Collateral

Kolateral, zalog, imovina kao obezbeđenje zajma

Šta je kolateral?

Kolateral Collateral je imovina koju zajmodavci ili kreditori prihvataju kao obezbeđenje zajma Loan. Kolateral može biti u obliku nekretnina ili drugih vrsta imovine, u zavisnosti od namene kredita. To je ustvari imovina koju pojedinac ili preduzeće zalažu kao obezbeđenje zajma. Kolateral deluje kao oblik zaštite zajmodavca jer minimizira njegov rizik. Ako dužnik ne otplati svoje kredite, zajmodavac može zapleniti kolateral i prodati ga da bi nadoknadio deo ili sve svoje gubitke.

Osigurani zajmovi Secured Debt su podržani kolateralom, a zajmovi bez obezbeđenja nisu.

Kako kolateral funkcioniše?

Kolateral je način da zajmodavac motiviše zajmoprimca da otplati dug. Ideja je da ako zajmoprimac ima nešto vredno što bi mogao izgubiti, verovatno će se potruditi da otplati zajam. Istovremeno, zajmodavac preuzima manji stepen rizika.

Pošto zajmodavac ima zakonsko pravo da preuzme i koristi kolateralnu imovinu, on može da povrati bar deo pozajmljenog novca, u slučaju da zajmoprimac ne izvrši ugovorne obaveze.

Kolateral koji zajmoprimac daje mora imati dovoljnu vrednost da pokrije rizik zajmodavcu. Na primer, zajmodavac neće smatrati predmet vredan 1.000 dolara dovoljnom vrednošću kao kolateral za zajam od 100.000 dolara ili više.

Vrste kolaterala

Zajmodavac može prihvatiti različite vrste imovine kao garanciju za zajam. Neke od najčešćih vrsta kolaterala su:

  • Nekretnine

Imovina u posedu zajmoprimca, kao što su kuće, zemljište ili poslovna imovina, mogu se koristiti kao zalog.

  • Vozilo

Vrednost automobila ili drugih vozila može se koristiti kao kolateral za određene kredite.Zajmodavac je obično vlasnik vozila zajmoprimca sve dok se kredit ne isplati.

  • Nakit ili drugi vredni predmeti

 Vredne stvari, kao što je nakit, mogu se koristiti kao zalog za manji kredit.

  • Gotovina

Gotovinski račun se takođe može koristiti kao kolateral. Na primer, može se staviti manji iznos gotovine na račun da bi se obezbedio veći zajam. U nekim slučajevima, banka omogućuje uzimanje kredita, sve dok su gotovinski računi zajmoprimca u istoj banci i koriste se kao kolateral.

  • Investicije

Ponekad zajmodavac prihvatiti sredstva iz investicionog portfelja za osiguranje zajma.

  • Zalihe

Zalihe takođe mogu biti prihvaćene kao zalog za zajam.

Primeri kolateralnih kredita

  • Hipoteka

Hipoteka Mortgage je kredit čiji je zalog kuća. Ako vlasnik kuće prestane da plaća hipoteku na najmanje 120 dana, kreditor može započeti sudski postupak koji može dovesti do zaplene kuće. Kada se imovina prenese na zajmodavca, može se prodati i nadoknaditi deo ili ceo pozajmljenog iznosa.

  • Auto kredit za kupovinu automobila

Automobilmože biti garancija da će kredit biti vraćen.Zajmodavac može zapleniti vozilo u slučaju neplaćanja.

  • Zalagaonice

Zalagaonice nude kolateralne kredite. Vredan predmet se procenjuje, a vlasnik zalagaonice je u ulozi zajmodavca. Ako se kredit otplati, stvar se dobija nazad. Ako se kredit ne otplati, založena stvar se gubi i vlasnik zalagaonice može da je proda kako bi pokušao da vrati pozajmljeni iznos.

  • Obezbeđene kreditne kartice

Kartice se takođe mogu koristiti za kolateralne zajmove.

Prednosti kolateralnih kredita

  • Može se dobiti zajam i sa malom kreditnom sposobnošću. U nekim slučajevima, moguć je čak i veći zajam.
  • Neki kolateralni krediti imaju niže kamatne stope od neobezbeđenih kredita Unsecured Debt.

Nedostaci kolateralnih kredita

  • Postoji mogućnost gubitka vredne založene imovine.
  • Neki krediti imju ograničenja za šta se mogu koristiti sredstva.
  • Neobezbeđeni krediti koji ne zahtevaju kolateral su ponekad opcija prilikom pozajmljivanja, ali kako zajmodavac preuzima veći rizik, to dovodi do viših kamatnih stopa i nepovoljnijih uslova zajma. Stavljanje imovine kao kolaterala je obično korisnije od dodatnog novca koji se plaća u vidu kamata.
Scroll to Top