Cost of Revenue (COR)

Troškovi prihoda

Vidi Cost of Sales

Šta su trošokvi prihoda?

Trošokvi prihoda Cost of Revenue , su ukupni troškovi proizvodnje i distribucije proizvoda ili usluga koje kompanija troši za ostvarenje prihoda. Podaci o troškovima prihoda nalaze se u bilansu uspeha kompanije Income Statement. Ovi troškovi obuhvataju sve direktne troškove povezane sa robom i uslugama koje kompanija isporučuje. Uslužne kompanije daju prednost ovom pokazatelju jer bolje prikazuje različite troškove povezane sa prodajom robe ili usluge.

Formula i obračun

Formula COR troškova je sledeća:

Troškovi prihoda = COGS + Troškovi isporuke + Provizije + Garancije + Povrati + Ostali direktni troškovi

Cost of Revenue = COGS + Shipping Costs + Commissions + Warranties + Returns + Other Direct Costs

Za izračunavanje COR, prvi korak je odluka koji period će se koristiti. Mnoge kompanije se odlučuju za mesečni ili kvartalni obračun kako bi ih koristile za poslovno odlučivanje tokom godine.

Drugi važan korak je utvrđivanje zaliha na početku perioda. Podatak o početnim zalihama je neophodan jer je sastavni deo cene koštanja prodate robe koštanja. Kao što je navedeno u gornjoj formuli troškovi prihoda sadrže cenu koštanja prodate robe Cost of Goods Sold (COGS), garancije, povraćaj, isporuku i provizije.

Najzad, kompanije moraju da vode računa o ostalim troškovima prihoda. U zavisnosti od prirode kompanije, linija proizvoda može imati raznolik skup direktnih troškova. Nemaju sve kompanije iste direktne troškove. Pored toga, direktni troškovi se mogu menjati iz perioda u period kako kompanija usavršava svoj proizvodni proces.

Troškovi prihoda nisu obavezan obračun po Opšteprihvaćenim računovodstvenim principima GAAP i nisu uključeni u finansijske izveštaje koji se javno objavljuju.

Primer kako se izračunavaju troškovi prihoda

Podaci iz iz bilansa uspeha kompanije ABC za 2023 godinu (u USD) su sledeći:

Prihod kompanije za godinu je bio 2 miliona

Direktni materijal 380.000

Direktan rad 250.000

Istraživanje i razvoj 350.000

Troškovi transporta i rukovanja 36.000

Administrativni troškovi 200.000

Ostali direktni troškovi 175.00

Obračun COR je sledeći:

Troškovi prihoda = Direktni materijal + Direktan rad + Troškovi transporta i rukovanja + Ostali direktni troškovi = 380.000 + 250.000 + 36.000 + 175.000 = 841.000

Kako funkcionišu troškovi prihoda?

Kao što smo napomenuli, COR trošak je ukupni trošak nastao za proizvodnju i prodaju proizvoda ili usluga. Uključuje sve troškove vezane za proizvodni proces, kao što su sirovine, radna snaga, režijski troškovi itd. Takođe uključuje sve druge direktne troškove vezane za proizvodnju i isporuku proizvoda ili usluge.

Ovi troškovi su posebno važni za preduzeća jer njegovim korišćenjem mogu odrediti stvarnu bruto profitnu maržu Gross Margin. Veća bruto profitna marža znači da kompanija ima veću profitabilnost i nižu tačku rentabilnosti. Manja bruto profitna marža znači da kompanija ima manju profitabilnost i višu tačku rentabilnosti.

Kompanije bi trebalo da znaju koliko je prihoda preostalo nakon nastanka svih troškova proizvodnje i prodaje proizvoda. Preostali profit plaća režijske ili indirektne troškove koji su neophodni za rad kompanije, ali nisu direktno vezani za izradu proizvoda.

Razlika između troškova prihoda i troškova prodaje

Jedan od najvažnijih kriterija uspešnog poslovanja je razumevanje troškova koji učestvuju u generisanju prihoda. Međutim, postoje različiti načini merenja i izveštavanja ovih troškova, u zavisnosti od prirode i strukture poslovanja. Mnogi pogrešno smatraju da su troškovi prihoda i troškovi prodaje dva različita pojma sa istim značenjem. Međutim, pojmovi jesu slični, a razlika ipak postoji.

