Derivati, finansijski derivati
Šta su finansijski derivati?
Derivati Derivatives su finansijski instrumenti čija vrednost je određena vrednošću drugog osnovnog sredstva. Osnovno sredstvo Underlying Asset ili osnovna imovina, u principu može biti bilo koji drugi proizvod, kao što je strana valuta, kamatna stopa, akcija, indeks ili roba. Finansijski derivati uključuju opcije, varante, terminske ugovore, fjučerse i valutne i kamatne svopove.
Derivativni ugovori sadrže pravo ili obavezu da se kupi ili proda osnovna imovina po određenoj ceni na određeni budući datum. Osnovno sredstvo ugovora o derivatima je ono koje će se kupiti ili prodati na budući datum. Derivat izvodi svoju vrednost iz osnovnog sedstva.
Vrste derivata
Opcije
Options opcije su finansijski instrument koji je zasnovan na vrednosti osnovnih hartija od vrednosti (osnovnih sredstava) kao što su, na primer, akcije. Opcije daju pravo kupcima i prodavcima, ali ne i obavezu, da kupe ili prodaju osnovno sredstvo po ugovorenoj ceni na ugovoreni datum. To su u stvari ugovori kojima se može trgovati kada investitori misle da će cena nekog sredstva biti viša ili niža na određeni datum u budućnosti, bez ikakve obaveze da se osnovno sredstvo kupi.
Fjučersi Futures
Fjučersi su derivativni finansijski ugovori koji obavezuju kupca da kupi sredstvo ili prodavca da proda sredstvo unapred određenog budućeg datuma po utvrđenoj ceni. Kupac mora da kupi ili prodavac mora da proda osnovno sredstvo po ugovorenoj ceni, bez obzira na trenutnu tržišnu cenu na datum isteka.
Osnovna sredstva mogu biti fizički proizvodi i finansijski instrumenti. Fjučers ugovori detaljno navode količinu osnovnog sredstva i standardizovani su kako bi se olakšalo trgovanje na fjučers berzi.
Termini „fjučers ugovor“ i „fjučers“ odnose se na istu stvar. Na primer, ako neko kaže da da je kupio naftne fjučerse, to znači isto što i ugovor o fjučersu nafte. Kada neko kaže „fjučers ugovor“, obično misli na određenu vrstu osnovnog sredstva u budućnosti, kao što su nafta, zlato, obveznice ili fjučersi na S&P 500 indeks. Fjučers ugovori su takođe jedan od najdirektnijih načina ulaganja u naftu. Termin „fjučers“ je širi pojam i često se koristi za označavanje celog tržišta. Na primer, kada se kaže „oni su trgovci fjučersima“ misli se na celo tržište.
Fjučersi se mogu koristiti za hedžing Hedging ili trgovačke špekulacije.
Terminski ugovori Forward Contracts
Terminski ugovori ili forvardi su slični fjučers ugovorima u smislu da nosilac ugovora poseduje ne samo pravo već je i u obavezi da ugovor izvrši kako je ugovoreno. Međutim, terminski ugovori nisu regulisani i nisu vezani posebnim trgovačkim pravilima i propisima. Pošto su takvi ugovori nestandardizovani, oni se mogu prilagođavati zahtevima obe strane. S obzirom na prilagođenu prirodu terminskih ugovora, oni se uglavnom drže do isteka roka i isporučuju.
Svopovi Swaps
Svop je derivativni ugovor kojim dve strane razmenjuju gotovinske tokove ili obaveze dva različita finansijska instrumenta. Tokovi gotovine se obično određuju korišćenjem unapred određene nominalne vrednosti glavnice. Svaki novčani tok je deo svopa (“noga”) Leg. U većini slučajeva, svop ima dve noge, jedna predstavlja obaveze prodavca, a druga obaveze kupca.
Svopovi se mogu koristiti za zaštitu od rizika različitih vrsta kao što su rizik kamatne stope i valutni rizik. Valutni svop i kamatni svop su dve najčešće vrste svopova kojima se trguje na tržištu.
Svopovima se ne trguje na berzanskom već na vanberzanskom tržištu Over-the-Counter (OTC), zbog potrebe da ugovori o razmeni budu prilagođeni potrebama i zahtevima obe ugovorne strane.
Kako su se potrebe tržišta razvijale, pojavilo se više vrsta svopova, kao što su svopovi za kreditne obaveze, inflatorni svopovi i svopovi sa ukupnim povratom itd.