Acquisition

Sticanje preduzeća, akvizicija , kupovina preduzeća, preuzimanje

Šta je akvizicija?

Akvizicija ili sticanje preduzeća Acquisition je transakcija u kojoj jedna kompanija kupuje deo, sve akcije ili imovinu druge kompanije da bi stekla kontrolu nad njom. Kupovinom više od 50% sredstava ciljne kompanije Target Company omogućava sticaocu Acquirer da samostalno donosi odluke o novostečenim sredstvima . Preuzimanja su veoma česte i do njih može doći sa ili bez odobrenje ciljne kompanije. Ako ciljna kompanija odobrava akviziciju to se zove prijateljsko preuzimanje Frendly Takeover. Nasuprot tome, akvizicijabez bez odobrenja ciljne kompanije se zove neprijateljsko preuzimanje Hostile Takeover. Spajanjem se iz dve odvojene kompanije stvara potpuno novi entitet.

Spajanja i akvizicije Mergers & Acquisitions (M&A) se češće dešavaju između malih i srednjih nego između velikih kompanija. Velike akvizicije su ređe, ali su više zastupljene u medjima.

Motivi za preuzimanje

Razlog zbog koga se kompanije odlučuju da preuzimaju druge kompanije su veoma brojni. Na primer, ekonomija obima, diversifikacija, veći tržišni udeo, sinergija Synergy, smanjenje troškova itd. Ostali motivi za akvizicju mogu biti:

  • Ulazak na strano tržište

Ukoliko kompanija želi da proširi svoje poslovanje na drugu zemlju, kupovina postojeće kompanije u toj zemlji bi mogao biti najlakši put za ulazak na strano tržište. Ako kupljena kompanija već ima razrađen posao, to čini akviziciju uspešnom i kompanija može s relativno malim ulaganjem da nastavi rad na novom tržištu.

  • Strategija rasta

Ako je kompanija iscrpila svoje resurse rasta onda je možda bolje kupiti drugu firmu nego ulagati u proširenje svoje. Takva kompanija obično traži mlade, perspektivne kompanije da bi ih kupila i uključila u svoje poslovanje kao novi način za sticanje prihoda i profita

  • Eliminisanje konkurencije

Ako je na tržištu prevelika ponuda konkurenata njihovom kupovinom se ograničava ponuda i eliminiše konkurencija.

  • Sticanje nove tehnologije

Ponekad se više isplati kupiti drugu firmu koja je već osvojila novu tehnologiju nego trošiti vreme i novac na razvoj nove tehnologije.

Vrsta transakcija spajanja i preuzimanja

Horizontalno spajanje

Spajanje kompanija iz sličnih industrija, koje koje nisu obavezno direktni konkurenti, se naziva horizontalno spajanje Horizontal Merger.

Verikalno spajanje

Kada matična kompanija stiče kompaniju koja se nalazi negde duž njenog lanca snabdevanja to je verikalno spajanje Vertical Merger. Na primer, vertikalno se spajaju prodavci sa dobavljačima ili prerađivači sa prodavcima.

Konglomeratsko spajanje

Spaja kompanijm iz različitih industrija ili sektora, čiji poslovi nisu povezani, se zove konglomeratsko spajanje Conglomerate Merger .

Kongenerično spajanje

Spajanje proširenjem tržišta, ili kongenerično spajanje Congeneric Merger, se dešava između firmi iz iste industrije, ali sa različitim proizvodima.

Oblici akvizicije

Postoje dva osnovna oblika spajanje i akvizicija (M&A):

Kupovina akcija

Kompanija sticalac kupuje akcije ciljne firme i plaća njenim akcionarima u gotovu ili u akcijama u zamenu za akcije ciljne kompanije. Prilikom kupovine akcija trebalo bi imati u vidu sledeće:

Sticalac kupuje svu imovinu Assets i obaveze Liabilities kompanije koja se stiče, čak i one koje nisu u bilansu stanja Balance Sheet.

