pokrije svoje tekuće obaveze. Kao rezultat toga, mnogi finansijski pokazatelji koriste tekuće obaveze kako bi odredili koliko dobro ili koliko dugo ih kompanija otplaćuje.
Analiza tekućih obaveza je vrlo važna za investitore i poverioce. Ovo može dati sliku finansijske solventnosti kompanije Solvency Ratios i upravljanja njenim tekućim obavezama.
Tekuće obaveze koje se pojavljuju u bilansu stanja
- Obaveze prema dobavljačima Accounts Payable
- Kratkoročni dugovi Short-term Debt
- Diviende Dividend
- Tekući deo dugoročnog duga Current Portion of Long-term Debt
- Dugoročne menice Long-term Notes Payable
- Kratkoročne menice Short-term Notes Payable
- Dospele plate Payroll Due
- Porezi na zarade Payroll Taxes
- Ukalkulisani troškovi Accrued Expenses
- Porez na dobit Income Tax
- Obaveze plaćanja kamata Interest Payable
- Ukalkulisane kamate Accrued Interest
- Komunalije Utilities
- Naknade za iznajmljivanje Rental Fees
Izdvojamo nekoliko najvažnijih tekućih obaveza:
Obaveze prema dobavljačima
Obaveze prema dobavljačima Accounts Payable su kratkoročne obaveze preduzeća prema poveriocima i dobavljačima. Pojavljuje se u bilansu stanja pod tekućim obavezama. Obaveze prema dobavljačima predstavljaju ukupan iznos obaveza prema dobavljačima ili prodavcima za fakture koje tek treba da budu plaćene.
Prodavci obično daju kupcu rok plaćanja 15 do 45 dana, kupac dobija robu odmah, a može da plati kasnije. Ove fakture se knjiže kao obaveze i zapravo su kratkoročni zajam od prodavca. Dajući kompaniji vremena da isplati fakturu, kompanija može da generiše prihod od prodaje robe i efikasnije upravlja potrebama za gotovinom.
U idealnom slučaju, dobavljači bi želeli kraće rokove što je dobro za njihov novčani tok. Štaviše, dobavljači kompanijama nude popuste za plaćanje na vreme ili ranije. Na primer, dobavljač može ponuditi uslove od „3%, 30, neto 31“, što znači da kompanija dobija popust od 3% za plaćanje 30 dana ili ranije i duguje puni iznos 31 dan ili kasnije.
Suprotno tome, kompanije mogu koristiti obaveze prema dobavljačima kao način da povećaju svoj novčani tok. Preduzeća žele da produže vreme otplate obaveza prema dobavljačima i da tako povećaju svoj novčani tok u kratkom roku.
Obračunati troškovi
Obračunati troškovi su proknjiženi u računovodstvu, ali tek treba da budu plaćeni. Ukalkulisani ili obračunati troškovi koriste obračunsko računovodstvo Accrual Accounting, troškovi se priznaju kada su nastali, a ne kada su plaćeni.
Obračunati troškovi su navedeni u odeljku tekuće obaveze bilansa stanja jer predstavljaju kratkoročne finansijske obaveze. Kompanije će obično koristiti svoja kratkoročna sredstva ili tekuća sredstva kao što je gotovina da ih plate.
Primeri obračunatih troškova
- Robe je kupljena, ali fakturu tek treba da bude dobijena
- Otplata kamata na kredite koji dospevaju u bliskoj budućnosti
- Garancija na uslugu ili proizvod, ali još uvek nije u potpunosti plaćena
- Porezi na nekretnine i imovinu koji su nastali za period
- Obračunati savezni, državni i lokalni porezi
- Akumulirane plate zaposlenih, bonusi i provizije za period koji bi mogao biti isplaćen kasnije, kao što je sledeći period
Porezi koji se plaćaju
Postoje različite vrste poreza koje kompanije duguju i knjiže se kao kratkoročne obaveze. Neki od najčešćih dugovanih poreza su:
Porez na dobit Income Taxes koji se duguje vladi i tek treba da se plati
Porezi na zarade koji su zadržani od zaposlenog, ali nisu plaćeni
Porezi prikupljeni od kupaca i plaćeni, koji se knjiže kao porez na promet koji se plaća Sales Taxes Payable
Kratkoročni dug
Kratkoročni dug je obično ukupan iznos duga koji se duguje u narednoj godini. Iznos kratkoročnog duga u poređenju sa dugoročnim je važan kada se analizira finansijsko zdravlje kompanije. Na primer, recimo da dve kompanije u istoj industriji mogu imati isti iznos ukupnog duga.
Međutim, ako je dug uglavnom kratkoročan, može doći do problema sa novčanim tokovima, ako prihod nije dovoljan za plaćanje obaveza.
Takođe, ako se očekuje mali tok gotovine naredne gode, kompanija može da propustiti isplatu dividende ili bar ne poveća dividendu. Dividende su gotovinske isplate kompanija njihovim akcionarima kao nagrada za ulaganje u njihove akcije.
Vrste kratkoročnih dugova
Komercijalni zapis je takođe kratkoročni dužnički instrument koji izdaje preduzeće. Dug je neobezbeđen Unsecured Debt i obično se koristi za finansiranje kratkoročnih ili tekućih obaveza kao što su obaveze prema dobavljačima ili za kupovinu zaliha.
Kratkoročni dugovi mogu uključivati kratkoročne bankarske kredite koji se koriste za povećanje kapitala kompanije. Kreditne linije Credit Line za prekoračenje bankovnih računa i kratkoročni banakarski avansi se mogu knjižiti kao zasebne stavke. Iako se mogu knjižiti kao posebne stavke i dalje su kratkoročni dugovi. Tekući deo dugoročnog duga Current Portion of Long-term Debt koji dospeva u narednoj godini takođe je naveden kao tekuća obaveza.
Obaveze za plate
Kompanije mogu imati obaveze po osnovu plata Payroll Taxes koje dospevaju u toku godine. Ove obaveze mogu uključivati Medicare plaćanja zadržana za osoblje. Beneficije poslodavca kao što su doprinosi za penzijski plan ili premije zdravstvenog osiguranja koje takođe mogu predstavljati tekuće obaveze.
Dividende koje se plaćaju ili objavljene dividende
Dividende koje je objavila kompanija, a koje tek treba da budu isplaćene akcionarima, takođe se prikazuju kao tekuće obaveze.
Odloženi prihod
Odloženi prihod Deferred Revenue je novac primljen ili plaćen kompaniji za proizvod ili uslugu koji tek treba da budu isporučeni. Nezarađeni ili odloženi prihodi su navedeni kao tekuća obaveza jer je to vrsta duga prema klijentu. Kada bse usluga ili proizvod pruži, odloženi prihod se prikazuje kao prihod u bilansu uspeha.
Primer tekućih obaveza
Primer tekućeih obaveza kompanije A u 000 USD | |
Menice koje se plaćaju | 8.100 |
Obaveze prema dobavljačima | 8.859 |
Tekući deo duga | 1.276 |
Tekući deo poreza za plaćanje | 273 |
Ukupno tekuće obaveze | 18.508 |