Anđeo investitior, početni investitor, privatni investitor, poslovni anđeo, neformalni investitor, anđeo finansijer
Business Angel, Informal investor, Angel Funder, Private Investor, Seed Investor
Šta je anđeo investitor?
Anđeo investitor je pojedinac ili kompanija koji obezbeđuju početni kapital malim startapim ili preduzetnicima, obično u zamenu za vlasnički kapital ili konvertibilni dug u kompaniji. Oni mogu da obezbede jednokratnu investiciju ili stalni kapitala kao podsticaj koji će pomoći da se posao pokrene i prođe kroz teške rane faze. Anđeosko ulaganje je obično primarni izvor finansiranja za mnoge startapove koji smatraju da je to bolji način finansiranja od ostalih. Ove vrste investicija su rizične i uglavnom ne predstavljaju više od 10% portfelja anđeoskog investitora
Suprotno popularnom verovanju, većina anđeoskih investitora nisu milioneri. Postoje anđeli investitori koji zarađuju od 60.000 do 100.000 dolara. Neki od njih su penzionisani preduzetnici, uspešni ljudi u biznisu koji traže načine da budu u toku sa dešavanjima u poslovanju i imaju dodatnu zaradu.
Za razliku od banaka koje ulažu u već profitabilne poslove, anđeli investitori ulažu u preduzetnike koji prave prve korake u poslovanju. U većini slučajeva, oni učestvuju u upravljanju novim poslom što je način da zaštite svoju investiciju i pomognu izgradnju uspešnog posla.
Poreklo termina anđeo investitor
Termin „anđeo“ potiče iz pozorišta na Brodveju, gde su bogati pojedinci davali novac za pozorišne predstave. Sredstva su vraćana u celosti plus kamate kada je produkcija počela da ostvaruje prihod. Profesor univerziteta, Vilijam Vecel, je smislio termin Anđeo investitor 1978. godine. po završetku studije o tome kako preduzetnici prikupljaju kapital. Koristio je taj termin da opiše investitore koji su početnim kapitalom podržali početnike.
Kako anđeo investitor obezbeđuje početna sredstva?
Postoje tri načina na koje anđeoski investitor može obezbediti sredstva za početni posao:
Prvi, i najčešći način je da se startapu ponudi zajam koji se može pretvoriti u vlasništvo u kompaniji nakon što kompanija uzleti. U takvoj situaciji, anđeo investitor zahteva 20%-30% udela u kapitalu koji mu obezbeđuje glas u odboru kompanije.
Druga mogućnost je da se sredstva obezbede putem opcije za konvertibilne preferencijalne akcije Convertible Preferred Stock Option i da investitor i dalje bude član odbora kompanije. Investitor tada odlaže isplatu dividende na akcije do nekog budućeg datuma.
Treća opcija je da anđeo direktno dobije je 20%-30% udela u kapitalu u kompaniji. Da bi zaštitio svoj interes, investitor može imenovati jednog ili dva menadžera da pomognu u upravljanju poslom.
Izvori sredstava za finansiranje početnih poslova
Za razliku od rizičnih kapitalista koji ulažu koristeći novac drugih investitora, anđeoski investitori finansiraju preduzetnike koristeći sopstveni novac. Sredstva mogu doći od društava sa ograničenom odgovornošću, od kompanija, povereništava Trustee ili investicionih fondova. Sredstva anđeoskih investitora mogu se kretati od nekoliko hiljada do nekoliko miliona dolara, u zavisnosti od prirode posla.
Vodeći sektori u koje ulažu anđeoski investitori su tehnologija, zdravstvo, softver, biotehnološka i energetska industrija. U Sjedinjenim Državama, anđeo investitor mora imati minimalnu neto vrednost od milion dolara i godišnji prihod od 200.000 dolara, kako to zahteva Komisija za hartije od vrednosti (SEC).
Ko su anđeoski investitori?
Anđeoski investori su obično bogati pojedinci, Crowdfunding i anđeoski sindikati. Investicije mogu ići do 500.000 dolara ili čak više.
Anđeli investitori se takođe mogu grupisati u sindikat i prikupiti sredstva za grupni fond. Investitori tada mogu imenovati profesionalni tim za upravljanje sindikatom koji identifikuju startape za moguća ulaganja. Tim je takođe zadužen za praćenje investicija i upravljanje kako bi sredstva bila sigurna.
