Opcije, derivati zasnovani na vrednosti osnovnih hartija od vrednosti
Šta su opcije?
Opcije su finansijski derivati zasnovani na vrednosti osnovnih hartija od vrednosti (osnovnih sredstava, osnovne imovine) Underlying Asset kao što su, na primer, akcije. Opcije daju pravo kupcima i prodavcima, ali ne i obavezu, da kupe ili prodaju osnovno sredstvo po ugovorenoj ceni na ugovoreni datum. To su ugovori kojima se može trgovati kada investitori misle da će cena nekog sredstva biti viša ili niža na određeni datum u budućnosti.
Vrste opcija – kupovne i prodajne opcije
Opcije su vrsta derivata Derivatives jer je njihova cena izvedena iz nekog drugog sredstva.
Kupovna opcija Call Option daje vlasniku pravo da kupiosnovnu hartiju od vrednosti po izvršnoj ceni Strike Price u roku ili pre isteka roka opcionog ugovora, a prodajna opcija Put Option daje pravo vlasniku da proda akcije.
Opcije su rizični derivati i nisu pogodne za svakoga. Trgovanje opcijama može biti špekulativne prirode i nositi značajan rizik od gubitka.
Kupovne opcije
Kupovna opcija Call Option daje imaocu pravo, ali ne i obavezu, da kupi osnovnu hartiju od vrednosti po izvršnoj ceni u roku ili pre isteka roka opcionog ugovora. Kupovna opcija će stoga postati vrednija kako raste cena osnovna hartija od vrednosti.
Primeri kupovnih opcija
Primer 1
Pretpostavimo da se akcije Microsofta (MFST) prodaju po ceni od 108 dolara po akciji a investitor veruje da će im vrednost porasti. Odlučuje se da kupi call opciju da bi imao zaradu od povećanja cene akcija. Kupuje jednu call opciju sa izvršnom cenom od 115 dolara za jedan mesec u budućnosti za 37 centi po ugovoru. Ukupni trošak je 37 USD za poziciju plus naknade i provizije (0,37 x 100 = 37 USD).
Ako akcija poraste na 116 dolara, opcija će vredeti 1 dolar, i akcije bi se mogle kupiti za 115 i odmah bi se mogle prodate za 116 dolara. Profit na poziciji opcije bi bio 170,3% pošto je plaćeno 37 centi a zarada 1 dolar što je procentualno mnogo više od povećanja osnovne cene akcija od 7,4% sa 108 na 116 dolara u trenutku isteka. Drugim rečima, dobit u dolarima bi bila neto 63 centa ili 63 dolara pošto se cena opcionog ugovora množi sa 100 [(1 – 0,37) x 100] = 63.
Ako akcija padne na 100 dolara, opcija bi istekla i bila bezvredna. Između ostalog, investitor bi ostao bez premije od 37 dolara. Dobro je što nije kupljeno 100 akcija po 108 dolara, jer bi gubitak bio 8 dolara po akciji, 800 dolara. Iz ovog primera se vidi, da se kupovinom opcija može smanjiti rizik od pada cene akcija.
Primer 2
Potencijalni vlasnik kuće vidi da cene kuća rastu i želi da kupi pravo na kupovinu kuće u budućnosti. Međutim, to pravo želi da iskoristi tek nakon što se izgrade određeni objekti u okolini. U tom slučaju, bi mogao imati koristi od kupovine opcije
Potencijalni kupac kupuje call opciju za kupovinu kuće za 400.000 dolara. Opciju može iskoristiti u bilo kom trenutku u naredne tri godine. Takva opcija se ne daje besplatno, potencijalni kupac kuće mora da uplati učešće, kao nepovratni depozit, da bi zaključio ugovor.
U odnosu na opciju, ovaj trošak je poznat kao premija opcije Option Premium ili cena opcionog ugovora Option Contract. U primeru, kupovine kuće depozit može biti 20.000 dolara koje kupac plaća prodavcu opcija. Recimo, prošle su dve godine, izgrađeni su okolni objekti i zoniranje je odobreno. Kupac kuće koristi opciju i kupuje kuću za 400.000 dolara jer je kupovina tako ugovoreno.
Tržišna vrednost te kuće se možda udvostručila na 800.000 dolara. Ali pošto je učešće zaključano u unapred određenoj ceni, kupac plaća 400.000 dolara. U alternativnom scenariju, kažemo da odobrenje za zoniranje neće stići do četvrte godine. Ovo je godinu dana nakon isteka ove opcije.
