Minority Interest

Manjinski interes, nekontrolisani interes, manjinski udeo

Non-controlling Interest, NCI

Šta je manjinski interes?

Manjinski interes Minority Interest je delimični vlasnički udeo u kompaniji u kojoj većinu akcija kontroliše veća matična kompanija. Drugim rečima manjinski interes je udeo u kompaniji koju kontroliše matična kompanija. Obično, matična kompanija poseduje više od 50% akcija sa pravom glasa. Manjinski interesi daju prava i jednoj i drugoj strani – učešće u prodaji, prava revizije i pravo prisustva sastancima akcionara .

Matično preduzeće izveštava o finansijskim rezultatima zavisnog preduzeća u svom bilansu stanja Balance Sheet. U bilansu su predstavljena potraživanje na imovinu manjinskih akcionara. U bilansu uspeha Income Statement manjinski udeo je prikazan kao procenat dobiti koja pripada manjinskim akcionarima. Manjinski akcionari imaju ograničena prava glasa i manji uticaj na upravljanje i politiku firme. Međutim, znanjem i kapitalom značajno utiču na rast matične firme.

Primer manjinskog interesa u USD
Matično preduzećeZavisno preduzeće
Prihodi812.000250.000
Troškovi354.000220.000
Neto dobit458.00030.000
Vlasnički udeo85%15%
Većinski udeo25.500
Manjinski interes4.500

Vrste manjinskih interesa

Manjinski interes može biti pasivan ili aktivan:

Pasivni manjinski interesi su oni kojima akcionar poseduje manje od 20% kapitala zavisnog preduzeću, i nikakav uticaj na odluke kompanije.

Aktivni manjinski interesi su oni kojima akcionar poseduje 21 do 49 procenata i značajno utiče na poslovne odluke kompanije .

Računovodstvo manjinskog interesa

Ako zavisno preduzeće nema suštinskog uticaja na odluke, matično preduzeće obračunava svoj vlasnički udeo korišćenjem metode troškova. Prema ovoj metodi, početno ulaganje se knjiži po nabavnoj ceni. Ako su dividende primljene od drugog preduzeća, one se knjiže kao dobit od dividende. Ovo je pasivna vrsta manjinskog interesa.

Preduzeće koje ima manjinski interes u drugom preduzeću i značajan uticaj na njegove odluke, obračunava svoj vlasnički udeo metodom kapitala. Prema tom metodu, početno ulaganje se naknadno koriguje za primljene dividende. Dividende umanjuju ulaganje, i proporcionalni udeo u zaradi preduzeća koje ulaže, što povećava investiciju.

Primer

Proizvodna kompanija A poseduje 25% akcija u zavisnom preduzeću B. Početna investicija kompanije A u kompaniju B, je iznosila 3,7 miliona dolara. U narednoj godini kompanija B je ostvarila dobit od 500.000 dolara. Proporcionalni udeo kompanije A u ovom profitu iznosi 125.000 dolara. Investicija u B se tako povećala na 3.825.000 dolara. Nakon toga B plaća A dividendu od 25.000 dolara. Kompaniji A knjiži ovaj iznos kao smanjenje svoje investicije, koja zatim pada na 3,8 miliona dolara.

Scroll to Top