Equity vs. Capital

Vlasnički kapital prema kapitalu, akcionarski kapital naspram vlasničkog kapitala

Vlasnički kapital prema kapitalu

Akcionarski kapital prema kapitalu je odnos koji se koriste za opisivanje finansijskog interesa koji vlasnici ili akcionari imaju u preduzeću kroz fondove, imovinu ili akcije. Iako vlasnički kapital i kapital imaju neke sličnosti, postoje značajne razlike između ova dva termina koje je važno znati.

Šta je vlasnički kapital?

Vlasnički ili akcionarski kapital je udeo vlasnika u imovini preduzeća. Akcionarski kapital predstavlja iznos novca koji bi vlasnik preduzeća ili akcionar dobio kada bi likvidirao svu svoju imovinu i otplatio dug kompanije. Vlasnički kapital može pomoći u proceni ukupne vrednost preduzeća. Analitičari ga često uključuju u bilans stanja Balance Sheet kompanije kako bi utvrdili ukupno finansijsko zdravlje preduzeća.

Formula vlasničkog kapitala

Za izračunavanje akcionarskog kapitala se koristi sledeća formula:

Kapital = ukupna imovina – ukupne obaveze

Equity = Total AssetsTotal Liabilities

Zašto je vlasnički kapital važan?

Vlasnički kapitalje važan za procenu finansijskog zdravlja kompanija. Pozitivan akcionarski kapital ukazuje da ima dovoljno imovine za pokrivanje obaveza kompanije. Međutim, ako kompanija ima negativan vlasnički kapital, nema dovoljno imovine da pokrije svoje obaveze. Takođe, procena akcionarskog kapitala može pokazati koliko vredi svaka pojedinačna akcija što pomaže akcionarima da odluče da li treba investirati u kompaniju.

Faktori koji utiču na vlasnički kapital

Na vlasnički kapital utiču promene imovine ili obaveza kompanije, dobici i gubici, računovodstvene promene, isplata dividendi u gotovini itd. Nekoliko uobičajenih stavki koje utiču na kapital kompanije su:

Zadržana dobit 

Zadržana dobit Retained Earnings se odnosi na dobit koju kompanija akumulira po isplati dividende akcionarima. Ona je deo neto prihoda Net Income, koji kompanija obično investira i može uticati na povećanje kapitala kompanije.

Sopstvene akcije

Ako kompanija otkupi akcije od akcionara, koristi sopstvene akcije Treasury Stock da obračuna isplaćeni iznos. Ovo može imati negativan uticaj na kapital akcionara.

Neto prihod

Neto prihod kompanije se odnosi na ukupan prihod nakon plaćanja svih troškova. Kada je ukupan prihod kompanije veći od njenih ukupnih rashoda, preostali neto prihod pozitivno utiče na kapital akcionara.

Isplate dividendi

Kada kompanija nagrađuje akcionare dividendom u gotovini, ona isplaćeni iznos od raspoloživog kapitala kompanije. Ovo može smanjiti zadržanu dobit i kapital kompanije.

Vrste kapitala

Dve uobičajene vrste kapitala koje preduzeća koriste su:

Kapital vlasnika

Kapital vlasnika Owner’s Equity se odnosi na kontrolu kompanije od strane vlasnika. Samostalni preduzetnici i poslovni partneri obično koriste ovu vrstu kapitala. Kapital vlasnika pokazuje koliko preduzeće ima raspoloživog kapitala.

Kapital akcionara

Akcionarski kapital Shareholder’s Equity, odnosi se na vrenost imovine koju poseduju akcionari u kompaniji nakon odbitka svih obaveza. Preduzeća strukturirana kao korporacije često koriste ovu vrstu kapitala. Kapital akcionara može pokazati koliko novca je dostupno za raspodelu akcionarima.

Šta je kapital?      

