Indeksni fjučersi, fjučersi na indekse, fjučersi na indeks akcija
Stock Index Futures, Equity Index Futures
Šta su indeksni fjučersi?
Indeksni fjučersi Index Futures su ugovori o kupovini ili prodaji finansijskog indeksa po današnjoj ceni, koji će biti realizovani određenog datuma u budućnosti.Trgovanje indeksnim fjučersima je klađenja na kretanje berzanskog indeksa. Jednostavno rečeno, investitori koriste indeksne fjučerse da predvide da li će se određeni indeksi, kao što je S&P 500 index, povećati ili smanjiti, i u skladu s tim mogu ući u kupovinu ili prodaju. Indeksni fjučersi se zasnivaju na akcijama berzanskih indeksa.
Kupci (duga pozicija Long Position) i prodavci (kratka pozicija Short Position ) fjučersa na indeks generalno imaju suprotna viđenja cene osnovnog indeksa na datum dospeća. Kupci će ostvariti dobit ako se vrednost indeksa poveća na datum dospeća i gubitak ako se njegova vrednost smanji. S druge strane, prodavac će ostvariti dobitak ako se vrednost osnovnog indeksa smanji na dospeću i gubitak ako se poveća.
Karakteristike fjučersa na indekse?
- Likvidnost Liquidity
Fjučersi na indekse na berzi su visoko likvidni, jer za nih uvek postoje kupci i prodavci. Ovo olakšava trgovcima da uđu ili izađu iz pozicija i dobiju povoljne ugovorne cene.
- Hedžing Hedging
Fjučersi na indekse akcija služe kao sredstvo za zaštitu od rizika. Na primer, ako portfolio menadžer
poseduje značajan broj akcija fjučersa na indekse, mogao bi ih koristiti da zaštiti svoj portfolio od potencijalnog pada na berzi.
- Predviđanje (špekulacija) Speculation
Fjučersi na indekse nisu samo sredstvo za upravljanje rizikom, mogu se koristiti i za špekulacije. Trgovci koji očekuju porast na berzi mogu investirati u indeksne fjučerse, nadajući se zaradi na osnovu svojih tržišnih predviđanja.
- Niži zahtevi za maržu Low Margin Requirements
Fjučersi na indeks akcija obično imaju niže zahtev za maržu od drugih fjučers ugovora. Ovo ih čini pristupačnijim manjim investitorima, omogućavajući širem krugu učesnika na tržištu da se uključe u trgovinu fjučersima.
Indeksni fjučersi na berzi?
Na berzi indeksnih fjučersa trguje veliki broj igrača od kojih su najvažniji sledeći učesnici:
- Hedžeri Hedgers
Poput portfolio menadžera sa mnogo akcija, Hedžeri koriste indeksne fjučerse da bi se zaštitili od potencijalnih gubitaka na berzi Hedging.
- Špekulanti Speculators
Ovi investitori žele da profitiraju predviđajući da li će cena indeksa ići gore ili dole. Oni trguju fjučers ugovorima na osnovu ovih predviđanja.
- Market mejkeri Market Makers
Ovi trgovci obezbeđuju likvidnost tržištu kupovinom i prodajom indeksnih fjučers ugovora. Oni zarađuju novac koristeći razliku između kupovne i prodajne cene.
- Institucionalni investitori Institutional Investors
Veliki igrači poput penzionih fondova i hedž fondova Hedge Funds aktivno trguju fjučersima na indekse. Oni koriste ove instrumente da upravljaju rizikom i diversifikuju svoja ulaganja u različite vrste sredstava.
Šta je marža u trgovanju fjučersima na indekse?
Pre nego što se uđe u trgovinu fjučersima na indekse akcija, neophodno je shvatiti koncept marže. Fjučers marža je iznos novca koji se mora deponovati i držati kod brokera kada se otvori fjučers pozicija. To nije učešće jer se osnovnu roba ne poseduje. Prvo se deponuje početni iznos na račun brokera kao procenat od vrednosti transakcije što služi za pokrivanje potencijalnih dnevnih gubitaka. I kupci i prodavci moraju da polože ovu maržu (na primer, 5%) što omogućava veći obim trgovanja i potencijal profita. Iako leveridž Leverage može povećati profit, takođe može rezultirati gubicima, ako se tržište ne kreće kako je predviđeno.
Trebalo bi napomenuti da fjučersima na indekse generalno uključuju niže marže od drugih fjučers ugovora što doprinosi njihovoj popularnosti.
Fjučersi na indekse akcija kojima se najviše trguju?
Fjučersi na indeks se trguje za sve glavne berzanske indekse, Dow Jones, S&P, Nasdaq, FTSE, DAX i mnogi drugi. Postoje i manji indeksni fjučersi koji zahtavaju manje kapitala i trgovinu čine dostupnom manjim investitorima. Na primer, E-Mini S&P je indeksni fjučers kojim se trguje na Čikaškoj merkantilnoj berze. Osnovna imovina Underlying Asset koju koristi ovaj indeks na fjučers je S&P 500. Uveden je 1997. godine kada je S&P ugovor bio 500 puta veći od indeksa. Iznos je bio prevelik za trgovce, i uveden je E-Mini S&P, koji je 50 puta veći od vrednosti S&P 500.
Kako trgovati fjučersima na indeks?
Počinje se izborom indeksa kojim će se trgovati, na primer, indeksom S&P 500. Prvo bi trebalo znati u kom pravcu se kreću cene indeksa da bi se mogao ostvarili profit. Zatim sledi odluka, koliko novca uložiti. Većina trguje sa najmanje 100 lotova. Može se trgovati svaki dan, ponedeljkom ili svake nedelje. Na kraju se kontaktira broker da izvrši trgovinu.