Kupac kuće mora da plati tržišnu cenu jer je ugovor istekao. U oba slučaja, prodavac opcija zadržava originalnih 20.000 dolara.
Prodajne opcije
Za razliku od kupovne opcije, prodajna opcija Put Option daje vlasniku pravo, ali ne i obavezu, da proda osnovnu hartiju od vrednosti po izvršnoj ceni u roku ili pre isteka roka opcionog ugovora. Put opcija dobija na vrednosti kako cena osnovnog kapitala pada. Zaštitne kupovne opcije Protective Puts se mogu kupiti kao vrsta osiguranja, obezbeđujući donju cenu za investitore da zaštite svoje pozicije.
Primer prodajne opcije
Prodajna put opcija se može uporediti sa polisom osiguranja. Svaki vlasnik kuće, je verovatno upoznat sa procesom kupovine osiguranja vlasnika kuće. Vlasnik kupuje polisu osiguranja kuće kako bi se zaštitio od štete. On plaća iznos koji se zove premija za određeno vreme, recimo godinu dana. Polisa ima nominalnu vrednost i pruža zaštitu nosiocu osiguranja u slučaju oštećenja kuće.
Šta se dešava ako se umesto u kuću investira u akcije ili indeks? Slično tome, ako investitor želi osiguranje za svoj portfolio indeksa S&P 500 Index , može kupiti prodajne opcije. Recimo, tržište medveda Bear Market je blizu i ne želi da izgubi više od 10% duge pozicije u S&P 500. Ako se S&P 500 trenutno prodaje po ceni od 2.500 dolara, investitor može da kupi put opciju. Ova opcija mu daje pravo da proda indeks po 2.250 , na primer, u bilo kom trenutku u naredne dve godine.
Ako posle šest meseci cena padne 20% (500 poena od indeksa), gubitak je samo 250 poena. Nakon toga, može da proda indeks po 2.250 dolara iako se trguje po 2.000 dolara. Dakle, gubitak je samo 10%. U stvari, čak i ako tržište padne na nulu, gubitak bi bio samo 10% ako se zadrži ova prodajna opcija. Pored toga, trošak kupovina opcije je premija, i ako tržište ne padne tokom perioda, maksimalni gubitak opcije je plaćena premija.
Terminologija opcija koju bi trebalo znati
At-The-Money (ATM) – “blizu novca”
Izraz “blizu novca” At-The-Money označava situaciju kada je izvršna cena opcije Strike Price jednaka ili blizu trenutne tržišne cene osnovne imovine.
In-The-Money (ITM) In-The-Money (ITM) – “u novcu”
Izraz “u novcu” se odnosi na opcije koje će doneti profit ako se izvrše.
Kupovna opcija Call Option je „u novcu“, kada je izvršna cena osnovnog sredstva Underlying Asset manja od tržišne cene. To znači da vlasnik opcije može kupiti hartiju od vrednosti ispod njene trenutne tržišne cene. Ako call opcija ima izvršnu cenu od 50 dolara, a akcija se trguje po 55 dolara, ta opcija je In-The-Money.
Prodajna put opcija je „u novcu“ako je izvršna cena osnovnog sredstva veća od tržišne cene.
To znači da vlasnik opcije može prodati hartiju od vrednosti iznad njene trenutne tržišne cene
Ako put opcija ima izvršnu cenu od 50 dolara, a akcija se trguje po ceni od 45 dolara, ta opcija je In-The-Money (ITM).
Out-of-the-Money – “bez novca”
Cena opcija “bez novca” Out-of-the-money (OTM) za call opcije znači da je cena akcija ispod izvršne cene . Za put opcije, to znači da je cena akcija iznad izvršne cene. Cena opcija bez novca sastoji se u potpunosti od vremenske vrednosti Time Value. Termin „bez novca“seodnosi na opcijekoje ne bi donele profit ako se izvrše.
Strike Price – izvršna cena
Svaka berzanska opcija ima unapred dogovorenu izvršnu cenu Strike Price po kojoj se akcija može kupiti. U SAD, cena izvršenja je obično fer tržišna vrednost Fair Market Value osnovne imovine Underlying Asset na dan dodele opcija.
Drugi naziv za izvršnu cenu je cena izvršenja Exercise Price.
Option Premium – premija opcije
Premija opcije je naknada koju kupac opcionog ugovora plaća za pravo kupovine ili prodaje osnovne imovine (akcija ili drugih hartija od vrednosti) po unapred utvrđenoj ceni, pre ili na datum isteka Expiration Date opcionogugovora Option Contract.
