Ukupni prihodi
vidi Gross Profit, Gross Income, Gross Revenue, Sales Profit
Šta su ukupni prihodi?
Ukupni prihodi Total Revenue, poznati kao bruto prihodi Gross Revenue, su prihodi iz svih izvora, zarađeni prodajom proizvoda/usluga u obračunskom periodu. To su prihodi od prodaje koji se ostvari pre nego što se troškovi odbiju u bilansu uspeha Income Statement.
Ukupni prihodi su prva stavka ili gornja linija Top Line u bilansu uspeha nasuprot donjoj liniji Bottom Line, koja je neto dobit Net Income. Neto dobit pokazuje šta preostaje nakon oduzimanja troškova. Ako želite da znate koliko preduzeće zarađuje od svih proizvoda i usluga koje prodaje, morate pratiti ukupan prihod. Ukupni prihodi govore koliko novca preduzeće generiše pre odbitka troškova. A pošto je prihod ključan za rast, posebno kada se radi o startapima, to je metrika koju bi svaki startap trebalo da prati i razume.
Formula ukupnog prihoda
Osnovna formula ukupnog prihoda glasi:
Ukupan prihod = Prodata količina x Cena
Total Revenue = Quantity Sold x Price
Ukupan prihod za SaaS kompaniju SaaS Company se može izračunati i na drugi način, sabranjem periodičnih mesečnih prihoda i prihoda koji se ne ponavljaju.
Ukupan prihod = Periodični mesečni prihod + Prihod koji se ne ponavlja
MRR + Non-recurring revenue
Prema tome, ukupan prihod je zbir novca koji se zaradi od mesečnih pretplata i konsultantskih usluga.
Primer obračuna ukupnog prihoda
U obračunskom periodu kompanija je prodala ukupno 2.000 jedinica proizvoda po ceni od 50 dolara. Ukupan prihod je bio 100.000 dolara (2.000 x 50). Ako je iznos prodaje niži od očekivanog preduzeće može spustiti cenu na 40 dolara. Ukupan pihod bi tada bio 80.000 dolara. 20.000 dolara izgubljenog prihoda može se nadoknaditi povećanjem obima prodaje:
Ukupan prihod = Prodata količina x Cena
2.000 x 50 = 100.000
Količina proizvoda koja se mora prodati da bi se nadoknadio izgubljeni prihod se računa ovako:
Prodata količina = 100.000 / 40 = 2.500
Zašto je ukupan prihod važan
Bez praćenja ukupnog prihoda nemoguće je znati da li poslovanje raste ili ne. Bilo da se radi finansijska prognoza, prezentacija za investitore ili analiza trenutnih tokove prihoda, ukupan prihod je od vitalnog značaja. Evo nekoliko razloga zašto svaki startap mora da prati ukupan prihod:
Saznaje se šta funkcioniše, a šta ne funkcioniše
Pogled na strukturu ukupnog prihoda prema tokovima prihoda, je brz način da se sazna odakle dolazi najveći deo novca. Na primer:
Mesečne pretplate
Osnovni plan
Premium plan
Plan preduzeća
Kurs za poslovne finansije
Usluga pripreme poreza
Kada pogledamo koji procenat ukupnog prihoda dolazi od svakog od njih, bolje se razume sam posao.
Kurs za poslovne finansije i usluge pripreme poreza čine skoro trećinu ukupnog prihoda. Ako bi se povećao mesečni rast za 5%, kako bi struktura prihod i prihod izgledali za 12 meseci?
Premijum i osnovni planovi ne ostvaruju toliki prihod kao naši drugi tokovi prihoda. Ako bi se više ulagalo u marketing, da li bi se mogle povećati ove brojke?
Na ova pitanja odgovor daju finansijski model i predviđanja različitih scenarija, ali sve počinje sa ukupnim prihodom.
Izračunajte svoj prihod
Da bi se videlo koliko gotovine preduzeće ima, prvo se mora znati prihod. Takođe, na osnovu sadašnjeg prihoda i očekivanog rasta može se prognozirati budući rast.
Kada se podaci uključe u alat za finansijsko modeliranje, može se predvideti stopa sagorevanja Burn Rate, prihod i trend rasta u narednih 6, 12 i više meseci.
Budžet za troškove
Za efikasan rast, prihod mora biti u ravnoteži sa troškovima.
Iako startapi u ranim fazama obično imaju veće troškove od prihoda, na kraju krajeva, taj se odnos mora promeniti.
Troškovi mogu biti veći od ukupnih prihoda određeno vreme ili se, u protivnom, kompanija može naći u lošoj finansijskoj situaciji.
Plan za prikupljanje sredstava
Izgradnja startapa može biti skupa, a prihod ponekad nije dovoljan da podstakne rast. Kada se to dogodi, prikupljanje sredstava može biti opcija za povećanje prihoda i nastavak posla bez straha da će preduzeće ostati bez gotovine.
Praćenje ukupnog prihoda može pomoći kada i koliko sredstva prikupiti.
Kako povećati ukupan prihod
Bez obzira da li prihod raste, opada ili ostaje na istom nivou, uvek postoji prostor za poboljšanje.
Evo nekoliko saveta za povećanje vašeg najvećeg prihoda:
Udvostručite ono što je dobro
Ponekad je najbolji način delovanja udvostručiti ono što dobro funkcioniše.
Ako se identifikuju najveći pokretači prihoda, to može pokazati u kom pravcu bi trebalo usmeriti napore.
Razmišljajte kratkoročno i dugoročno
Za kratkoročno povećanje prihoda mogu se, na primer, davati popusti i podsticaji za povećanje prodaje. Iako ove taktike mogu pružiti brz priliv gotovine, mora se uzeti u obzir dugi rok.
Na primer, ako se sve cene povećaju za 20%, kakav će biti tok gotovine za 12 meseci?
Više različitih scenarija poput ovog je dobar način da se predvidi prihod na osnovu bilo kojeg broja faktora. Od cene do novih izvora prihoda, može se viditi uticaj promena na budućnost startapa.