  • Trošak prihoda Cost of Revenue je ukupan iznos troškova koji su direktno

povezani sa proizvodnjom ili isporukom dobara ili usluga koji ostvaruju poslovni prihod. Primer ovih troškova su troškovi materijala, rada, distribucije, provizije, autorske naknade i ostali troškovi koji direktno donose prihod. Troškovi prihoda su obično posebna stavka u bilansu uspeha i oduzimaju se od ukupnog prihoda za izračunavanje bruto dobiti Gross Profit.

  • Troškovi prodaje Cost of Sales (COS) su širi pojam koji obuhvata sve troškovevezane za prodaju proizvoda ili usluge, uključujući i troškove prihoda, kao i troškove marketinga, oglašavanja, administracije i režijske troškove. Troškovi prodaje se takođe prikazuju u bilansu uspeha i oduzimaju se od ukupnog prihoda za izračunavanje bruto dobiti.

Troškovi prihoda se fokusiraju na direktne troškove proizvodnje ili isporuke robe ili usluga, dok troškovi prodaje obuhvataju i direktne i indirektne troškove prodaje. Relevantniji su za preduzeća koja imaju visok stepen varijabilnosti u troškovima proizvodnje ili isporuke, kao što su proizvodnja, softver ili preduzeća za e-trgovinu. S druge strane, troškovi prodaje su relevantniji za preduzeća koja imaju visok stepen fiksnih troškova u svojim prodajnim aktivnostima, kao što su maloprodaja, ugostiteljstvo ili uslužna preduzeća.

Razlika između troškova prihoda i troškova prodaje može se ilustrovati primerim preduzeća koja koriste jedan od ovih metoda. Na primerima se, takođe, mogu videti prednosti i nedostaciu svakog pristupa:

Primer 1

Proizvodna kompanija proizvodi i prodaje proizvod A i koristi troškove prihoda za izveštavanje o troškovima. COR troškovi ovog preduzeća obuhvataju troškove sirovina, rada, mašina, amortizacije i kontrole kvaliteta. COS troškovi ove kompanije obuhvataju troškove prihoda, kao i troškove marketinga, reklamiranja, distribucije i usluge korisnicima. Koristeći trošak prihoda, ova kompanija može bolje da prati i optimizuje efikasnost proizvodnje, kvalitet i profitabilnost. Međutim, korišćenjem COR troškova kompanija takođe može prevideti ili potceniti uticaj COS troškova na ukupnu profitabilnost i možda neće izdvojiti dovoljno resursa za svoje funkcije marketinga i usluga korisnicima.

Primer 2

Maloprodajno preduzeće koje prodaje odeću koristi troškove prodaje za izveštavanje o svojim troškovima, jer ima visoke fiksne troškova Fixed Costs. Fiksni troškovi su posebno visoki u prodajnim aktivnostima, kao što su zakup, komunalije, plate i zalihe. Troškovi prodaje za ovo preduzeće obuhvataju troškove nabavke robe, kao i troškove rada lokala, kao što su zakup, režije, plate, amortizacija i obezbeđenje. COR troškovi ove kompanije su isti kao i COS troškovi, jer nema dodatnih troškova u proizvodnji ili isporuci robe kupcima. Korišćenjem troškova prodaje, ova kompanija može bolje da prati i optimizuje svoje upravljanje zalihama, učinak prodavnice i zadovoljstvo kupaca. Međutim, korišćenjem troškova prodaje, ova kompanija takođe može preceniti ili potceniti svoju bruto profita maržu. COS metod možda neće odražavati pravu vrednost dobara ili usluga što zavisi od marže ili popusta koje primenjuje na svoju robu.

