Contango

Kontango

Šta je kontango?

Kontango Contango je situacija u kojoj je fjučers cena neke robe viša od spot cene. Kontango se obično javlja kada se očekuje da će cena imovine rasti tokom vremena. Cene fjučersa se obično približavaju spot cenama kako se ugovori približavaju isteku.

Kontango i nazadovanje Backwardation su termini koji se odnose na oblik krive fjučersa za datu robu ili finansijsku imovinu. U kontangu su cene niže danas nego u budućnosti. Nazadovanje je suprotno stanje.

Primeri bi uključivali zlato, naftu, poljoprivredne proizvode, bitkoin i volatilnost Volatility na S&P 500 indeks S&P 500 Index. Svi oni imaju različite cene na različite datume, tako da postoji kriva cena između današnjih i budućih ugovora.

Primer kontanga

U ovom primeru, spot cena Spot Price nafte je samo 25 dolara. Posle godinu dana je 45 dolara, a tri godine kasnije 50 dolara. Kontango bi se mogao desiti ako je danas ponuda nafte prevelika, a učesnici na tržištu očekuju uravnoteženje ponude i potražnje.

Kontango na tržištu nafte

Tržište nafta je veoma važno za glavne industrije kao što su transport, energetika, hemijska industrija, poljoprivreda i mnoge druge. Pored toga, prostor za skladištenje nafte na globalnom nivou u poređenju sa godišnjom potrošnjom celog sveta je ograničen. Robe kao što su zlato, srebro ili platina, nemaju taj problem, svejedno je da li ih ima previše ili premalo. Kriza Covid-19 bila je savršen primer za to. Potražnja je iznenada opala jer su ljudi prestali da se voze na posao, lete avionima ili koriste naftne derivate. Trebalo je dosta vremena za obustavu proizvodnja nafte, što znači da je ponuda bila relativno fiksna dok potražnja nije postojala. Preobilje nafte je izazvalo da su skoro sva svetska skladišta bila puna, a nova nije imala gde da se skladišti.

Kao rezultat toga, spot cena nafte je nakratko pala ispod 0 dolara po barelu. Ovo može izgledati apsurdno, ali je zapravo logično. Bez mesta za skladištenje nafte, bilo je neisplativo da se proizvede dodatna količina nafte. Trgovci su bili dovoljno pametni da shvate da Covid neće trajati večno. Kriva fjučersa je ušla u strmoglavi kontango, pri čemu je nafta za naredne godine ostala iznad 40 dolara po barelu čak i kada je spot cena nafte bila na ili oko 0 dolara na vrhuncu krize.

Ova vrsta kratkoročnog tržišnog šoka može se desiti i na drugim tržištima roba. Međutim, tendencija je najizraženiji na tržištima sa promenljivom potražnjom i nedostatkom skladišta, kao što su tržišta nafte i gasa.

Uzroci kontanga

1. Vremenske prilike

Određeni vremenski uslovi mogu izazvati pojavu obilja useva i rekordne prinose. To bi moglo da utičena pad vrednosti kvarljive robe jer, potrošnje hrane ne raste čak i ako cena mnogo padne.

2. Rastuća neizvesnost u budućnosti

Ovo se prvenstveno odnosi na volatilne fjučerse Futures . Volatilnost se meri VIKS indeksom VIX Index, koji je procena očekivanih promena cena S&P 500indeksa. Kada tržište padne, VIKSindeks ima tendenciju da raste, a kada akcije rastu, VIKS često pada. Najviše vremena VIKS kriva fjučersa će biti u kontangu. Uostalom, ako je tržište stabilno danas, velike su šanse da će biti stabilno sutra. Ali, za tri ili šest meseci, to je manje predvidljivo. Investitori uglavnom plaćaju više da bi se zaštitili od udaljenije volatilnosti za razliku od sutrašnje nestabilnosti. Zaista, u retkim slučajevima kada VIKS kriva izađe iz kontanga i uđe u nazadovanje Backwardation, to je znak da je tržište blizu dna.

3. Inflacija

U visoko inflatornom okruženju, trgovci mogu očekivati da će proizvodnja robe koštati više u budućnosti nego danas. U ovom okruženju može se razviti kontango okruženje koje odražava ukupan rast cena u privredi.

Kontango i bekvordejšn

Tržište je u stanju kontanga kada su trgovci spremni da plate manje za robu danas nego kasnije. Na primer, danas može koštati 1.800 dolara za kupovinu unce zlata. Ako cene fjučersa imaju tendenciju rasta sa cenom od, 2.000 dolara za uncu zlata za pet godina od danas, to bi bio kontango. Suprotno od ovoga, nazadovanje, je kada su cene više danas nego u budućnosti.

Scroll to Top