Prinos na investirani kapital
ROIC je skraćenica za prinos na uloženi kapital i predstavlja pokazatelj profitabilnosti koji meri procenat prinosa koji kompanija zarađuje na uloženi kapital. Ovaj koeficijent pokazuje koliko dobro preduzeće raspoređuje svoj kapital na profitabilne projekte ili investicije.
Drugim rečima, ROIC je zarada kompanije iznad prosečnog troška koji plaća za dužnički i vlasnički kapital. Smatra se da kompanija stvara vrednost ako njen ROIC premašuje njenu ponderisanu prosečnu cenu kapitala Weighted Average Cost of Capital – WACC. ROIC veći od cene kapitala znači da je kompanija zdrava i da raste, dok ROIC niži od cene kapitala sugeriše neodrživ poslovni model.
Formule
Prinos na uloženi kapital se izračunava uzimajući u obzir cenu investicije i ostvarene prinose. Prinosi se odnose na zaradu posle oporezivanja, ali pre plaćanja kamate. Vrednost investicije se izračunava tako što se od imovine kompanije oduzmu sve tekuće dugoročne obaveze, one koje dospevaju u toku godine.
Trošak investicije može biti ili ukupan iznos sredstava koja su kompaniji potrebna za vođenje poslovanja ili iznos dužničkog finansiranja Debt Financing i finansiranje vlasničkim kapitalom Equity Financing. Povrat se zatim deli sa troškovima investicije. Postoji više formula, a ovde će biti navedene samo najčešće korišćene:
ROIC = NOPAT / Investirani kapital
ROIC = NOPAT / Invested Capital
*NOPAT – Net Operating Profit After Tax
NOPAT = (Operativni profit) x (1 – Efektivna poreska stopa)
NOPAT = (Operating Profit) x (1 – Effective Tax Rate)
Formula se može napisati i kao:
ROIC = Operativni profit x (1 – Efektivna poreska stopa) / Investirani kapital
ROIC = Operating Profit x (1 – Effective Tax Rate) / Invested Capital
ili
ROIC = (Neto dobit – Dividende) / (Dug + Kapital)
ROIC = (Net Income – Dividends) / (Debt + Equity)
ili
ROIC = Operativni profit (1 – Efektivna poreska stopa) / Knjigovodstvena vrednost investiranog kapitala
ROIC = Operativni profit (1 – Effective Tax Rate) / Book Value of Invested Capital
Knjigovodstvena vrednost Book Value se smatra prikladnijom za ovaj obračun nego tržišna vrednost. Povrat na uloženi kapital izračunat upotrebom tržišne vrednosti za kompaniju koja se brzo razvija može dovesti do pogrešnog rezultata. Razlog za to je što tržišna vrednost odražava buduća očekivanja.
Primer
U donjem primeru ROIC je izračunat po najjednostavnoj formuli:
Ako je kompanija ostvarila 10 miliona dolara neto operativnog profita posle oporezivanja
i investirala u proseku 100 miliona dolara u svakoj od poslednje dve godine, ROIC je jednak 10%.
ROIC = NOPAT / Investirani kapital
ROIC = 10 miliona USD / 100 miliona USD = 10%
Na primer, ako je ROIC 10%, to nam govori da kompanija stvara 10 USD neto operativnog profita NOPAT sa svakih 100 USD uloženih u kompaniju.
Razlika između ROIC i ROI
Prinos na investirani kapitel ROIC i Prinos na investiciju Return on Investment (ROI) mogu izgledati kao slični finansijski koeficijenti, ali postoji značajna razlika u svrsi za koju se koriste. ROIC meri prinos preduzeća na osnovu investiranog kapitala, obično na godišnjem ili 12-mesečnom nivou. ROI, se s druge strane, odnosi na prinos jedne pojedinačne investicije na osnovu toka gotovine i nije definisan određenim vremenskim okvirom. ROIC je mera koja investitorima pokazuje koliko efikasno kompanije posluju, dok ROI pokazuje koliki je povrat od određene investicije.
ROI je opšte merio koja se može koristiti za upoređivanje isplativosti različitih investicija. Kompanije mogu izračunati ROI datog projekta kako bi utvrdile da li je unosan ili ne. Trgovci mogu koristiti ROI za procenu uspešnosti marketinške kampanje.