SG&A Ratio

Koeficijent SG&A, koeficijent prodajnih, opštih i administrativnih troškova

Šta je koeficijent SG&A?

Koeficijent SG&A SG&A Ratio je odnos između prodajnih, opštih i administrativnih troškova Selling, General, and Administrative (SG&A) Expenses i ukupnih prihoda Total Revenue. Odnos SG&A je u stvari procentualno učešće SG&A u ukupnom prihodu.

Formula

Koeficijent SG&A = SG&A / Ukupan prihod

SG&A Ratio = SG&A / Total Revenue

Primer

Troškovi SG&A kompanije ABC su 3 miliona dolara, a ukupni prihod 15 miliona dolara. Koeficijent SG&A se jednostavno izračunava po gornjoj formuli:

Koeficijent SG&A = 3 / 15 = 0,2 ili 20%

To znači da je procentualno učešće SG&A u ukupnom prihodu20%.

Koji SG&A trošak je dobar?

U principu, što je učešće SG&A troškova u ukupnom prihodu niže to je bolje, a koeficijent SG&A je manji. Međutim, prosečna referentna vrednost SG&A troškova značajno se razlikuju u zavisnosti od industrije i sektora ukojoj kompanija posluje.

Na primer, odnos SG&A za proizvodne kompanije može da se kreće oko 20% od prihoda, dok u zdravstvu može biti do 50% od prihoda.

Neke kompanije u svojim finansijskim izveštajima imaju stavku SG&A dok druge, kao što su softverske kompanije, odvojeno prikazuju General and Administrative Expenses (G&A) i prodaju i marketing i porede te troškove sa ukupnim prihodom.

Odnos SG&A može pomoći da se procene neproizvodni troškovi tokom određenog vremenskog perioda i da se uoči tendencija, jer samo povećanje SG&A može biti veoma pozitivna stvar, dok je rast koeficijenta SG&A signal za preispitivanje troškova.

Kako smanjti SG&A troškove?

Praćenje odnosa SG&A tokom vremena omogućava predviđanje budućih troškova i preduzimanje mera za njihovo smanjenje, u slučaju njihovog brzog rasta. Jasno je da što je ovaj odnos niži, to je bolje za kompaniju. Odnos SG&A se upoređuje sa prosekom industrije, jer ovaj indikator dosta varira.

Vrlo je važno pronaći način da se smanje SG&A troškovi jer značajno utiču na ukupne troškove. Saveti onih koji su uspeli u tome su sledeći:

  • Prerasporediti osoblja na poslove više vrednosti, kao što je planiranje, podrška odlučivanju i poslovanju, upravljanje učinkom itd.
  • Sniziti indirektne troškove (nabavke i putovanja, na primer).
  • Kreirati fleksibilnu strukturu troškova.
Scroll to Top