Dividenda
Šta je dividenda?
Dividenda Dividend je deo neto dobiti Net Income i neraspoređene dobiti Retained Earnings koju kompanija daje svojim akcionarima bilo u gotovini, akcijama ili na neki drugi način. Kompanija ostvaruje dobit i akumulira neraspoređenu dobit koja može biti reinvestirana ili isplaćena akcionarima kao dividenda.
Vrednost dividende se obračunava po akciji i plaća se jednako svim akcionarima iste klase (obične akcije Common Shares, prioritetne akcije Preferred Shares, itd.). Kada se dividenda objavi, ona će biti isplaćena na određeni datum, poznat kao datum plaćanja.
Preduzeća nisu u obavezi da isplaćuju dividendu i ako im je potrebna gotovina mogu preskočiti isplatu dividende. O visini dividende kompanije odlučuje njen odbor direktora, a za to je potrebno odobrenje akcionara. Kada kompanija objavi dividendu, ona fiksira datum upisa i svi akcionari koji su registrovani od tog datuma stiču pravo na isplatu dividende srazmerno svom vlasništvu. Kompanija uglavnom šalje čekove akcionarima u roku od nedelju dana. Akcije se obično kupuju ili prodaju uz dividendu do dva radna dana pre datuma upisa. Posle toga postaju akcije bez dividende.
Neke velike kompanije kao što su Google, Amazon, Berkshire Hathaway ne isplaćuju dividende i reinvestiraju svoj ukupni profit u poslovanje. Brzo rastuće kompanije, u ranoj fazi retko isplaćuju dividende jer radije reinvestiraju profit kako bi osigurali rast i ekspanziju. S druge strane, renomirane, zrele kompanije nude redovnu dividendu kako bi nagradile lojalne investitore.
Proces isplate dividende
1. Ostvarena zarada
2. Odluka menadžmenta o raspodeli dela zarade
3. Odbor odobrava planiranu dividendu
4. Kompanija objavljuje dividendu (vrednost po akciji, datum isplate, datum upisa itd.)
5. Isplata akcionarima