Neobezbeđeni dug, neosigurani dug
Šta je neobezbeđen dug?
Neosigurani dugovi su krediti koji nisu obezbeđeni kolateralom Collateral. Ako zajmoprimac ne izvrši plaćanje kredita, zajmodavac možda neće moći da povrati svoju investiciju jer se od zajmoprimca nije tražilo da založi imovinu kao obezbeđenje zajma.
Pošto se neobezbeđeni krediti smatraju rizičnijim za zajmodavca, oni uglavnom nose više kamatne stope Interest Rate od zajmova sa kolateralom jer nude zajmodavcu ograničenu zaštitu od kašnjenja.
Primeri neobezbeđenog duga
Primerineosiguranih dugova su tradicionalne kreditne kartice, lični zajmovi, studentski zajmovi i medicinski računi. Neki zajmoprimci mogu čak koristiti neobezbeđene kredite da konsoliduju svoje postojeće dugove.
Neosigurani dug nije podržan kolateralom, tako da se zajmodavci mogu pozivati na svoje kreditne rezultate Credit Score i kreditnu istoriju pri donošenju odluka o pozajmljivanju. To je jedan od razloga zašto je teže kvalifikovati se za neobezbeđen zajam nego za obezbeđeni zajam.
Šta se dešava u slučaju bankrota zajmoprimca?
Pošto se neobezbeđeni zajmovi rizičniji za zajmodavca, oni nose više kamatne stope od zajmova sa kolateralom. Iako bankrotom zajmoprimac može da izbegnu otplatu dugova, on nije bez posledica. Zajmoprimcima koji su proglasili bankrot u prošlosti može biti teško ili nemoguće da obezbede nove kredite u budućnosti, pošto će bankrot imati ozbiljan negativan uticaj na njihov kreditni rezultat, verovatno još mnogo godina. Zajmodavci, u međuvremenu, mogu tražiti alternativne metode za povrat svoje investicije. Pored tužbe, zajmodavci takođe mogu prijaviti sve slučajeve neispunjenja obaveza ili kašnjenja kreditnoj agenciji. Alternativno, zajmodavac može angažovati agenciju za naplatu kredita koja će tada tražiti da naplati neplaćeni dug.