Najnoviji izvor ulaganja anđela su Crowdfunding platforme, onlajn oblik ulaganja gde velika grupa pojedinaca ulaže sredstva. Oni čak mogu uložiti samo 1.000 dolara. Novac se zatim koristi za finansiranje više potencijalno profitabilnih preduzetničkih poduhvata. U 2015. godini postojalo je preko 2.000 platformi za crovdfunding širom sveta koje su prikupile preko 34 milijarde dolara.
Crowdfunding nije samo zgodan način za prikupljanje novca, to je pokret. U 2023. godini, crowdfunding je doprineo 1,1 milijardu dolara američkoj ekonomiji, sa prosečnom kampanjom crovdfundinga koja je prikupila skoro 8.000 dolara.
Anđeo investitor će tražiti ne samo priliku za ulaganje, već i priliku za lično ostvarenje. Investitori imaju dragoceno poslovno iskustvo i žele da imaju aktivnu ulogu u upravljanju poslom. Trebalo bi uzeti u obzir činjenicu da investori anđeli, ne donose kompaniji samo novac.
Sa platformama kao što je AngelList, startap kompanije mogu direktno da se predstave anđeoskim investitorima i obezbede sredstva za svoje poslovanje. Takođe, svake godine postoje desetine kampova i konferencija na kojima se preduzetnici sastaju sa investitorima jedan na jedan i iznose svoje ideje.
Gde pronaći anđeoske investitore?
Najbolje mesto za početak traženja anđela investitora je negde u blizini, u lokalu ili na veb sajtovima mreže anđela investitora. Anđeli investitori uglavnom želi da ulažu u lokalna startap preduzeća jer je lakše pratiti napredak poslovanja.
AngelList, Angelsoft, MicroVentures i Angel Capital Association imaju onlajn listu anđelskih investitora sa dobrom reputacijom i koji žele da ulažu u preduzeća sa potencijalno visokim rastom. Startapi bi trebalo da vide liste anđela investitora na sajtovima i saznaju šta je potrebno da daju predlog. Neki sajtovi omogućavaju slanje oglasa na mreži uz naknadu.
Međutim, većina poslovnih anđela investitora zahteva prezentaciju od najviše 20 minuta pre odluke da li da investirati u posao ili ne. Takođe, je potrebno pratiti konferencije o investicijama anđela u na kojima se mogu upoznati mogući investitori .
Razlike između anđeoskog kapitala, rizičnog kapitalu i privatnog kapitala
Poslovni životni ciklus ima tri faze, početnu fazu, fazu rasta i fazu zrelosti. Svaka faza ima svoje posebne kapitalne zahteve. Privatni kapital Private Equity (PE) i rizičnoi kapital Venture Capital (VC) funkcionišu u različitim delovima poslovnog životnog ciklusa. Anđeoski investitori i rizični kapitalisti ulažu u startape, a PE fondovi ciljaju na uspostavljene kompanije sa stabilnim novčanim tokovima.
Anđeosko i VC finansiranje je od suštinskog značaja za razvoj minimalno održivog proizvoda Minimum Viable Product (MVP) koji dokazuje da je ideja održiva i da garantuje dalja ulaganja. Minimalno održivi proizvod. (MVP je proizvod koji ima minimalni skup karakteristika da dokaže najvažniju petpostavku za proizvod). Za PE kompanije akvizicija kontrolnog interesa je nephodna da bi se kompanija fokusirala na poboljšanje poslovanja.
Startapi imaju inovativnu tehnologiju koja zahteva kapital za ostvarenje ciljeva posla. Osnivač je vođen idejama, a startap je preduzeće je zasnovano na verovanju u ideju. Godišnji periodični prihod Annual Recurring Revenue (ARR) je nizak, a stopa sagorevanja Burn Rate je visoka. Nasuprot tome, ciljevi otkupa PE imaju dobro uspostavljen proizvod. Privatna kompanija se fokusira na operativna poboljšanja, a ne na nove ideje. Godišnji periodični prihodi su visoki, a zarade stabilne.
Međutim, osnovna razlika između ovih oblika ulaganja je u vremenu kada se investira. Anđeoski investitori ulažu u najranijoj fazi, kompanije rizičnog kapitala ulažu kasnije, a privatni kapital Private Equity ulaže poslednji.