Accounting Rate of Return (ARR)

Računovodstvena stopa prinosa

Šta je računovodstvena stopa prinosa?

Računovodstvena stopa prinosa (ARR) je prosečna neto dobit Net Income koji se očekuje od investicije ili sredstva. Formula ARR deli prosečnu  godišnju dobit sa početnim ulaganjem da bi se dobio očekivani prinos . Koristi se kada kompanije odlučuju da li će investirati u sredstvo (projekat, akvizicija, itd.) na osnovu očekivane neto zarade.

ARR se obično koristi kada se porede očekivane stope prinosa više projekata.

Formula

​Računovodstvena stopa prinosa = Prosečna godišnja dobit / Početna investicija

Accounting Rate of Return = Average Annual Profit  / Average Investment

Primer

Primer računovodstvene stope prinosa (ARR)
Početna investicija500.000
Očekivana prosečna godišnja dobit100.000
Vremenski okvir5 god
Računovodstvena stopa prinosa20%

ARR = 100.000 USD / 500.000 USD

ARR = 0,20 ili 20%

ARR koji se može očekivati tokom životnog veka sredstva ili projekta je 20% godišnje u odnosu na početno ulaganje od 500.000 USD.

Prednosti računovodstvene stope prinosa (ARR)

Ova stopa se jednostavno izračunava i pomaže u određivanju godišnje stope prinosa Rate of Return projekta. Ovo omogućava menadžerima da uporede ARR sa minimalnim potrebnim prinosom. Minimalni prinos je onaj koji bi investitor prihvatio za investiciju ili projekat koji mu nadoknađuju rizik. Na primer, ako je minimalni zahtevani prinos Required Rate of Return (RRR) projekta 15%, a ARR 10%, menadžer će znati da se projekat ne isplati.

ARR koriste investitori ili menadžeri kada moraju brzo da uporede prinos projekta bez potrebe da razmatraju vremenski okvir ili raspored plaćanja, već samo profitabilnost.

Nedostaci računovodstvene stope prinosa (ARR)

Uprkos svojim prednostima, ARR ima svoja ograničenja. Za razliku od drugih metoda procene investicija, ARR se zasniva na profitu Profit, a ne na novčanom toku Cash Flow (CF). Takođe ne pravi razliku između investicija koje donose različite tokove gotovine tokom životnog veka projekta.

ARR ne uzima u obzir vremensku vrednost novca, da novac koji je na raspolaganju sada vredi više nego isti iznos posle nekoliko godina. Profitu od 100.000 dolara za pet godina ima istu težinu kao i profit od 100.000 dolara sledeće godine. Mnogo je bolje imati dobit pre nego kasnije.

Scroll to Top