Odnos cene prema zaradi, koeficijent cene prema zaradi, P/E odnos
Earnings Multiple
Šta je odnos cene prema zaradi?
Odnos cene prema zaradi Price to Earnings (P/E) meri odnos između cene akcija kompanije i zarade po akciji u prometu. Ovaj koficijent se koristi se za procenu vrednosti akcija kompanija. Koeficijent P/E se izračunava tako što se trenutna cena akcije kompanije podeli sa njenom zaradom po akciji. P/E pokazuje koliko su investitori spremni da plate za jedinicu profita u budućnosti, odnosno koliki je prinos od investicije.
P/E formula
Dva najčešća načina na koje se obračunava odnos cene prema zaradi su:
Cena akcije podeljena sa zaradom po akciji Earnigs Per Share (EPS) i tržišna kapitalizacija Market Capitalization podeljena sa neto profitom Net Income.
P/E = Tržišna cena akcije / Zarada po akciji
P/E = Market Share Price / Earnings Per Share
ili
P/E = Tržišna kapitalizacija / Neto dobit
P/E = Market Capitalization / Net Income
Cena akcije je tržišna kapitalizacija podeljena sa brojem akcija u opticaju Shares Outstanding, tako da bi rezultati trebalo da budu identični.
Tržišna cena akcije = Tržišna kapitalizacija / Broj akcija u opticaju
Market Share Price = Market Capitalization / Number of Shares Outstanding
Cena akcija i tržišna kapitalizacija se lako nalaze na finansijskim sajtovima. Zarada se obično uzima za poslednjih 12 meseci. P/E koji koristi TTM podatke Trailing 12 Months (TTM) se često naziva trenutni P/E.
Primer izračunavanja P/E odnosa cene prema zaradi
Recimo da kompanija ima neto dobit od milijardu dolara, plaća 200 miliona dolara preferencijalne dividende i ima 400 miliona akcija u opticaju. Evo kako se izračunava njen EPS:
EPS = (Neto dobit – Preferencijalne dividende) / Akcije u opticaju
EPS = (1 milijarda – 200 miliona dolara) / 400 miliona akcija = 2 dolara po akciji
Sada kada znamo EPS, možemo izračunati odnos P/E:
Ako se akcije trenutno trguju za 30 dolara po akciji, onda bi odnos P/E bio 30 dolara podeljen sa 2 dolara ili 15x.
P/E = Tržišna cena akcije / Zarada po akciji = 30 dolara po akciji / 2 dolara po akciji = 15x
P/E odnos u praksi
Na prvi pogled P/E akcije govori vrlo malo ako se ne uporedi sa istorijskim P/E kompanije ili konkurenta iz iste industrije. Nije lako zaključiti da li je akcija sa P/E od 10x jeftina ili je P/E od 50x skupa bez poređenja.
Prednost P/E odnosa je u tome što on standardizuje akcije različitih cena i nivoa zarade.
P/E se takođe naziva multiplikatorom zarade Earnings Multiple.
Postoje dve vrste P/E:
- Trejling P/E Trailing Price to Earnings koji je zasnovan na prethodnim periodima zarade po akciji
- Forward P/E Forward Price to Earnings (Forward P/E) ili budući P/E odnos zasnovan na očekivanjima. Izračunava se deljenjem trenutne cene akcija sa projektovanom zaradom po akciji.
Za šta se koristi odnos cene i zarade?
Investitori žele da kupe akcije finansijski zdravih kompanija koje nude dobar prinos na ulaganja Return on Investment (ROI). Koeficijent P/E se koristi za analizu i odabir akcija jer može ukazivati da li se za akcije plaća fer cena. Investitori koriste P/E odnos, za procenu vrednosti posla da bi utvrdili da li je kompanija precenjena ili podcenjena. Svako od nijh želi da jeftino kupi podcenjene akcije dobre kompanije.
Slične kompanije u okviru iste industrije grupisane su zajedno radi poređenja, bez obzira na različite cene akcija. Pored toga, brzo i lako se koristi za procenu kompanija na osnovu zarada. Kada se pronađe visok ili nizak P/E, može se brzo proceniti o kakvoj akciji ili kompaniji je reč.
Visok P/E
Kompanije sa visokim odnosom cene i zarade se obično smatraju akcijama rasta Growth Stocks. Ovo ukazuje na pozitivan budući učinak, a investitori imaju veća očekivanja za budući rast zarade i spremni su da plate više za njih.
Loša strana ovoga je što su cene akcija rasta često volatilne Volatility. Iz tog razloga, ulaganje u akcije rasta se mogu smatrati rizičnom investicijom. Akcije sa visokim odnosom P/E takođe se mogu smatrati precenjenim.
Očekivanja investitora
Generalno, visok odnos cene i zarade ukazuje na to da investitori očekuju veći rast zarade kompanije u budućnosti u poređenju sa kompanijama sa nižim odnosom cene i zarade. Nizak odnos cene i zarade može ukazivati ili na to da je kompanija trenutno možda potcenjena ili da kompanija radi mnogo bolje nego u prošlosti. Odnos cene i zarade se takođe može posmatrati kao sredstvo za standardizaciju vrednosti jednog dolara zarade na celom tržištu akcija. Uzimanje srednje vrednosti P/E odnosa se koristi kao indikator koji pokazuje da li neku akciju vred kupiti ili ne.
Koja su ograničenja P/E odnosa?
Odnos cene i zarade je korisno merilo za brzu procenu cene akcija kompanije. Međutim, ima nekoliko ograničenja.
- Teško je porediti kompanije u različitim industrijama
Odnos P/E je teško koristiti kada se porede kompanije u različitim industrijama. Različite industrije mogu imati veoma različite P/E odnose (visokotehnološke industrije i startupi često imaju 0 ili negativan P/E, dok prodavac kao što je Walmart može imati 20x ili više).
- Nije lako proceniti vrednost kompanije
Ako se pretpostavlja da zarada ostaje ista dugo vremena u budućnosti to može dovesti do pogrešnih zaključaka. Dakle, ako kompanija trguje sa 10 puta većim P/E odnosom, P/E neće biti isti u narednih 10 godina. Procena vrednosti akcija kompanije za godinu ili dve je izuzetno teška, a 10 godina u budućnosti mnogo teža.
- Akcije su jeftine s razlogom
Jeftine akcije su često jeftine s razlogom. Ako kompanija ima nizak odnos P/E, verovatno postoji razlog koji se mora istražiti.
- Ne uzima u obzir tokove gotovine
Daleko najveći nedostatak P/E odnosa je što pokazuje zarade koje su definisane računovodstvenim standardima, a ne uzima u obzir tokove gotovine. Zarada nije gotovinska zarada firme. Mnoge kompanije prijavljuju profit, iako imaju negativan slobodni novčani tok, što znači da troše više nego što zarađuju. To se dešava zbog primene različitih računovodstvenih metoda.
Ne postoji univerzalno merilo koje može sa sigurnošću reći da je akcija dobra investicija. Za analizu je potrebno koristiti i druge pokazatelje.