Inventory

Zalihe, inventar

Šta su zalihe u računovodstvu?

Zalihe preduzeće su su sirovine koje se koriste u proizvodnji i proizvedena roba koja je spremna za prodaju. Zalihe su jedno od najvažnijih sredstava koje kompanija poseduje jer je to izvor prihoda i budućih profita akcionara. Postoje tri vrste zaliha: sirovine, nedovršena proizvodnja i gotova roba. Zalihe se vode kao obrtna sredstva Current Assets u bilansu stanja preduzeća Balance Sheet.

Upravljanje zalihama je sistematski pristup nabavci, skladištenju i prodaji zaliha. Dobro upravljanje zalihama je vrlo važno za svaku kompaniju jer se na taj način smanjuju troškovi. U poslovnom smislu, upravljanje zalihama je način za postizanje optimalnih zaliha, da ih ne bude previše ni premalo. Potrebno je znati kada ponovo naručiti, koliko naručiti, gde ih skladištiti što može biti vrlo složen proces.

Vrste zaliha

Sirovine, poluproizvodi i gotovi proizvodi su tri glavne kategorije zaliha koje se vode u finansijskom računovodstvu preduzeća.

Sirovine

Sirovine se sastoje od svih predmeta koji se obrađuju da bi se dobio finalni proizvod. U kompaniji za proizvodnju kolača, sirovine su proizvodi poput mleka, šećera i brašna koji se koriste u različitim fazama proizvodnje.

Kada govorimo o sirovinama, neophodno je razumeti da sirovine koje koristi proizvodna kompanija mogu biti nabavljene od dobavljača ili biti nusproizvod procesa. U našoj kompaniji za proizvodnju kolača, sirovine će se uglavnom nabavljati od različitih dobavljača. Međutim, u kompaniji za proizvodnju šećera samo se šećerna trska donosi od različitih farmera. Kada se preradi u fabrici za ekstrakciju soka, zaostala supstanca je poznata kao bagasa. Sok se šalje na ključanje, a bagasa se koristi kao gorivo. Ovde će se šećerna trska, sok i bagasa tretirati kao sirovine.

Koncept sirovina kao zaliha postoji samo u prerađivačkoj industriji. U trgovinskoj industriji nema prerade ili proizvodnje, tako da nema sirovina.

Proizvodnja u toku

Kada su sirovine poslate na preradu, ali još nisu odobrene kao gotova roba, ova faza je poznata kao proizvodnja u toku Work-in-Progress (WIP). U kompaniji za proizvodnju kolača, nakon što su sirovine prerađene i kolačići su oblikovani, oni idu na proveru kvaliteta pre nego što se predaju na pakovanje. Svi kolačii koji čekaju na proveru kvaliteta smatraju se proizvodnjom u toku.

Scroll to Top