Obezbeđeni dug, osigurani dug
Šta je obezbeđeni dug?
Obezbeđeni ili osigurani dug Secured Debt je dug obezbeđen zalogom Collateral, što smanjuje rizik pozajmljivanja. U slučaju da zajmoprimac ne otplati kredit, banka može zapleniti kolateral, prodati ga i iskoristiti prihod da vrati dug.
Pošto obezbeđeni zajmovi imaju kolateralnu podršku, smatraju se manje rizičnim od neobezbeđenih kredita koji ga nemaju. Zbog manjeg rizika kamatna stopa Interest Rate na obezbeđeni dug je niža nego na neobezbeđeni dug Unsecured Debt. U slučaju bankrota kompanije, obezbeđeni zajmodavci se uvek pre naplaćuju od neobezbeđenih zajmodavaca.
Kako funkcioniše obezbeđeni dug?
Osigurani dug se često povezuje sa zajmoprimcima koji imaju lošu kreditnu sposobnost Credit Rating. Pošto je rizik kreditiranja pojedinca ili preduzeća sa niskim kreditnim rejtingom visok, obezbeđenje kredita kolateralom značajno smanjuje rizik.
Na primer, banka daje dva kredita pojedincima sa lošim kreditnim rejtingom. Prvi zajam je obezbeđen kolateralom, a drugi nije. Posle tri meseca, oba zajmoprimca ne mogu da otplaćuju svoje kredite i da izvršavaju obaveze. Za kredit, obezbeđen kolateralom, banka ima pravo da zapleni zalog. Nakon što to urade, prodaju ga, obično na aukciji, i koriste prihode da vrate preostali deo kredita.
U drugom zajmu, gde nema kolaterala koji ga podržava, banka nema zalog za zaplenu da vrati neizmireni dug. U ovom slučaju, oni će morati da prikažu kredit kao gubitak u svojim finansijskim izveštajima.
Kada je zajam obezbeđen, kamatna stopa koja se nudi zajmoprimcu je često mnogo niža nego da kredit nije obezbeđen. Ako zajam ne zahteva kolateral, u interesu zajmoprimca može biti izbor kolaterala kako bi imao nižu kamatu. Zajmoprimac bi trebalo to da uradi samo ako je siguran da može vraćati kredit ili je spreman da izgubi kolateral.
Prioritet u naplati u slučaju bankrota
Ako kompanija podnese zahtev za bankrot, njena imovina se stavlja na prodaju kako bi vratila dug poveriocu. U šemi otplate, obezbeđeni zajmodavci uvek imaju prioritet u odnosu na neobezbeđene zajmoavce. Imovina se rasprodaje sve dok se svi obezbeđeni zajmodavci ne namire u potpunosti. Neosigurani zajmodavci tek tada dolaze na red.
Ako se imovina proda, a prihod nije dovoljan da se isplate neobezbeđeni zajmodavci, oni su u gubitku. Ako nema dovoljno prihoda za vraćanje obezbeđenog duga, obezbeđeni zajmodavci mogu krenuti na drugu imovinu kompanije ili pojedinca.
Primeri obezbeđenog duga su hipoteke Mortgage, auto krediti i obezbeđene kreditne kartice.