Kreditni rejting, sposobnost ispunjavanja finansijskih obaveza
Šta je kreditni rejting?
Kreditni rejting Credit Rating je ocena kreditne agencije za sposobnost vlade, preduzeća ili pojedinca da ispunjava finansijske obaveze. Ocena takođe označava verovatnoću da će dužnik platiti i kreditni rizik dužničkih instrumenta zajma Loan ili Bonds. Kreditni rejting, međutim, nije garancija solventnosti dužnika, to je samo mišljenje kreditne agencije.
Ko procenjuje kreditni rejting?
Kreditna agencija procenjuje kreditni rejting dužnika detaljnom analizom kvalitativnih i kvantitativnih osobina klijenta. Informacija se mogu dobiti od klijenata, ili iz izveštaji analitičara, članaka, analize i predviđanja sa sajtova itd.
Kreditna agencija nije u konkretnom poslu koji procenjuje i stoga pruža nezavisno i nepristrasno mišljenje o kreditnom riziku nekog entiteta. To je obično kompanija koji želi da prikupi novac putem zajmova ili izdavanja obveznica .
Tri istaknute kreditne agencije kontrolišu 85% ukupnog tržišta kreditnog rejtinga: Moody’s Investor Services, Standard and Poor’s (S&P) i Fitch Group. Svaka agencija koristi jedinstvene, ali slične metode ocenjivanja za označavanje kreditnog rejtinga.
Vrste kreditnih rejtinga
Svaka kreditna agencija koristi sopstvenu terminologiju za određivanje kreditnog rejtinga. Ipak, ocene tri najveće kreditne agencije su vrlo slične. Rejtinzi su podeljeni u dve grupe: investicioni i špekulativni rejting.
- Investicioni rejting
Investicioni rejting dodeljuje rejting agencija koja smatra da je investiciju solidna, i da će emitent verovatno poštovati uslove otplate. Takve investicije su obično manje rizične u poređenju sa investicijama špekulativnog ranga.
- Kredtni rejting špekulativnih investicija
Špekulativne investicijesu investicije visokog rizika koje imaju niži rejting i zbog toga nude više kamatne stope.
Ko koristi kreditne rejtinge?
Kreditne rejtinge koriste investitori, investicione banke, izdavaoci duga, preduzeća i korporacije:
- Institucionalni i individualni investitori koriste kreditne rejtinge za procenu rizika u vezi sa ulaganjem u određenu emisiju.
- Investicione banke, koriste kreditne rejtinge za procenu kreditnog rizika i dalje određivanje cena izdavanja duga.
- Izdavaoci duga kao što su korporacije, vlade, opštine, itd., koriste kreditne rejtinge za nezavisnu procenu svoje kreditne sposobnosti i rizika. Rejtinzi mogu dati potencijalnim investitorima informaciju o kvalitetu izdatog instrumenta i kakvu kamatnu stopu Interest Rate bi trebalo očekivati.
- Kompanije i korporacije koje žele da procene rizik određene transakcije s drugom ugovornom stranom. Oni mogu pomoći subjektima u partnerstvima ili poduhvatima sa drugim preduzećima da procene održivost ponude.
Ocena kreditne sposobnosti
Kreditni rejting se koristi za određivanje kreditne sposobnosti pojedinca, preduzeća, korporacije ili suverene države. U slučaju zajma, rejting se koristi da bi se utvrdilo da li zajam uopšte treba dati. Ako proces ide dalje, pomaže u odlučivanju o roku kredita, kao što su datumi otplate, kamatna stopa itd.
U slučaju izdavanja obveznica , kreditni rejting ukazuje na sposobnost korporacije ili suverene zemlje da isplati obveznica na vreme. Pomaže investitoru da proceni da li da investira u obveznicu ili ne.
Kreditna sposobnost pojedinca se koristi samo za procenu njegove kreditne sposobnosti. Ukazuje na mogućnost pojedinca da preuzme određeni dug i da poštuje uslove zajma, kamatnu stopu i datum otplate. Kreditni rejting za pojedince koriste banke, kompanije za kreditne kartice i druge kreditne institucije koje služe pojedincima.