Prateći odnos cena/zarada, zaostali odnos cena/zarada, odnos cene akcije i ukupne zarade po akciji u poslednjih 12 meseci
Šta je prateći odnos cena/zarada?
Prateći odnos cena/zarada Trailing P/E je odnos cene akcije i ukupne zarade po akciji u poslednjih 12 meseci. Zaostali odnos cena/zarada je relativni multiplikator vrednovanja koji se zasniva na stvarnoj zaradi poslednjih 12 meseci. Trejling P/E se bazira na prošlim performansama, trenutna cena akcije se podeli sa zaradom po akciji EPS u poslednjih 12 meseci.
Generalno, kada se govori o P/E odnosu, obično se misli na prateći P/E. Trejling odnos P/E je najpopularnija P/E metrika i najčešće se koristi jer daje najtačniju procenu učinka kompanije. Koristi istorijske zarade i poredi ih sa trenutnim cenama. Određivanje Trailing P/E odnosa je važno za investitore jer im pomaže da bolje razumeju šta dobijaju za svoju investiciju.
Zarada za poslednju fiskalnu godinu se može naći u bilansu uspeha Income Statement u godišnjem izveštaju. Na dnu bilansa uspeha je ukupni EPS za celu fiskalnu godinu firme.
Ključni faktori koji utiču na performanse akcije su profitabilnost kompanije i kako investitori vrednuju tu profitabilnost. Izveštaj o zaradi Earnings Report može nešto reći o profitabilnost, ali ne i o vrednosti koju investitori pridaju tom profitu. Jedan od načina za određivanje vrednosti akcije je upoređivanje njene cene sa zaradom kompanije, poznato kao odnos cene i zarade.
Formula
Deljenje trenutne cene akcije sa EPS-om za poslednjih 12 meseci kompanije daje odnos P/E što je prikazano donjom formulom:
Trejling P/E koeficijent = Trenutna cena akcije / EPS za 12 meseci
Trailing P/E Ratio = Current Share Price / Trailing 12 Months’ EPS
Ova mera se smatra pouzdanom jer se izračunava na osnovu stvarnog učinka, a ne očekivanog budućeg učinka. Međutim, dosadašnja zarada kompanije nije garancija budućih zarada, te je zbog toga potreban oprez.
Primer za prateći odnos cena/zarada
Šta je trejling P/E najbolje će se razumeti na jednostavnom primeru:
Trenutna cena akcija kompanije je 50 dolara, a 12-mesečna zarada po akciji je 2 dolara.
Trejling P/E koeficijent = Trenutna cena akcije / EPS za 12 meseci = 50 / 2 = 25 Trejling P/E koeficijent je 25x (25 puta). To znači da se akcije kompanije trguju 25 puta u odnosu na prethodnu 12-mesečnu zaradu po akciji.
Komponente P/E odnosa
P/E za akciju se izračunava tako što se cena akcije „P“ podeli sa godišnjom zaradom kompanije po akciji „E“. Ako se akcija trguje po ceni od 20 dolara i njena zarada po akciji je 1 dolar, onda akcija ima P/E od 20x (20 dolara/1 dolar). Slično, ako se akcija trguje po 20 dolara i njena zarada po akciji iznosi 2 dolara, onda se kaže da se akcija trguje po ceni od (20 dolara/2 dolara)10x .
Entuzijazam investitora može dovesti do ekspanzije P/E u perioda kada se percepcija investitora o kompaniji poboljšava. Rezultat toga, je njihova spremnost da plate više za zaradu od jednog dolara. Na primer, recimo da je akcija koja se trgovala po ceni od 80 dolara sada 100 dolara. Zarada po akciji je ostala 5 dolara, ali zbog optimizma investitora, prosečan odnos P/E je porastao sa 16x na 20x.
Suprotno, kada se percepcija investitora o akciji pogorša i žele da plate manje za zaradu od jednog dolara, dolazi do kontrakcije P/E. Cena akcije opada, iako je zarada po akciji ostala stabilna, a odnos P/E se spušta naniže.
Analiza akcija korišćenjem odnosa P/E
Kao rezultat svega ovoga, kompanije u industrijama koje ostvaruju istu zaradu po akciji mogu imati veoma različiti P/E odnosi. Na primer, dve kompanije su prijavele zaradu od 2 USD po akciji. Akcija koja se trguje po 20 USD ima P/E 10x, a druga koja se trguje po 30 USD ima P/E 15x.
Ovo može biti delimično zbog konzistentnosti zarade, očekivanja povećanja zarade i industrijske grupe u kojoj se nalazi svaka akcija. Ako su izgledi akcija kompanije obećavajući investitori će možda prihvatiti veći odnos P/E kako bi kupili te akcije. Na drugom kraju spektra, ako investitore ne impresionira buduća zarada, odnos P/E akcija može pasti na relativno nizak nivo.
Važno je znati da li je trenutni odnos P/E za akcije date kompanije trenutno visok ili nizak. Problem je što postoje proizvoljni granični nivoi koji se kvalifikuju kao visoki ili niski. Najbolji način da se proceni P/E odnos kompanije je:
1. Poređenje trenutnog P/E kompanije sa njenim istorijskim rasponom P/E
2. Poređenje trenutne P/E kompanije sa P/E sličnih kompanija u istoj poslovnoj ili industrijskoj grupi
Generalno, trenutni P/E kompanije na donjem kraju svog istorijskog raspona ili ispod prosečnog P/E sličnih kompanija, može označiti potcenjenu akciju.
Na šta bi trebalo obratiti pažnju
Najbolji sled događaja svake akcije je neprestani rast zarada kompanije, dobri dugoročnim izgledi kompanije i visoko vrednovanje zarade. To rezultira nadprosečnim odnosom P/E.
Kada odnos P/E kompanije padne, akcija može postati relativno jeftina. P/E može predstavljati odličnu vrednost, ali akcija se možda neće značajno oporaviti sve dok investitori ne shvate postojanje nekog katalizatora. Pored toga, mogu postojati situacije u kojima kompanija ima nizak odnos P/E jednostavno zbog loših izgledi za buduću zaradu. Ovo može stvoriti zamku vrednosti Value Trap, akcija je izgledala jeftino, ali se kasnije ispostavilo da je postojao razlog.
Ako cena akcije raste, trebalo bi obratiti veliku pažnja kada akcija dobije ponudu do preterano visokog P/E nivoa. U žaru bikovskog tržišta, nije neuobičajeno pronaći “vruće” akcije koje se trguju po P/E od 50x ili više. Iako ovo može potrajati neko vreme, na kraju cena akcija može pasti. A kada se to dogodi, pad može biti brz i bolan.