Blizu novca, kod novca, izvršna cena opcije jednaka ili vrlo blizu tržišne cene osnovne hartije od vrednosti
Near the Money
Šta znači izraz blizu novca?
Izraz “opcija kod novca” označava situaciju kada je izvršna cena opcije Strike Price jednaka ili blizu trenutne tržišne cene osnovnog sredstva. Osnovno sredstvo Underlying Asset je hartija od vrednosti ili finansijsko sredstvo na kome se zasniva cena derivata Derivative. Naime, osnovna sredstva daju derivatima njihovu vrednost. Na primer, opcija na akcije Stock Option daje vlasniku pravo da kupi ili proda akciju po ugovorenoj ceni ugovorenog datumna . U ovom slučaju, osnovno sredstvo za opciju je akcija Share.
Kupovne call opcije Call Options i prodajne put opcije Put Options sa istim osnovnim sredstvom mogu biti u isto vreme kod novca ATM. Dakle, ako se akcijama kompanije trguje po ceni od 100 dolara, onda su call opcija 100 i put opcija 100 kod novca. ATM opcije nemaju unutrašnju ili suštinsku Intrinsic Value of an Option. Nasuprot tome, ATM opcije imaju vremensku vrednost Time Value i mogućnost da ostvare profit pre nego što isteknu.
Inače, opcijama se trguje uglavnom kada su blizu novca.
Termini blizu novca
Termin „blizu novca“ se ponekad koristi kao sinonim da opiše opciju koja je unutar 50 centi blizu novca. Na primer, akcija se trguje po ceni od 50 dolara, a investitor kupuje call opciju sa izvršnom cenom od 50,50 dolara. U ovom slučaju se kaže da je kupovna call opcija blizu novca ili At-The-Money (ATM).
U gornjem primeru, opcija bi bila blizu novca ako bi se osnovna cena akcija trgovala između 49,50 i 50,50 dolara. Opcije kod novca su privlačne za trgovce koji očekuju velike oscilacije tržišta. Opcije koje su bez novca Out-of-the-Money (OTM) takođe mogu doživeti skok kada se očekuje rast tržišta.
Kako trgovci koriste ATM opcije u stredlu
Opcije kod novca se često koriste u strategiji trgovanja opcijama koja se naziva stradl Straddle. U straddle-u, trgovac kupuje ATM call opcije i ATM put opcije za istu akciju, izvršnu cenu i datum isteka Expiration Date. Na taj način se trgovac kladi da će doći do značajnog pomaka ili naviše ili naniže.
Recimo da tehnološka kompanija trguje akcijama za 20 dolara po akciji. Trgovac postavlja straddle kupovinom call i put opcija sa izvršnom cenom od 20 dolara za 2 dolara svaki. Da bi trgovac zaradio novac, akcija treba ili da se poveća ili smanji za 4 dolara po akciji, što je ukupna cena obe opcije.
Na prvi pogld, izgleda da je lako zaraditi bez obzira da li akcija raste ili pada. Međutim, u stvarnoosti, to se malo teže dešava. Kao prvo, kada postoji veća volatilnost Volatility, cena opcija ima tendenciju da bude viša, tako da je teže ostvariti profit. Kao i sve odluke o trgovanju, kupovina straddle-a zahteva dobar tajming i subjektivna je.