Startup Company

Startap kompanija, novoosnovana kompanija koja ima ideju da razvije i plasira jedinstven proizvod

Šta je startap kompanija?

Startap kompanija Startup Company je novoosnovana kompanija koja ima ideju da razvije i plasira jedinstven proizvod ili uslugu. Kompaniju u ranoj fazi poslovanja je osnovao jedan ili više preduzetnika. Oni veruju da mogu osvojiti i plasirati na tržište jedinstven proizvod ili uslugu za kojim postoji potražnja.

Početno finansiranje dolazi od osnivača startapa, kao i njihovih prijatelja i porodica.Startapovi obično pokreću posao sa visokim troškovima i malim prihodima, a za ostvarenje profita im je potrebno nekoliko godina. Stoga su prve godine veoma važne za startapove. U početnoj fazi preduzetnici bi trebalo da se koncentrišu na prikupljanje kapitala i razvoj poslovnog modela. Za pokretanje posla je potreban kapital koji mogu prikupiti iz različitih izvora, kao što su anđeoski investitori Angel Investors i rizični kapitalisti Venture Capital.

Razumevanje startapova

Startapovi nemaju potpuno razvijen poslovni model i, što je posebno važno, nemaju dovoljno kapitala za prelazak na sledeću fazu poslovanja. Većinu ovih kompanija u početku finansiraju sami osnivači.

 Uglavnom koriste početni kapital za ulaganje u istraživanje i razvoj tržišta da bi utvrdili a li postoji potražnja za proizvodom ili uslugom. Sveobuhvatni poslovni plan definiše misiju, viziju i ciljeve kompanije, kao i strategije upravljanja i marketinga.

Šta utiče utiče na pokretanje posla?

Postoji niz različitih faktora o koje preduzetnici moraju imati u vidu dok pokušavaju da pokrenu novi posao i započnu sa radom. U nastavku su neki od najčešćih:

Lokacija

Lokacija je često jedno od najvažnijih pitanja koje može biti presudno za uspeh ili neuspeh posla. Startapovi moraju da odluče da li će poslovati onlajn, u kancelariji, kućnoj kancelariji, ili u prodavnici. Lokacija zavisi od proizvoda koji se nudi.

Na primer, tehnološkom startapu koji prodaje hardver za virtuelnu stvarnost može biti potrebna prodavnica gde bi kupcima bili demonstrirane nove karakteristike proizvoda. Takođe komunikacija sa ljudima može podstaći kupovinu artikala koji mogu biti vrlo skupi.

Pravna struktura

Startapovi treba da razmotre koja struktura najviše odgovara njihovom pravnom subjektu. Samostalno preduzetništvo je pogodno za osnivača koji je istovremeno i ključni zaposleni Key Employee u preduzeću.

Partnerstva su odgovarajuća pravna struktura za preduzeća od nekoliko partnera koji imaju zajedničko vlasništvo. Prednost partnerstva je u tome što ih je lako uspostaviti. Lična odgovornost može se smanjiti registracijom startapa kao društva sa ograničenom odgovornošću.

Finansiranje

Kao što je napomenuto, u početku startapovi prikupljaju sredstva od porodice i prijatelja ili se obraćaju rizičnim kapitalistima. Rizični kapitalisti su profesionalni investitori koji su specijalizovani za finansiranje startapova. Većina startapova ne bi postojala da nije rizičnog kapitala. Rizični investitori ulažu u startapovima koji imaju potencijal da dožive ogroman rast. Rizični kapitalisti su obično institucionalni investitori, korporacije ili bogati pojedinci koji žele veliki profit. Oni nude novac u zamenu za udeo u kapitalu. Iskusni investitori su, pored toga, veoma spremni da prihvate eventualni gubitak uloženog novca.

Anđeoski investitori uglavnom ulažu u kompanije u ranoj fazi. Ovi investitori su pojedince koji žele da ulože vreme, iskustvo i lični kapital. To su često penzionisani rukovodioci, izvršni direktori ili ljudi koji su imali uspešne kompanije. To su idealni investitori koje startapi mogu konsultovat. Štaviše, ne očekuju brzi povrat investicije, vreme ne igra ključnu ulogu.

Investitori anđeli i rizični kapitalisti ulažu u različite faze razvoja kompanije. Faze se nazivaju runde: runda A, runda B i runda C. U svakoj rundi, rizični kapitalisti obično traže 20% ili 30% kapitala u kompaniji. Pošto ulažu velike sume novca, oni takođe očekuju da imaju mesto u upravnom odboru, što im daje kontrolu nad kompanijom. Anđeoski investitori obično ne zauzimaju mesto u upravnom odboru i ne traže kontrolu.

Načini finansiranja startapa

Kraudfanding Crowdfunding je postao prihvatljiv način za obezbeđivanje novca potrebnog za napredak poslovanja startapa. Preduzetnik postavlja onlajn stranicu za kraudfanding i omogućava onima koji veruju u kompaniju da doniraju novac.