Razlika između troškova prihoda i troškova prodate robe

Iako se i termini troškovi prihoda COR i troškova prodate robeCOGS koriste naizmenično, postoje mala razlika. Osnovna razlika je u tome što trošak prodate robe ne uzima u obzir troškove marketinga i distribucije. COGS se, naime, odnosi samo na direktne troškove nastale u proizvodnji ili nabavci robe, uključujući cenu sirovina, cenu rada i proizvodnju.

Nasuprot tome, COR je širi pojam jer obuhvata sve direktne troškove koji se odnose na generisanje prihoda COGS i troškovi distribucije.

I COR i COGS mere troškove proizvodnje dobara i usluga. Glavna razlika između njih, pored načina na koji se koriste, je da COR uključuje troškove marketinga i distribucije, dok COGS ne.

Proizvođači su skloniji da koriste COGS, dok su kompanije koje pružaju usluge skloniji da koriste COR kada žele da razumeju kako promene troškova marketinga i distribucije utiču na profitne marže. Ovo se ne može uraditi korišćenjem COGS-a, pošto ovi troškovi nisu uključeni. Pored toga, mnoge industrije, kao što su hoteli i avio kompanije, nisu isključivo uslužne kompanije jer prodaju hranu, piće uz smeštaj i prevoz. U ovim slučajevima, kompanija bi takođe morala da obračuna svoje zalihe preko COGS-a.

Šta je uključeno u trošak prihoda

Razumevanje šta je uključeno u trošak prihoda je važno za finansijsku analizu i donošenje odluka. Evo detaljnog pregleda onoga što se obično nalazi u COR-u:

1. Direktni troškovi rada

Primeri direktnih troškova rada su plate i beneficije koje se isplaćuju zaposlenima koji su direktno uključeni u proizvodni proces. Na primer, radnici na montažnoj liniji, rukovaoci mašinama i osoblje za kontrolu kvaliteta.

2. Sirovine

Troškovi sirovina ili komponenti koje se koriste u proizvodnji spadaju u trošak prihoda. Ovo uključuje nabavnu cenu materijala kao što su čelik, drvo, plastika ili bilo koje druge inpute potrebne za kreiranje proizvoda.

3. Proizvodni materijali

Ova kategorija obuhvata artikle kao što su maziva, sredstva za čišćenje i drugi potrošni materijali neophodni za proizvodni proces. Ovi materijali su važni, ali obično ne čine značajan deo ukupnih troškova.

4. Komunalije i režijski troškovi

Troškovi komunalija su struja, voda i gas koji se koriste u proizvodnom objektu su deo troškova prihoda. Uključuje režijske troškove proizvodnje kao što su troškovi zakupnina za proizvodni objekat i deprecijacija mašina.

5. Troškovi otpreme i transporta            

Da bi materijale dopremili do svog objekta ili isporučili proizvode kupcima preduzeće ima troškove otpreme ili transporta. Ovi troškovi takođe spadaju u trošak prihoda.

6. Direktna deprecijacija

U trošak prihoda ulazi deprecijacija proizvodne opreme i mašina koje se direktno koriste u proizvodnji. Ovo je raspoređivanje troškova opreme tokom njenog korisnog veka trajanja.

7. Naknade u vezi sa radom

To uključuje beneficije poput zdravstvenog osiguranja, doprinosa za penziju ili plaćenog slobodnog vremena.

8. Kontrola i inspekcija kvaliteta

Troškovi koji se odnose na osiguranje da proizvod ispunjava standarde kvaliteta. Uključuje troškove inspekcije i testiranja, što je deo troška prihoda. To naglašava važnost kontrole kvaliteta u proizvodnji.

9. Istraživanje i razvoj (R&D)

Neka preduzeća raspoređuju deo svojih troškova istraživanja i razvoja na trošak prihoda. Ovi troškovi su direktno vezani za razvoj i poboljšanje proizvoda. Omogućava precizniji prikaz stvarnih troškova proizvodnje dobara i usluga.

10. Troškovi usluga

Troškovi prihoda uključuju troškove koji se odnose na pružanje usluga, kao što su radna snaga, materijal i režijski troškovi, za uslužna preduzeća. Ova metrika pruža detaljan prikaz troškova povezanih sa generisanjem prihoda.

Scroll to Top