Dividend Payout Ratio (DPR)

Koeficijent isplate dividende, odnos ukupne dividende i neto dobiti

Šta je koeficijent isplate dividende?

Odnos ukupne isplaćene dividende i neto dobiti (DPR) je iznos dividende Dividend isplaćene akcionarima u odnosu na ukupnu neto dobit Net Income  kompanije. Odnos ukupne dividende i neto dobiti, koja se deli akcionarima, meri učešće dividende u neto dobiti.

Formula

Koeficijent isplate dividende = Ukupne dividende / Neto dobit

DPR = Total Dividends / Net Income

ili

Koeficijent isplate dividende = Dividenda po akciji / Zarada po akciji

DPR = Dividends Per Share / Earnings Per Share

Primer

Kompanija A je prijavila je neto dobit od 20.000 dolara za godinu. U istom vremenskom periodu je objavila i izdala 5.000 dolara dividende svojim akcionarima. Obračun DPR-a je sledeći:

DPR = 5.000 / 20.000 = 25%

To znači da kompanija isplaćuje 25% svog neto profita akcionarima. Preostalih 75% neto dobiti se odnosi na neraspoređena dobit Retained Earnings.

Prosečan odnos ukupne isplaćene dividende i neto dobiti varira u zavisnosti od toga koliko je kompanija fokusirana na rast. Ako je, u fazi visokog rasta, verovatno će sav profit biti reinvestiran, što znači da će odnos isplate dividende biti minimalan. Međutim, kompanije koje nisu usmerene na rast verovatno će imati mnogo veće prosečne stope isplate dividende.

Prosečan ukupne isplaćene dividende i neto dobiti može značajno varirati od jedne industrije do druge. Na primer, kompanije u oblasti obrazovanja obično imaju mnogo niže stope isplate od duvanske industrije.

Koji koeficijent isplate dividende je dobar?

Investitori ne vrednuju uvek visok odnos isplaćene dividende. Neobično visok koeficijent može ukazivati na to da kompanija pokušava da prikrije lošu poslovnu situaciju od investitora nudeći ogromne dividende, ili da ne planira da u dovoljnoj meri koristi obrtna sredstva Current Assets za rast. U principu, koeficijent isplaćene dividende od 30-50% se smatra se zdravim, dok sve preko 50% može biti neodrživo.

Scroll to Top