Startap kompanija takođe može koristiti kredit za pokretanje posla. Besprekorna kreditna istorija može pomoći za dobijanje kreditne linije. Naravno, pošto je kredit dug koji se mora vratiti, često sa značajnom kamatom, ovo je rizična opcija, posebno ako startap ne bude uspešan.

Banke obično imaju nekoliko opcija za male startap kompanije. Na primer, kratkoročni mikrokredit sa niskom kamatnom stopom je prilagođen startapovima. Da bi se kompanija kvalifikovala za dobijanje kredita obično je potreban detaljan poslovni plan.

Prednosti i mane startapova

Prednosti

Postoji niz prednosti rada u startapu:  

  • Veće šanse za učenje i sticanje znanja i iskustva. Pošto imaju manje zaposlenih koji obavljaju više različitih poslova, to pogoduje sticanju znanja i radnog iskustva.
  • Startap kompanija ima slobodniju formu što radno mesto čini prijatnijim.
  • Mnogi nude fleksibilno radno vreme i veću interakciju sa zaposlenima.
  • Startapovi nemaju dovoljno novca i zato daju odloženu nadoknadu u obliku opcija na akcije Stock Options, koje mogu imati značajnu vrednost kada kompanija izađe na berzu.
  • Startapi podstiču inovacije, a kreativan rad se dobro plaća. Pored toga, talentovani zaposleni slobodno ostvaruju svoje ideje.

Nedostaci

  • Jedan od glavnih nedostataka startapa je rizik od neuspeha. Ovo se, pre svega, odnosi na uspešnost i dugovečnost startapa.
  • Novi biznisi moraju da prikupe kapital i da se dokažu pre nego što počnu da ostvaruju profit.
  • Važno je da su investitori zadovoljni napretkom startapa. Rizik od gašenja ili nedostatka kapitala za nastavak poslovanja, pre nego što se ostvari profit, je stalno prisutan.
  • Dugo radno vreme su karakteristični jer svi rade na istom cilju, da startap uspe.
  • Zaposleni mogu biti izloženi stresu, a da pri tome kompenzacija ne bude srazmerna uloženom radu.
  • Veća konkurencija između startapova znači da više kompanija može razvijati istu ideju.

Primeri uspešnih startapa

Dotkom kompanije Dotcoms su bile uobičajena pojava startapova 1990-ih. S pojavom startapova rizični kapital je bio izuzetno lako dostupan zbog spekulacija investitora.

Nažalost, većina ovih internet startapova je propala zbog nedostataka u poslovnim planovima, i nenalaženja puteva do održivih prihoda. Međutim, nekoliko kompanija je preživelo kada je dotkom balon pukao. Amazon (AMZN) i iBej (EBAY) su samo dva primera.

Mnogi startapovi propadaju u prvih nekoliko godina. Zato je ovaj početni period važan. Preduzetnici moraju da pronađu novac, kreiraju poslovni model i dugoročni poslovni plan, zaposle ključno osoblje, razrade složene detalje kao što su udeli u kapitalu partnera i investitora.

Mnoge od današnjih najuspešnijih kompanija, Microsoft (MSFT), Apple (AAPL) i Meta (META), ranije Facebook, su počele kao startapovi, a na kraju su postale kompanije s ogromnom kapitalizacijom.

Faze pokretanja startap kompanije

Prvi korak je imati odličnu ideju.

Posle toga, istraživanje tržišta je sledeći korak u ocenjivanju izvodljivosti ideje i mogućnosti tržišnog plasmana.

Sledeći korak je formulisanje poslovnog plana koji opisuje strukturu kompanije, ciljeve, misiju, vrednosti i zadatke.

Možda najvažniji koraka je dobijanje finansiranja. Novac može doći od ušteđevine, prijatelja, porodice, investitora ili kredita.

Nakon prikupljanja sredstava, bi trebalo proveriti pravna rešenja i neophodnu dokumentaciju. Drugim rečima, proveriti registraciju preduzeća i dobijanje svih potrebnih licenci i dozvola.

Dalje, sledi određivanje lokacije preduzeća.

Konačno, se kreira plan oglašavanja kako bi se privukli kupci, uspostavila baza kupaca i prilagodili se kako poslovanje raste.

Procena vrednosti startap kompanije

Procena vrednosti startapa nije laka jer startapovi dugo nemaju prihod i nisu dugo na tržištu što otežava merenje uspeha. Čest je slučaj da ne ostvaruju profit nekoliko godina nakon pokretanja. Stoga, korišćenje tradicionalne metrike finansijskog izveštavanja za procenu vrednosti nije primenjivo. Bolji načini za vrednovanje startapa uključuju troškove za dupliranje, tržišne multiplikatore, diskontovani novčani tok DCF i procenu po fazama.

Scroll to Top