Intrinsic Value – unutrašnja ili suštinska vrednost (intrinzična vrednost)
Unutrašnju vrednost Intrinsic Value of an Option imaju samo opcije koje su In-The-Money (ITM). To je vrednost koju bi svaka opcija imala da se izvrši danas.
Generalno, intrinzična vrednost je vrednost za koju je izvršna cena Strike Price profitabilna, In-The-Money u odnosu na tržišnu cenu akcije. Ako izvršna cena opcije nije profitabilna u poređenju sa cenom akcije, kaže se da je opcija “bez novca” Out-of-The-Money (OTM). Ako je cena izvršenja jednaka ceni akcije na tržištu, za opciju se kaže da je u “blizu novca” At-The-Money.
Underlying Asset – osnovno sredstvo (osnovna imovina)
Osnovno sredstvo (hartija od vrednosti) na kojoj se zasniva opcija. Opcije su derivati čija je cena izvedena iz drugog sredstva (akcija, naprimer).
Implied Volatility – pretpostavljena (implicitna) volatilnost
Pretpostavljena volatilnost Implied Volatility je očekivana kolebljivost cena hartije od vrednosti tokom trajanja opcije. Najčešće se koristi za predviđanje cena ugovora o opcijama Option Contract. Takođe, pokazuje koliko je verovatno da će se cena hartije od vrednosti pomeriti nagore ili nadole u određenom vremenskom periodu. U slučaju opcija na akcije Stock Options, ovaj period će biti dok ugovor o opcijama ne istekne.
Option Exercise -izvršenje ugovora o opcijama.
Option Assignment – dodela opcije
Dodela opcije Option Assignment nastaje kada se opcija iskoristi, a prodavac opcije Option Writer mora da ispuni obavezu iz ugovora. Po ugovoru on mora da kupi ili proda osnovnu akciju Underlying Asset po izvršnoj ceni Strike Price.
Expiration Date – datum isteka ugovora o opcijama,
Datum isteka Expiration Date ugovora o opcijama kada ugovor prestaje da postoji. Posle toga isteka opcija je bezvredne. Drugim rečima, datum isteka je poslednji dan kada je ugovor o opciji validan.
Long Position (Long) -duga pozicija
Duga pozicija Long Position se odnosi na kupovinu sredstva sa očekivanjem da će porasti u vrednosti (bikovski stav). Ova pozicija u ugovorima o opcijama ukazuje na to da vlasnik poseduje osnovno sredstvo. Duga pozicija je suprotna od kratke pozicije Short Position.
Long se može odnositi ili na potpuno vlasništvo nad sredstvom ili na vlasništvo nad opcijom na sredstvo.
Short position – kratka pozicija
Kratka pozicija Short Position je generalno prodaja akcije koja se ne poseduje. Investitori koji prodaju na kratko veruju da će se vrednost akcija smanjiti. Ako cena padne, mogu se kupiti akcije po nižoj ceni i ostvariti profit. Ako cena akcija poraste i kasnije se otkupi po višoj ceni, pretrpeće se gubitak. Kratka prodaja je za iskusnog investitora.
Time Value – vremenska vrednost
Vremenska vrednost Time Value predstavlja deo cene opcije koji se zasniva na njenom vremenu do isteka. Ako se od cene opcije oduzme iznos unutrašnje vrednosti Intrinsic Value, ostaje vremenska vrednost. Ako opcija nema unutrašnje vrednost Out-of-The-Money (OTM), njena cela vrednost je zasnovana na vremenskoj vrednosti.
Futures option – fjučers opcija
Opcija na fjučers Option on Futures je vrsta ugovora o opcijama u kojim su osnovna sredstva fjučersi.
Greeks – grci
Greeks označava skup kalkulacija koje se koriste za merenje koliko različiti faktori ili događaji mogu uticati na cenu opcije. Zovu ih “grci” zbog imena njihovih vrsta. Na primer, postoje delta, gama, teta i vega – svi oni mere rizik opcija na različite načine.
Historical volatility – istorijska volatilnost
Istorijska volatilnost Historical Volatility je mera stvarne volatilnosti određene akcije tokom vremenskog perioda u prošlosti (mesec, kvartal ili godina). Jednostavnije rečeno, to je način da se proceni koliko se cena akcije udaljila od svog proseka.
Index Option – opcija indeksa
Opcioni ugovor čija je osnova hartija od vrednosti indeks Index Option, prati učinak grupe sredstava.