Beta

Beta, Beta(β) merilo volatilnosti

Šta je Beta u finansijama?

Beta(β) merilo volatilnosti je merilo promenljivosti prinosa hartije od vrednosti (na primer, akcija) u odnosu na celokupno tržište. Referentna vrednost za volatilnost tržišta Volatility je S&P 500 berzanski indeks S&P 500 index, koji ima beta 1,0, a pojedinačne akcije se rangiraju prema tome koliko odstupaju od tog indeksa.

Akcija čija se cena tokom vremena koleba više od tržišta ima beta vrednost iznad 1,0. Ako se cena akcija kreće ispod tržišnih cena, beta akcije je manja od 1,0. Akcija s većom beta je rizičnija, ali pruža veću šansu za bolji prinos, a akcije s manjom vredošću beta nose  manji rizik, ali i manji potencijal za bolje prinose.

Kako investitori tumače volatilnost akcija?

Koeficijent β merilo volatilnosti se može predstaviti na sledeći način:

(β =1) – promenljivost na nivou tržišta  

Kada je veća od 1 (β >1) – cena nestabilnija od tržišta

Ako je između 0 i 1 (β <1>0) – akcije su manje nestabilne od tržišta u celini

(β =0) – performanse akcije nisu u korelaciji sa tržištem

Manja od 0 (β <0) – negativna korelacija sa tržištem

Međutim, investitori koji nisu skloni riziku bi trebalo da ulože svoj novac u hartije od vrednosti sa manjom β vrednošću. Primeri manje rizičnih hartija odvrednosti su, komunalne akcije, kratkoročni depozitni sertifikati Certificate of Deposit, trezorski zapisi Treasury Notes itd. Investitori koji su voljni da preuzmu veći rizik mogu ulagati u akcije sa većim β vrednostima. Generalno, β hartija od vrednosti može pomoći u izboru hartija od vrednosti koje ispunjavaju kriterijume rizika.

Investitori koriste β merilo volatilnosti da procene uticaj rizika volatilnosti akcija na portfolio. Dok akcija koja vrlo malo odstupa od tržišta ne nosi veći rizik, takođe ne povećava potencijal za veće prinose.

Smatra se da je β bolji pokazatelj kratkoročnog nego dugoročnog rizika iako mnogi tvrde da β ne daje dovoljno bazičnih informacija o kompaniji i da ima ograničenu vrednost pri izboru akcija.

Scroll to Top