Piotroski skor, ocena finansijske snage kompanije
Šta je Piotroski skor?
Piotroski skor Piotroski Score je ocena finansijske snage kompanije koja se kreće od nule do devet. Ocena se daje na osnovu devet kriterijuma koji se koriste za procenu. Piotroski skor se koristi za vrednovanje akcija, pri čemu je devet najbolja ocena, a nula najgora. Kriterijumi su zasnovani na računovodstvenim rezultatima tokom niza godina. Za svaki ispunjeni kriterijum dodeljuje se poen a zbir bodova daje ukupan rezultat.
Kriterijumi Piotroski skora
Kriterijumi Piotroski skora su svrstani u sledeće kategorije:
1. Profitabilnost
2. Leveridž, likvidnost i izvor sredstava
3. Operativna efikasnost
Kriterijumi profitabilnosti
- Pozitivan neto dobit Net Income (1 bod)
- Pozitivan prinos na sredstva Return on Assets (ROA) u tekućoj godini (1 bod)
- Pozitivan operativni novčani tok Operating Cash Flow u tekućoj godini (1 bod)
- Priliv gotovine iz poslovanja veći od neto prihoda (kvalitet zarade) (1 bod)
Parametri stepena zaduženosti, likvidnosti i izvora sredstava
- Manji iznos dugoročnog duga Long-term Debt u tekućem periodu u odnosu na prethodnu godinu (smanjenje leveridža) (1 bod)
- Veći koeficijent obrtnog kapitala Current Ratio tekuće godine u odnosu na prethodnu godinu (povećanje likvidnosti) (1 bod)
- U prošloj godini nije bilo izdatih novih akcija (nema razvodnjavanja akcija Stock Dilution) (1 bod).
Kriterijumi operativne efikasnosti
- Veća bruto marža Gross Margin u odnosu na prethodnu godinu (1 bod)
- Veći koeficijent obrta sredstava Asset Turnover u odnosu na prethodnu godinu (1 bod)
Ako kompanija ima ocenu 8 ili 9, to se smatra dobrom vrednošću. Ako kompanija ima rezultat između 0 i 2, to verovatno nije dobro.
Postoje i detaljnije klasifikacije rezultata, kao što je sledeća:
- Ocena 0, 1, 2, 3 loš rezultat
- 4,5, 6 prosečan rezultat i
- 7, 8, 9 dobar rezultat.
Ograničenja Piotroski skora
Ograničenja Piotroski rezultata bi investitori trebalo da znaju pre nego što počnu da ga koriste za donošenje investicionih odluka.
Oslanjanje na istorijske podatke
Jedan od glavnih nedostataka Piotroskog Score je što se oslanjanja na istorijske finansijske podatke. Ovaj pristup može biti problematičan jer ne uzima u obzir buduću tržišnu dinamiku. Promene u ekonomiji, trendovi u industriji ili promene u menadžmentu mogu značajno uticati na učinak kompanije, a Piotroski skor neće odražavati ove faktore. Shodno tome, rezultat može dovesti do propuštenih prilika za investiranje ili lažnih pozitivnih rezultata.
Uticaj neobičnih događaja
Piotroski Score ocenjuje učinak kompanije na osnovu podataka iz prethodne godine. Ovaj metod može da dovede u zabludu ako se dogodi nešto nepredviđeno, kao što je bio Covid-19. Na primer, akcije visokog kvaliteta mogu dobiti lošu ocenu zbog privremenih zastoja tokom takvih perioda. Suprotno tome, kompanija može postići dobar rezultat nakon godine oporavka, što možda ne ukazuje na dugoročno zdravlje.
Ograničena primena za ciklične akcije
Ciklične akcije, koje su podložne fluktuacijama zasnovanim na ekonomskim ciklusima, možda neće biti tačno procenjene pomoću Piotroski skora. Rezultat bi mogao da prikaže ove akcije kao negativne tokom pada, čak i ako su u suštini kvalitetne. Slično, tokom ekonomskih uspona, ciklične akcije mogu dobiti nerealne visoke rezultate koji ne odražavaju njihovu ukupnu volatilnost.
Nije efikasna za akcije mikro kapitalizacije
Ocena Piotroski nije naročito efikasna za procenu vrednosti akcija kompanija mikro kapitalizacije. Micro-Cap akcijama često nedostaje likvidnost u poređenju sa akcijama sa malom, srednjom ili velikom kapitalizacijom. Zbog toga njihova finansijska ocena može biti nestabilnija. Kao rezultat toga, čak i kvalitetne akcije mogu dobiti niske ili negativne ocene. Sve to čini Piotroski skor manje pouzdanim u ovom segmentu.