Net Debt

Neto dug

Šta je neto dug?

Neto dug Net Debt je merilo finansijske likvidnosti koje meri sposobnost kompanije da plati sve svoje dugove u slučaju da odmah dospeju. Drugim rečima, neto dug je dug koji bi ostao nakon što preduzeće otplati što je moguće više duga likvidnim sredstvima. Pored toga, koristi se da bi se utvrdilo da li je kompanija u stanju da se i dalje zadužuje.

Formula

Neto dug = Kratkoročni dug + Dugoročni dug – Gotovina i ekvivalenti

Net debt = Short-term Debt + Long-term Debt – Cash and Equivalents

Gde su stavke ove formule:

  • Kratkoročni dug Short-term Debt predstavlja finansijske obaveze koje dospevaju u roku od 12 meseci.

Primeri kratkoročnog duga su obaveze prema dobavljačima Accounts Payable, kratkoročni krediti, plaćanja zakupa, plate i porez na dobit Income Tax.

  • Dugoročni dug Long-term Debt se odnosi na finansijske obaveze koje dospevaju u roku dužem od 12 meseci.

Dugoročni dug su, na primer, obveznice Bonds, obaveze zakupa, nepredviđene obaveze, obaveze za plaćanje i konvertibilne obveznice Convertible Bonds.

Primeri ekvivalenata su tržišne hartije od vrednosti Marketable Securities, komercijalni zapisi Commercial Paper, trezorski zapisi Treasury Bill, i bankovni računi. 

Obračun neto duga

Postoji pet koraka za izračunavanje neto duga:

1. Utvrditi ukupan iznos svih kratkoročnih dugova navedenih u bilansu stanja kompanije.

2. Utvrditi ukupan iznos svih dugoročnih dugova. Oni su takođe navedeni u bilansu stanja kompanije.

3. Sabrati kratkoročni i dugoročni dug.

4. Utvrditi ukupan iznos gotovine i gotovinskih ekvivalenata.

5. Ovaj rezultat se oduzima od ukupnog kratkoročnog i dugoročnog duga.   

Primer

Primer obračuna neto duga u 000 USD
Kratkoročni dug40.000
Dugoročni dug60.000
Ukupni dug100.000
Gotovina i ekvivalenti25.000
Hartije od vrednosti15.000
Ukupna gotovina i ekvivalenti40.000
Neto dug60.000

Neto dug = Kratkoročni dug + Dugoročni dug – Gotovina i ekvivalenti = 40.000 + 60.000 – 40.000 = 60.000

Tumačenje neto duga

Iznos neto duga pruža uvid u finansijsku situaciju kompanije. Trebalo bi ga koristiti uporedo sa drugim finansijskim pokazateljima da bi se tačno odredilo finansijsko zdravlje kompanije. Za ocenu finansijskog stanja kompanije bi trebalo uključiti i sledeće faktore:

Pozitivan neto dug

Pozitivan neto dug pokazuje da kompanija nema dovoljno gotovine da pokrije svoje dugove. Ako su drugi pokazatelji dovoljno dobri, preduzeće ipak može da nosi neto dug.

Kratkoročni dugovi u odnosu na dugoročne dugove

Kratkoročni i dugoročni dug imaju isti tretman kada se izračunava neto dug, ali i različite efekte na poslovanje. Kompanija sa prevelikim kratkoročnim i minimalnim dugoročnim dugom ima strožija finansijskim ograničenja od kompanije sa istim ukupnim dugom, većinom dugoročnim.

Tokovi prihoda naspram kratkoročnih dugova

Preduzeće može nastaviti tekuće poslovanje, iako jedva zarađuje dovoljno za kratkoročne dugove, ali problem može biti na duži rok. Na primer, ako se kompanija jedva izmiruje kratkoročne dugove bez dodatnih prihoda za smanjenje dugoročnih dugova, može doživeti finansijske probleme. To se dešava jer se više dugoročnih dugova pretvara u kratkoročne obaveze.

Prekomerni negativni dug

Ako kompanija ima dovoljno sredstava za izmirivanje dugova to pokazuje njenu stabilnost. Nasuprot tome, ako dug rezultira velikim negativnim dugom, to može značiti da kompanija ne koristi efikasno svoje resurse. Možda će tražiti načine da potroši višak novca na razvoj kompanije i povećanje njene profitabilnosti.

Scroll to Top