Neoperativni troškovi, neposlovni rashodi
vidi Non-recurring Items
Šta su neposlovni troškovi?
Neoperativni troškovi su rashodi nastali poslovanjem koji nije u vezi osnovnim operacijama kompanije. Najčešći neposlovni rashodi su trošak kamata Interest Expenses, gubitak od prodaje imovine, a ostali rashodi su otpis imovine, jednokratni troškovi restrukturiranje Restructuring Charges, sudski i drugi pravni troškove koji se ne javljaju periodično u redovnom poslovanju. Kao i ostali rashodi, odbijaju se od operativne dobiti Operating Income. Nalaze se pri dnu bilansa uspeha Income Statement posle operativnih troškova OpEx.
Kako se razlikuju operativni i neoperativni troškovi?
Operativni troškovi su troškovi koje preduzeće mora imati da bi obavljalo svoje osnovne poslovne aktivnosti koje stvaraju prihod.
Neposlovni rashodi su troškovi koji nisu direktno potrebni za obavljanje osnovnih aktivnosti.
Generalno, operativni troškovi su svi troškovi potrebni za izlazak robe na tržište, a neposlovni rashodi nisu vezani za normalno poslovanje.
Važnost razdvajanja operativnih i ne-operativnih troškova
Razdvajanjem neposlovnih od poslovnih troškova , analitičari i investitori mogu dobiti jasniju sliku o učinku kompanije. Na primer, preduzeće može biti profitabilno, ali jednokratni trošak Non-recurring Item, može dovesti do neto gubitka Net Loss. Primer jednokratnog troška je otpis zaliha. S druge strane, kompanija bi mogla prodati poslovnu liniju iz neosnovne delatnosti i zaraditi, što samo privremeno povećava krajnji rezultat.
Razdvajanje neposlovnih troškova i prihoda u finansijskim izveštajima kompanije pokazuje rezultat osnovne delatnosti u toku obračunskog perioda. Pored toga olakšava praćenje trendova učinka i preciznije predviđanje budućeg poslovanje.
Uključivanje neoperativnih troškova kao što su kamate i gubici ili jednokratnih troškova u izračunavanje operativne dobiti smanjuje stvarni finansijski učinak. Na primer, oduzimanje jednokratnih sudskih troškova od 1.500 dolara od operativnih troškova bi smanjilo EBITDA za 1.500 dolara. Ako se pomenuta cifra EBITDA koristi za izračunavanje multiplikatora EV/EBITDA Multiple, dobiće se veći iznos od stvarnog. To dovodi do netačnog finansijskog predviđanju, jer je EBITDA potcenjena. Prilikom izračunavanja pokazatelja za finansijsku analizu, važno je poništiti sve jednokratne ili neoperativne stavke koje utiču na EBIT i EBITDA.