Banker’s Acceptance

Bankarski akcept

Šta je bankarski akcept?

Bankarski akcept Banker’s Acceptance je kratkoročni finansijski instrument kojim banka prihvata da umesto vlasnika računa garantuje isplatu u budućnosti. Banka, a ne vlasnik računa, garantuje plaćanje. Drugim rečima, to je obećana buduća isplata banke sa rokom dospeća od 30 do 180 dana. Bankarsko prihvatanje (akcept) funkcioniše slično kao ček sa datumom. U njemu se navodi naziv subjekta kome treba preneti sredstva, kao i iznos i datum uplate. Bankarski akcepti su inače poznati i kao prenosive hartije od vrednosti (menice) Bills of Exchange. Kompanije ih koriste kao relativno bezbedan oblik plaćanja za velike transakcije.

Izdavalac bankarskog akcepta deponuje buduću uplatu kod banke. Kada banka prihvati akcept, obaveza se odmah prenosi sa izdavaoca na banku. Izdavalac bankarskog akcepta deponuje buduću uplatu kod banke. Banka naplaćuje malu proviziju i izdaje oročenu menicu na depozit, što predstavlja garantovanu buduću uplatu od strane banke.

Proces podnošenja zahteva za bankarski akcept je sličan zahtevu za kratkoročni zajam i uključuje proveru kreditne sposobnosti i kolaterala Collateral.

Bankarski akcepti kao investicija

Bankarskim akceptima se trguju na sekundarnom tržištu. Trgovina se obavlja isključivo preko banaka i trgovaca hartijama od vrednosti i ne mogu se kupiti na berzi. Bankarski akcept se uvek trguje sa diskontom na svoju nominalnu vrednost Par Value. Pored toga, nema kazne za rano unovčavanje, osim izgubljene kamate koja bi se zaradila da su držani do datuma dospeća.

Razlika između nominalne vrednosti i cene akcepta predstavlja prinos koji kupac dobija. Vlasnik bankarskog akcepta ga može držati do dospeća, primiti nominalnu vrednost hartije od vrednosti ili prodati pre dospeća, uz diskont. Strategija je slična kao kod trgovanja obveznicama bez kupona Zero-Coupon Bond.

Bankarski akcepti su instrumenti tržišta novca Money Market, relativno su sigurni i likvidni, posebno kada banka ima dobar kreditni rejting. Cena ovih hartija od vrednosti se često pregovara sa kupcima i u velikoj meri je pod uticajem kreditnog rejtinga banke.

Prednosti i nedostaci bankarskog akcepta

Važna prednosti bankarskog akcepta je što ih podržava banka i zaštićen je od neispunjenja obaveza. Ova osobina akcepta daje prodavcu garancije u vezi sa plaćanjem. U međuvremenu, kupcima se pruža mogućnost da kupuju blagovremeno i ne brinu da moraju da izvrše plaćanja unapred.

Najveći rizik je neizvršenje obaveze banke, odnosno, nemogućnost banke da plati. Ovo je najveći rizik za banku. Da bi se zaštitila od rizika banka može zahtevati od kupca kolateral.

Prednosti

  • Pruža garancije prodavca u slučaju neispunjavanja obaveza.
  • Kupac ne mora da plati unapred za robu.
  • Pruža mogućnost kupovine i prodaje robe na vreme.
  • Ima relativno nisku cenu u poređenju sa obezbeđenom zaštitom ili koristima.

Nedostaci

  • Banka može zahtevati od kupca da položi zalog pre izdavanja bankarskog akcepta.
  • Kupac može propustiti plaćanje, primoravajući finansijsku instituciju da sama plati.
Scroll to Top