Knjigovodstvena vrednost po akciji
Šta je knjigovodstvena vrednost po akciji?
Knjigovodstvena vrednost po akciji Book Value Per Share (BVPS) je odnos kapitala običnih akcionara Shareholders’ Equity prema prosečnom broju akcija u opticaju Average Shares Outstanding. U poređenju sa trenutnom tržišnom vrednošću po akciji, knjigovodstvena vrednost po akciji pruža informacije o proceni vrednosti akcija kompanije. Ako vrednost BVPS-a premašuje tržišnu vrednost po akciji, akcija kompanije se smatra potcenjenom.
Knjigovodstvena vrednost se koristi kao indikator vrednosti Value Indicators akcija kompanije. Takođe, se može koristiti i za predviđanje moguće tržišne cene akcije u datom trenutku u budućnosti.
Za izračunavanja knjigovodstvene vrednosti po akciji, se koristi kapital običnih akcionara, ali ne i povlašćene akcije Preferred Shares. Povlašćene akcije se isključuju iz vrednosti kapitala. To se čini zato što su povlašćeni akcionari bolje rangirani od običnih akcionara tokom likvidacije Liquidation. BVPS predstavlja vrednost kapitala po akciji koji ostaje nakon plaćanja svih dugova i likvidacije imovine kompanije.
Formula
Knjigovodstvena vrednost po akciji = (Kapital običnih akcionara – Povlašćene akcije) / Prosečan broj akcije u opticaju
Book Value Per Share = (Stockholders’ Equity – Preffered Stock ) / Average Shares Outstanding
Kompanija ABC ima 40 miliona dolara akcionarskog kapitala, od čega su 5 miliona povlašćene akcije. Kompanija ima u proseku 5 miliona akcija u opticaju tokom obračunskog perioda. BVPS se računa na sledeći način:
BVPS = (40.000,000 – 5.000,000) / 5.000.000= 35.000.000 / 5.000.000 = 7 USD
Knjigovodstvena vrednost po akciji (BVPS) u 000 USD | |
Kapital običnih akcionara | 40.000 |
Povlašćene akcije | 5.000 |
Prosečne akcije u opticaju | 35.000 |
Knjigovodstvena vrednost po akciji | 7,00 |
Kako povećati knjigovodstvenu vrednost po akciji?
Kompanija može da koristi sledeća dva metoda da poveća svoju knjigovodstvenu vrednost po akciji:
1. Otkup običnih akcija
Jedan od glavnih načina povećanja knjigovodstvene vrednosti po akciji je otkup običnih akcija Common Stocks od akcionara Stocks Buyback. Koristeći prethodni primer, kompanija otkupljuje 1.000.000 običnih akcija od svojih akcionara. To će smanjiti broj akcija u opticaju na 4 miliona (5.000.000 – 1.000.000). Novi povećani BVPS će biti sledeći:
BVPS = 35.000.000 / 4.000.000
BVPS = 8,75 USD
2. Povećanje imovine i smanjenje obaveza
Ako kompanija svojom zaradom kupuje imovinu Assets i povećava je, a s druge strane smanjenjuje obaveze Liabilities.
Na primer, kompanija zaradi 10 miliona dolara tokom godine, a kupovinom za 3 miliona poveća imovinu, to će povećati BVPS. Slično tome, ako kompanija otplati dugove za 200.000 dolara i smanjenji obaveza, to će takođe povećati vlasnički kapital i BVPS.
Odnos tržišna vrednost po akciji prema knjigovodstvenoj vrednost po akciji
Knjigovodstvena vrednost po akciji i tržišna vrednost po akciji su sredstva koja se koriste za procenu vrednosti Valuation akcija kompanije. Tržišna vrednost po akciji Market Value per Share predstavlja trenutnu cenu akcija kompanije koju su investitori spremni da plate. Tržišna vrednost uzima u obzir sposobnost kompanije da zaradi u budućim periodima. Ako se očekuje rast i profitabilnost kompanije, smatra se da će se tržišna vrednost po akciji dalje povećati.
S druge strane, knjigovodstvena vrednost po akciji se izračunava korišćenjem istorijskih troškova. Za razliku od tržišne vrednosti po akciji, ne odražava stvarnu tržišnu vrednost akcija kompanije.
BVPS je konzervativan način za procenu vrednosti akcija jer predstavlja vrednost kada se imovina kompanije likvidira i svi dugovi otplate. Investitori vrednosti preferiraju BVPS kao merilo potencijalne vrednosti akcija kada su budući rast i projekcije zarade manje stabilni.
Nedostaci knjigovodstvene vrednosti po akciji
Jedno od ograničenja BVPS kao metoda procene vrednosti je to što se zasniva na knjigovodstvenoj vrednosti, a isključuje nematerijalnu imovinu. BVPS uključuje samo knjigovodstvenu vrednost imovine (ukupna imovina Total Assets umanjena za nematerijalnu imovinu Intangible Assets). Na taj način, se pokazuje šta će obični akcionari posedovati ako kompanija bude likvidirana i dugovi otplaćeni. To znači da tehnološke kompanije, koje imaju malo materijalne imovine Tangible Assets u odnosu na nematerijalnu imovinu, mogu biti potcenjene. To je posledica isključivanja nematerijalna imovine iz obračuna BVPS-a.