Kapital Capital je finansijska imovina kompanije, odnosno sredstva raspoloživa na poslovnom bankovnom računu ili putem poslovnog kredita. Umesto fokusiranja na ukupnu vrednost kompanije kao što je to slučaj sa vlasničkim kapitalom, kapital se fokusira na finansijske resurse dostupne za obavljanje svakodnevnih poslovnih operacija.

Zašto je kapital važan?

Kapital su raspoloživa sredstva kompanije i određuje da li kompanija može da izmiri obaveze tekuće proizvodnje i usluga. Kompaniji je obično potreban odgovarajući kapital da bi ostvarila profit i rast. Na primer, preduzeće može da koristi svoj kapital za širenje posla, zapošljavanje novih radnika ili usavršila svoje tehnologije.

Faktori koji utiču na kapital

Postoji nekoliko faktora koji mogu uticati na kapital, kao što su sredstva kojima preduzeće trenutno raspolaže i njegove obaveze. Sredstva koja pozitivno utiču na kapital su:

  • Gotovina koja je trenutno dostupna preduzeću
  • Kratkoročna potraživanja
  • Finansiranje dostupno putem kredita ili bankovnih računa preduzeća

Obaveze koje negativno utiču na kapital su:

  • Dugovanja dobavljačima
  • Porezi
  • Obaveze

Vrste kapitala

Četiri glavne vrste poslovnog kapitala su:

Obrtni kapital

Obrtni kapital Working Capital kompanije obuhvata svu raspoloživu gotovinu i likvidna sredstva koja se koriste za plaćanje svakodnevnih operacija i obaveza. Za izračunavanje obrtnog kapitala se koristi sledeća formula:

Obrtni kapital = potraživanja + zalihe – obaveze

Working Capital = Accounts Receivable + InventoryAccounts Payable

Rezultat je obrtni kapital koji kompanija trenutno ima na raspolaganju. Finansijski stručnjaci koriste ovo da bi utvrdili da li kompanija ima mogućnost da plati sve dugove, obaveze ili druge kratkoročne obaveze.

Trgovački kapital

Trgovački kapital Trading Capital investicija kompanije ili pojedinca u kupovinu i prodaju hartija od vrednosti Securities. Pre nego što kompanija počne da trguje mora da ispuni zakonski minimalni iznos trgovačkog kapitala. Tržišta ovo utvrđuju kako bi osigurala da kompanija može da pokrije sve potencijalne gubitke.

Dužnički kapital

Preduzeće može da dobije dužnički kapital Debt Capital pozajmljivanjem novca od banke ili državne institucije. Manja preduzeća mogu da dobiju dužnički kapital pozajmljivanjem od porodice i prijatelja, kreditnih kartica, onlajn zajmodavaca ili državnih programa kreditiranja.

Akcionarski kapital

Preduzeća mogu da dobiju akcionarski kapital  kao privatni ili javni kapital. Preduzeće može da prikupi ovaj kapital prodajom akcija u kompaniji. Privatni kapital obično prikuplja grupa investitora, dok se javni kapital prikuplja na berzi.

Vlasnički kapital prema kapitalu – razlike

  • Akcionarski kapital predstavlja ukupan iznos novca koji bi vlasnik preduzeća ili akcionar dobio kada bi likvidirao svu svoju imovinu i otplatio dug kompanije. S druge strane, kapital se odnosi samo na finansijsku imovinu kompanije koja je dostupna za trošenje.
  • Vlasnik preduzeća koristi kapital da proceni ukupnu vrednost svog poslovanja, dok se kapital fokusira samo na finansijske resurse koji su trenutno dostupni.
  • Akcionarski kapital pomaže u utvrđivanju da li je kompanija dugoročno finansijski stabilna, dok kapital određuje da li kompanija može da plati kratkoročnu obaveze proizvodnje i usluga.
  • Kapital je podvrsta vlasničkog kapitala koja uključuje imovinu kao što su trezorske akcije Treasury Stock i imovina.
Scroll to Top