Salvage Value

Otpadna vrednost, vrednost sredstva na kraju korisnog veka, preostala vrednost

Residual Value, Scrap Value

Šta je otpadna vrednost?

Otpadna vrednost Salvage Value je procenjena vrednost nekog sredstva na kraju njegovog korisnog veka trajanja. Takođe je poznata kao preostala vrednost Residual Value i koristi se kada se utvrđuje godišnji trošak deprecijacije Depreciation sredstva. Vrednost sredstva se prikazuje u bilansu stanja Balance Sheet preduzeća, dok se trošak deprecijacije prikazuje u bilansu uspeha Income Statement.

Poreska uprava SAD Internal Revenue Service (IRS) zahteva od kompanija da procene realnu otpadnu vrednost. Vrednost zavisi od toga koliko dugo kompanija očekuje da će koristiti sredstvo i koliko se sredstvo koristi. Na primer, ako preduzeće proda sredstvo pre isteka njegovog korisnog veka trajanja, veća vrednost može biti opravdana. Obično, kompanije procenjuju da je preostala vrednost sredstava jednaka nuli ako se dugo koriste, jeftina su ili tehnologija brzo zastareva.

Korišćenje otpadne otpadne vrednosti za određivanje deprecijacije

Procenjena otpadna vrednost oduzima se od cene sredstva da bi se odredio ukupan iznos sredstva koji se amortizuje.

Na primer, kompanija A kupuje sredstvo za 10.000 dolara i procenjuje da je korisni vek sredstva 4 godine. To znači da će se sredstvo koristiti 4 godine, a zatim biti prodato. Takođe je procenjeno da će sredstvo moći da se proda po ceni od 2.000 dolara na kraju četvte godine. Konačno, kompanija primenjuje linearni (proporcionalni) metod deprecijacije.

Nabavna cena: 10.000

Korisni vek: 4 godine

Otpadna vrednost: 2.000

Deprecijacija vrednosti se utvrđuje tako što se od nabavne cene oduzme procenjena otpadna vrednost. U gornjem primeru, smanjena vrednost sredstva bi bila 10.000 – 2.000 = 8.000 USD tokom četiri godine korisnog veka trajanja sredstva. Ako kompanija koristi proporcionalni metod deprecijacije, sredstvo bi godišnje gubilo vrednost po 2.000 USD godišnje (8.000 USD / 4).

Važnost otpadne vrednosti

Ako je preostala vrednost postavljena previsoka ili prenisko, to može biti štetno za kompaniju.

Previsoko postavljena otpadne vrednost

  • Deprecijacija Depreciation bi bila potcenjena

Prenisko postavljena otpadne vrednost

  • Deprecijacija bi bila precenjena
  • Neto prihod bi bio potcenjen
  • Ukupna osnovna sredstva i zadržana dobit bi bili potcenjeni u bilansu stanja
  • Vrednosti odnosa duga i kapitala Debt to Equity Ratio  i vrednost kolaterala Collateral zajma bi bile niže. Ovo može rezultirati poteškoćama u obezbeđivanju budućeg finansiranja ili kršenjem kreditnih obaveza koje zahtevaju od kompanije da održava određene minimalne nivoe duga.
Scroll to Top