Tržište novca
Šta je tržište novca?
Tržište novca Money Market je berza na kojoj se može pozajmljivati i davati kratkoročne zajmove dužničkih hartija od vrednosti Debt Securities. Prosečni rok dospeća ovih hartija od vrednosti je godinu dana ili manje. Ovo tržište omogućuje vladama, bankama i drugim velikim institucijama da prodaju hartije od vrednosti zai finansiranje kratkoročne potrebe za novcem. Tržišta novca takođe omogućuju pojedinačnim investitorima da ulažu male iznose novca u hartije niskog rizika. Pojedinac može kupovati vrednosne hartije na sledeće načine:
- Od zajedničkog fonda tržišta novca Money Market Mutual Fund,
- Trezorske zapise Treasury Bill ili
- Otvoriti računa na tržištu novca Money Market Account u banci. Zajednički fond tržišta novca je profesionalno vođen fond koji kupuje vrednosne hartije u ime pojedinačnih investitora.
Osnovne funkcije tržišta novca
Tržište novca doprinosi ekonomskoj stabilnosti i razvoju zemlje obezbeđujući kratkoročnu likvidnost vladama, komercijalnim bankama i drugim velikim kompanijama. Investitori sa viškom novca koji im nije potreban mogu ga uložiti na tržište novca i zaraditi kamatu.
Evo glavnih funkcija tržišta novca:
Finansiranje trgovine i privrede
Tržište novca obezbeđuje finansiranje domaćim i međunarodnim trgovcima kojima su hitno potrebna obrtna sredstva. Pruža mogućnost eskontovanja menica, a to obezbeđuje trenutno finansiranje plaćanja roba i usluga.
Tržište novca takođe korisno i za druge grane privrede kao što su poljoprivreda i mala privreda.
Podstiče privredi rast
Tržište novca olakšava preduzećima put do kratkoročnih kredita za finansiranje obrtnog kapitala Current Assets. Zbog velikog obima transakcija, preduzeća se mogu suočiti s nedostatkom gotovine za kupovinu sirovina, plaćanje zaposlenih i drugih kratkoročnih troškova.
Putem komercijalnih zapisa Commercial Paper i finansijskih zapisa, oni mogu lako da pozajmljuju novac na kratkoročnoj osnovi. Iako tržišta novca ne daju dugoročne kredite, utiču na tržište kapitala i takođe mogu pomoći preduzećima da dobiju dugoročno finansiranje. Tržište kapitala utvrđuje svoje kamatne stope Interest Rate na osnovu preovlađujuće kamatne stope na tržištu novca.
Utiče na kreiranje politike centralne banke
Centralna banka je odgovorna za vođenje monetarne politike jedne zemlje i stvaranje zdravog finansijskog sistema. Preko tržišta novca, centralna banka može efikasno da obavlja svoju funkciju kreiranja monetarne politike.
Na primer, kratkoročne kamatne stope na tržištu novca predstavljaju preovlađujuće bankarske kamate i mogu uticati na kamatne stope centralne banke.
Olakšava poslovanje komercijalnih banaka
Komercijalne banke mogu na tržištu novca da ulažu viškove rezervi i zarade kamatu uz istovremeno održavanje likvidnosti. Kratkoročne investicije, kao što su menice Bill of Exchange, se mogu lako pretvoriti u gotovinu na tržištu novca.
Takođe, kada komercijalne banke imaju problema sa likvidnošću Liquidity, mogu se kratkoročno zaduživati na tržištu novca umesto od centralne banke. Prednost ovog zaduživanja je što tržište novca ima niže kamatne stope na kratkoročne kredite od centralne banke.
Vrste instrumenata kojima se trguje na tržištu novca
Postoji nekoliko finansijskih instrumenata za kratkoročno pozajmljivanje i zaduživanje na tržištu novca:
Trezorski zapisi
Trezorski zapisi Treasury Bill se smatraju najsigurnijim instrumentima jer za njih garantuje vlada Sjedinjenih Država. Redovno ih izdaje Ministarstvo finansija SAD za refinansiranje dospelih državnih zapisa i za finansiranje deficita savezne vlade. Rok dospeća trezorskih zapisa se kreće od jednog, do dvanaest meseci.
Trezorski zapisi se prodaju sa diskontom na nominalnu vrednost Par Value. Razlika između diskontovane nabavne cene i nominalne vrednosti predstavlja kamatnu stopu. Kupuju ih banke, brokeri i dileri, individualni investitori, penzioni fondovi, osiguravajuća društva i druge velike institucije.
Certifikat o depozitu (CD)
Certificate of Deposit je vrednosni papir kojim se emitent obavezuje da imaocu isplatiti iznos deponovanih sredstava uz kamatu, ugovorenog datuma.
Potvrdu o depozitu (CD) izdaje komercijalna banka, ali se može kupiti preko brokersko-dilerskih kuća. Rok dospeća se kreće u rasponu od tri meseca do pet godina i može se izdati u bilo kojim apoenima.
Većina CD-ova nudi fiksni datum dospeća i kamatnu stopu, ali i kaznu za povlačenje depozita pre vremena dospeća. Baš kao i tekući račun banke, sertifikat o depozitu je osiguran od strane Federalne korporacije za osiguranje depozita (FDIC).
Komercijalne zapisi
Komercijalni zapisi Commercial Paper su neobezbeđeni zajmovi kojie izdaju renomirane korporacije za finansiranje kratkoročnih potreba. Nataj način se finansiraju zalihe Inventory i obaveze prema dobavljačima Accounts Payable. Izdaju se sa diskontom, pri čemu razlika između cene i nominalne vrednosti Face Value komercijalnog zapisa predstavlja dobit investitora.
Samo institucije sa visokim kreditnim rejtingom Credit Rating mogu da izdaju komercijalne zapise. Zbog toga, se ulaganje u komercijalne zapise smatra sigurnom investicijom. Komercijalni zapisi se izdaju u apoenima od 100.000 dolara i više. Individualni investitori mogu ulagati u komercijalne zapise indirektno preko fondova tržišta novca Money Market Funds. Komercijalni zapisi sa izdaju sa rokom dospeća između jednog meseca i devet meseci.
Bankarski akcepti
Bankarski akcept Banker’s Acceptance je oblik kratkoročnog duga Short-term Debt koji izdaje firma, a garantuje banka. Kreira ga trasant Drawer, koji donosiocu daje prava na novac naznačen na licu bankarskog akcepta na određeni datum. Često se koristi u međunarodnoj trgovini zbog koristi i za trasanta i za donosioca.
Vlasnik akcepta može odlučiti da ga proda na sekundarnom tržištu, a investitori mogu profitirati od kratkoročnog ulaganja. Datum dospeća obično je između mesec dana i šest meseci od datuma izdavanja.
Ugovori o ponovnom otkupu
Ugovori o ponovnom otkupu Repurchase Agreement (Repo) su kratkoročne pozajmice, odnosno, prodaja vrednosnih hartija i njihov otkup po višoj ceni. Obično ih koriste dileri državnih hartija od vrednosti koji prodaju državne zapise i ponovo ih kasnije otkupljuju po ugovorenoj ceni.
Federalne rezerve kupuju repo ugovore kao način regulisanja ponude novca i bankarskih rezervi. Datum dospeća ugovora kreće se od jednog do 30 dana ili više.