Beneish M skor, Beneish M ocena (model, rezultat)
Beneish M model
Šta je Beneish M skor?
Beneish M skor Beneish M Score je matematički model koji je kreirao profesor Messod Beneish da bi identifkovao kompanije koje manipulišu svojom zaradom. Model koristi različite finansijske pokazatelje i osam varijabli da identifikuje da li je kompanija manipulisala svojom zaradom. Drugim rečima, koristi se kao sredstvo za otkrivanje finansijskih prevara.
Beneish zasniva svoj koeficijent na verovanju da kompanije mogu manipulisati profitom ako neistinito prikažu neke koeficijente. Tu se, pre svega, misli na pogoršanje bruto marže Gross Margin, operativnih troškova Operating Expenses i rast finansijskog leveridža Financial Leverage. Istovremno, sve je praćeno značajnim rastom prodaje. Ovi faktori mogu izazvati manipulaciju profitom na različite načine.
Varijable poterebne za izračunavanje M skora se nalaze u finansijskim izveštalima Financial Statements. Rezulta obračuna M ocene pokazuje stepen manipulacije zaradama. Formula Beneish M ocene je vrlo komplikovana, tako da će tumačenje konačnih rezultata za sada biti dovoljno za prepoznavanje manipulatora.
Prema Beneish-ovom istraživanju, što je veći M skor kompanije, veća je verovatnoća da kompanija manipuliše svojom zaradom. Konkretno, kada se razmatra celo tržište, Beneish model prepoznaje kompanije manipulatore zaradom ako je njena M ocena veća od -1,78.
- Beneish M ocena manja od -1,78, onda to sugeriše da kompanija nije manipulator.
- Ako je Beneish M ocena veća od -1,78, veća je verovatnoća da kompanija manipuliše svojom zaradom.
Prednosti Beneish-ove ocene
Korisno je znati do koje mere menadžment kompanije manipuliše svojom zaradom jer to pomaže analitičarima u otkrivanju finansijsko računovodstvenih mahinacija. Kompanije mogu koristiti različite načine za povećanje iskazane zarade koji nisu protivzakoniti, ali koji pokazuju lošu nameru menadžmenta.
Nedostaci Beneish-ove ocene
Rezultat izračunavanja modela samo ukazuje na verovatnoću manipulacije i ne može se sa sigurnošću tvrditi da kompanija manipulišu finansijskim izveštajima.
Model se ne primenjuje na finansijske firme jer profesor Beneish u vreme procene modela nije uključio ove firme.
Kompanije koji želi da izbegne lošu Beneish M ocenu manipuliše bilansnim stavkama koje se u formuli za izračunavanje M skora. U tom slučaju, svrha M skora ne bi bila postignuta.
Primer primene Beneish modela
Godine 1998. grupa studenata biznisa Univerziteta Cornell koristila je Beneish model i identifikovala Enron Corporation kao manipulatora zaradama. Nažalost, niko na berzama nije poslušao njihov savet i posle tri godine Enron je bankrotirao.
Mnoge investicione firme i investitori uzimaju u obzir Beneish M rezultat kada odlučuju u koje kompanije će investirati.