Operating Expenses (OpEx)

Operativni troškovi, troškovi poslovanja

vidi Selling, General, and Administrative Expenses (SG&A), Operating Expenditures

Šta su operativni troškovi?

Operativni troškovi Operating Expenses (OpEx) su rashodi svakodnevnih poslovnih aktivnosti, koje nisu povezane s proizvodnjom ili pružanjem usluga. Operativni troškovi i prodajni, opšti i administrativni troškovi Selling, General, and Administrative Expenses (SG&A) su isti troškovi. Drugim rečima, to su troškovi koji nisu uključeni u troškova prodate robe Cost of Goods Sold (COGS). Ali ponekad se SG&A troškovi navode kao podvrsta operativnih troškova u bilansu uspeha.

Iako se obično koriste kao sinonimi, svaki od njih se može posebno navesti u bilansu uspeha Income Statement preduzeća.

U vremenima finansijskih poteškoća, kontrola operativnih troškova je vrlo važan zadatak menadžmenta. Operativni rashodi nastaju čak i kada nema prodaje, na primer, troškovi oglašavanja, zakupnina, otplata kamata na dug i administrativne plate. (Prodajni, opšti i administrativni i operativni troškovi su obično identični).

Operativni troškovi su neophodni i neizbežni za većinu preduzeća. Praćenje i kontrola troškova poslovanja je od vitalnog značaja za kompaniju. Iako se operativni troškovi povećavaju, profitabilnost se obično smanjuje. Jedno od važnih pitanja koje menadžment mora rešavati je kako smanjiti operativne troškove i biti konkurentan. Neke firme uspešno smanjuju operativne troškove, stiču konkurentske prednosti i povećavaju zaradu, ali to smanjenje takođe može ugroziti kvalitet operacija

Primeri operativnih troškova

Evo nekoliko primera svakodnevnih poslovnih aktivnosti, koje nisu vezane za proizvodnju ili pružanjem usluga:

Reklama

Reklama Advertising uključuje sav novac potrošen na marketing kompanije. Na primer, vizit karte, društveni mediji, brošure, veb stranice i TV, štampane i digitalne kampanje.

Deprecijacija

Deprecijacija Depreciation se odnosi na osnovna sredstva Fixed Assets koja vremenom gube vrednost. Ova sredstva obuhvataju opremu i mašine za skladištenje, nameštaj, računarsku opremu, dostavna vozila, zgrade, izložbene prostore itd.

Kancelarijski materijal

Kancelarijski materijal Office Supplies je materijal koje kancelarijsko osoblje stalno koristi ili koje zahtevaju redovno dopunjavanje, kao što su papir za štampač, fakture i računi, heftalice, olovke, sredstva za čišćenje i USB fleš diskovi.

Porez na imovinu

Porez na imovinu Property Tax su porezi na nekretnine koji se menjaju u zavisnosti od procenjene vrednosti imovine.

Zalihe

Svi troškovi vezani za naručivanje i skladištenje zaliha Inventory u pripremi za prodaju spadaju u troškove poslovanja. Na primer, transport i isporuka, sirovine, režijski troškovi proizvodnje Overhead Costs, skladištenje i troškovi rada su svi troškovi zaliha.

Zakup

Zakup Rent predstavlja troškove korišćenjem lokacije ili imovine koja nije vlasništvo preduzeća (fabrike, skladišta, kancelarijski ili maloprodajni prostor). Unutar industrije nekretnina, operativni koeficijent Operating Ratio je merilo za upoređivanje operativnih troškova Operating Expenses nekretnina sa prihodima  koje generišu. Niži operativni koeficijent je dobar pokazatelj veće profitabilnosti jer pokazuje da manji prihod od imovine ide na operativne troškove.

Platni spisak

Payroll su svi administrativni troškovi koji se odnose na plate zaposlenih, beneficije i poreze na zarade su deo operativnih troškova.

Održavanje i popravke

Održavanje i popravke Maintenance and Repairs se odnosi na sve neophodne i neizbežne troškove održavanja stvari u ispravnom stanju. Ova stavka sadrži popravljanje i zamenu delova opreme, farbanje i troškove čišćenja i pregleda poslovnih objekata.

Komunalne usluge

Komunalne usluge Utilities obuhvataju poslovne troškove komunalnih usluga kao što su voda, struja, internet, telefon, kanalizacija, grejanje i odlaganje otpada.

Putni troškovi

Putne troškove Travel ima kompanija koja plaća svoja poslovna putovanja.

Primer

Primer operativnih troškova u bilansu uspeha u 000 USD
Prodaja100.000
Troškovi prodate robe75.000
Bruto profit25.000
Operativni troškovi
Troškovi prodaje
Troškovi oglašavanja2.000
Troškovi provizija5.0007.000
Administrativni troškovi
Kancelarijski materijal3.500
Kancelarijska oprema2.5006.000
Ukupnii operativni troškovi13.000
Operativna dobit12.000
Ne-Operativna dobit
Prihod od kamata5.000
Dobici od prodaje investicija3.000
Troškovi kamata(500)
Gubici od sudskih sporova(1.500)
Ukupni ne-operativni troškovi6.000
Neto dobit18.000

SG&A troškovi su obično povezani sa ukupnim režijskim troškovima jer se ne mogu direktno pratiti u proizvodnji proizvoda ili usluge. SG&A obuhvataju skoro sve što nije u ceni prodate robe. Troškovi kamata Interet Expenses su jedan od značajnih rashoda koji se ne nalaze u SG&A. Međutim, navedeni su kao posebna stavka u bilansu uspeha. Takođe, troškovi istraživanja i razvoja Research and development (R&D) nisu uključeni u SG&A.

Administrativni troškovi, operativni troškovi i SG&A

Odluka da se SG&A i operativni troškovi posebno navedu u bilansu uspeha je na rukovodstvu kompanije. Neke kompanije možda žele više diskrecije kada prijavljuju plate zaposlenih, penzije, osiguranje i troškove marketinga. Kao rezultat toga, zbir svih neproizvodnih troškova se sastavlja i izveštava kao jedna stavka pod nazivom SG&A.

Međutim, neke kompanije mogu prijaviti troškove prodaje kao posebnu stavku. U tom slučaju umesto SG&A postoje opšti i administrativn troškove General and Administrative Expenses (G&A). Kao i operativni troškovi, administrativni troškovi nastaju bez obzira na broj prodaje koju kompanija ostvaruje. Opšti troškovi kao što su kancelarijski materijal, telefonski računi i poštarina smatraju se administrativnim troškovima. Naknada za zaposlene koji pružaju ukupnu podršku kompaniji i nije vezana za određeno odeljenje, takođe se smatra administrativnim troškom.

Drugim rečima, administrativni troškovi su podvrsta operativnih troškova i mogu se navesti kao G&A da bi se odvojili troškova prodaje. Ako kompanija prikazuje troškove prodaje zajedno sa opštim i administrativnim troškovima, to će biti navedeno pod SG&A u bilansu uspeha . Sve zavisi od toga kako kompanija želi da prezentuje svoje operativne troškove.

Scroll to Top