Akcije rasta, rastuće akcije
Šta su akcije rasta?
Akcije rasta su akcije koje imaju mnogo veću stopu rasta od prosečne tržišne stope rasta. To znači da ove akcija više rastu od od prosečne akcije na tržištu, a samim tim i brže ostvaruju zaradu. Investitori takođe očekuju da će cena akcija rasti brže ako kompanija raste brže od proseka. Stopa rasta se obično upoređuje sa indeksom S&P 500 index.
Akcije rasta često izgledaju skupe, jer se trguju sa visokim odnosom cene prema zaradi Price to Earnings (P/E), ali i takve mogu biti jeftine ako kompanija nastavi brz rast, što dugoročno povećava cenu akcija.
Karakteristike akcija rasta
- Visoka stopa rasta
Kao što im samo ime kaže, akcije rasta imaju značajno veću stopu rasta od prosečne stope rasta tržišta, rastu bržim tempom od prosečnih akcija na tržištu.
- Male ili nikakve dividende
Akcije rasta obično ne plaćaju dividende Dividend, a ako ih plaćaju vrlo su male. To je zato što brzo rastuće kompanije reinvestiraju svoju neraspoređenu dobit Retained Earnings da povećaju kapacitete koji ostvaraju prihode.
- Konkurentska prednost
Kompanije u razvoju obično imaju prednost u odnosu na konkurente iz iste industrije. Konkurentska prednost daje kompanijama u razvoju jedinstvenu prodajnu ponudu, zbog čega više prodaju i rastu brže. One mogu imati patente ili tehnologije koje im to omogućavaju. Da bi ostali ispred konkurencije, reinvestiraju profit u razvoj novijih tehnologija i patenata kao načina da osiguraju dugoročni rast.
- Baza lojalnih kupaca
Zbog svega toga stiču lojalnu bazu kupaca i značajan udeo na tržištu u svojoj industriji. Na primer, kompanija koja razvija računarske aplikacije i prva pruža novu uslugu može postati akcija rasta jer stiče veći tržišni udeo kao jedina kompanija koja pruža novu uslugu. Ako druge kompanije za aplikacije uđu na tržište sa sopstvenim verzijama usluge, kompanija koja uspe da privuče i zadrži najveći broj korisnika ima veći potencijal da postane deonica rasta.
- Visoki prihodi
Pošto akcije rasta isplaćuju veoma niske dividende ili ih uopšte ne isplaćuju, investitori ne zarađuju mnogo od svojih investicija u kratkom roku. Međutim, dugoročni izgledi su mnogo bolji. Investitori su u mogućnosti da ostvare značajne prihode, a tokom godina mogu imati dvostruki, trostruki ili višestruki rast.
- Rizik investiranja u akcije rasta
Pošto investitori na osnovu očekivanja plaćaju veliku cenu za akcije rasta, ako se ta očekivanja ne ostvare, akcije rasta mogu da dožive dramatičan pad. Iako na dugi rok rastu, kratkoročni nivo neizvesnosti doprinosi visokom riziku. Investitor dugoročno profitira od ulaganja, pod uslovom da kompanija dobro posluje.
Mnoge akcije male kapitalizacije Small-cap Stocks se smatraju akcijama rasta. Međutim, i akcije nekih većih kompanija mogu takođe biti akcije rasta. Primeri akcija rasta velikih firmi su Amazon (AMZN), Facebook (FB), Apple (AAPL), Netflix (NFLX) itd.
Primer akcija rasta
1. Amazon.com Inc. (AMZN)
Amazon se smatra jednom od najuspešnijih akcija sa uspešnim rastom tokom godina, kao što se može zaključiti iz ogromnog i kontinuiranog uspeha gigantskog onlajn prodavca tokom godina.
2. Facebook (FB)
Facebook je još jedna kompanija koja je bila izuzetno uspešna tokom nekoliko godina. Iako je nekada bio najpopularnija akcija rasta, Facebook je u poslednjih nekoliko godina imao niz problema u vezi kršenjem prava privatnosti. Uprkos brojnim izazovima, Facebook ostaje jedna od najuspešnijih akcija rasta.
3. Apple Inc. (AAPL)
Apple je još jedna od najtraženijih akcija rasta tokom godina. Apple je uspeo da postigne kontinuiranu, rastuću stopu rasta veoma brzim tempom, prvenstveno zbog veoma lojalne potrošačke baze. Pored toga, jedinstveni i visokokvalitetni proizvodi i stalne inovacije daju Apple-u prednost u odnosu na konkurente. Nije čudo što je Warren Buffett uložio skoro polovinu svojih u akcije u Apple.
4. Netflix (NFLX)
Netflix se pridružuje našoj listi profitabilnih akcija rasta. Baš kao i gore pomenute kompanije koje rastu, gigant za onlajn striming (striming je kontinuirani prenos video datoteka sa servera na klijenta) je dobro poslovao i stekao lojalnu, rastuću potrošačku bazu. Pošto je kompanija prva ponudila takve usluge, uživala je konkurentsku prednost u odnosu na ostale učesnike na tržištu, uz već uspostavljenu bazu lojalnih potrošača. Netflix je uspeo i dalje da raste jednako kao i ranije.