Days in Inventory (DII)

Dani u zalihama, prosečan broj dana u zalihama, brzina pretvaranja zaliha u gotovinu

Days Sales in Inventory (DSI), Days Inventory Outstanding (DIO), Inventory Days of Supply, Inventory Period, Average Age in Inventory

Šta su dani u zalihama?

Dani u zalihama Days in Inventory je finansijski koeficijent koji pokazuje brzinu pretvaranja zaliha u gotovinu. DII je pokazatelj likvidnosti i operativne finansijske efikasnosti kompanije.

Vrednost dana u zalihama predstavlja broj dana koliko će proizvodi provesti u zalihama. U principu, bolje je imati manji DII jer je potrebno manje vremena da preduzeće proda svoje zalihe.

Dani u zalihama se dosta razlikuju u zavisnosti od sektora u kome preduzće posluje i od faktora kao što su vrsta proizvoda i poslovni model. Zbog toga je važno porediti vrednost DII među kompanijama iz istih ili sličnih sektora. Tehnološke kompanije, proizvodnja automobila i nameštaja mogu dugo držati proizvode u zalihama, ali firme koje prodaju kvarljivu robu ne mogu. Prema tome, DII vrednosti treba porediti u okviru sektora.

Formula

Dani u zalihama = (Prosečne zalihe / Cena koštanja prodate robe) x Dužina perioda u zalihama 

Days in Inventory = (Average Inventory / Cost of Goods Sold) x Period Length DII 

Gde su:

Prosečne zalihe – prosečan broj jedinica koje kompanija ima na zalihama

* U obračun zalihe ulazi i nedovršena proizvodnja Work-in-progress (WIP).

Cena koštanja prodate robe Cost of Goods Sold (COGS) su troškovi potrebni za proizvodnju proizvoda na zalihama.

Dužina perioda DII: Dužina perioda se odnosi na broj dana koliko će proizvodi provesti u zalihama. Ovaj broj se obično množi sa 365 koliki je broj dana u godini.

Primer

U 2020. godini, kompanija je imala prosečne zalihe 2 milion dolara i cenu koštanja  prodate robe od 200 miliona dolara. DII za godinu izračunata po gornjoj formuli je:

Dani u zalihama = (Prosečne zalihe / Cena koštanja prodate robe) x Dužina perioda DII

Dani u zalihama = 2.000.000 / 200.000.000 x 365 = 3,65

To znači da je kompaniji potrebno oko 4 dana da proda svoje prosečne zalihe.

Važnost prosečnog broja dana u zalihama za preduzeća i investitore

Za kompaniju, a posebno za poverioce i investitore je vrlo važno da znaju koliki je prosečan broja dana u zalihama jer pokazuje likvidnost poslovanja Liquidity. Što je posao likvidniji, to će biti veći novčani tokovi Cash Flow (CF) i prinosi. Menadžment je takođe zainteresovan za prosečne dnevne prodaje robe sa zaliha kako bi odredio brzinu obrta zaliha Inventory Turnover Ratio. To je posebno važno kada se uzimaju u obzir troškovi skladištenja i održavanja zaliha.

Trošak zaliha sadrži zakupninu, osiguranje, troškove skladištenja i druge troškove vezane za držanje robe na zalihama. Svi ovi troškovi mogu direktno uticati na profitnu maržu Profit Margin. Pored toga, što se zalihe duže čuvaju, to manje gotovine kompanija ima na raspolaganj za druge operacije.

Scroll to Top