Akcionari ciljne kompanije moraju da odobre transakciju većinom glasova, što može biti dug proces. Oni tkođe imaju poresku obavezu pošto direktno primaju naknadu.

Kupovina imovine

Sticalac kupuje imovinu i direktno plaća ciljnoj kompaniji. Postoje određeni aspekti koje treba uzeti u obzir prilikom kupovine imovine, kao što su:

Pošto sticalac kupuje samo imovinu, izbegava preuzimanje obaveza ciljne kompanije.

Kako se isplata vrši direktno, generalno, nije potrebno odobrenje akcionara osim ako je imovina značajna (npr. veća od 50% kompanije).

Primljena kompenzacija ciljne kompanije se oporezuje na nivou preduzeća kao kapitalna dobit Capital Gain.

Prema načinu plaćanja takođe postoje dva načina, plaćanje gotovinom ili plaćanje akcijama. Međutim, u mnogim slučajevima, plaćanje se vrši jednim delom u gotovini, a drugim delom u akcijama:

  • U gotovinskoj transakciji, sticalac jednostavno plaća gotovinu u zamenu za akcije ciljne kompanije.
  • U transakcji u akcijama, sticalac izdaje nove akcije koje se isplaćuju akcionarima ciljne kompanije. Broj primljenih akcija se određuje unapred utvrđenim koeficijentom razmene. Ovaj koeficijent se određuje zbog fluktuacija cena akcija.

Termini akvizicija, preuzimanje i spajanje

Iako termini akvizicija Acquisition, preuzimanje Takeover i spajanje M&A imaju vrlo slično značenje oni se ipak razlikuju.

Akvizicija znači prvenstveno prijateljsko preuzimanje gde obe firme sarađuju dok takeover sugeriše da se ciljna kompanija protivi kupovini. Termin spajanje se koristi kada se kompanija sticalac i ciljna kompanija međusobno kombinuju i formiraju potpuno novi entitet. Međutim, u praksi se često ovi termini koriste kao da imaju isto značenje.

Akvizicije su uglavnom prijateljske

Prijateljske akvizicije se dešavaju kada ciljna firma pristane da bude kupljena, a njen upravni odbor odborava akviziciju. Prijateljske akvizicije se uglavnom rade na obostranu korist obe kompanije. Kada se obe strane slože sa uslovima i ispune sve zakonske odredbe, kupovina se realizuje.

Takeover je obično neprijateljsko prezimanje

Neprijateljska preuzimanja, se dešavaju kada ciljna kompanija ne pristane na akviziciju. U neprijateljskoj akviziciji kompanije nemaju sporazum o preuzimanju, tako da firma sticalac mora da kupuje velike udele u ciljnoj kompaniji da bi stekla kontrolni interes, što dovodi do prinudne akvizicije.

Približno jednake kompanije spajanjem stvaraju novi entitet

Spajanjem kompanije približno jednakih osnovnih karakteristika, (veličina, broja kupaca, obim poslovanja itd), nastaje potpuno nova kompanija. Takvo spajanje je prijateljska transakcija između dve kompanije koje formiraju jedno novo pravno lice. Obe kompanije veruju da bi njihova nova kompanija vredela više za obe strane nego što bi vredele pojedinačno.

Primer akvizicije

Microsoft je kupio LinkedIn za 196 dolara po akciji u gotovinskoj transakciji vrednoj 26,2 milijarde dolara uključujući LinkedIn-ovu neto gotovinu. Posle dobijene borbe sa konkurentom Salesforce.com, akcije LinkedIn-a su porasle za 64% nakon objave. Bio je to dogovor za plaćanje sve u gotovini All-cash Deal. premiju akvizicije Acquisition Premium od 50% u odnosu na poslednju cenu LinkedIn-a na zatvaranju berze, koja je iznosila 9 milijardi dolara. Ovim ugovorom Microsoft jedobio 433 miliona LinkedIn-ovih pretplatnika što je bila osnovna ideja ove akvizicije.

Scroll to Top