Dani prodaje u zalihama, dani u zalihama, prosečan broj dana u zalihama
Days Inventory Outstanding (DIO), Inventory Days of Supply, Inventory Period, Days Inventory, Average Age in Inventory
Šta su dani prodaje u zalihama?
Dani prodaje u zalihama Days Sales in Inventory ili dani u zalihama, su prosečan broja dana potreban preduzeću da pretvori zalihe u prodaju. Pored toga, roba koja se smatra nedovršenom proizvodnjom Work in Progress (WIP) je uključena u zaliha radi obračuna.
Vrednost DSI se izračunava deljenjem zaliha (zajedno sa nedovršenom proizvodnjom) sa troškovima prodate robe Cost of Goods Sold. Dobijena vrednost se zatim množi brojem dana u godini, kvartalu ili mesecu.
Dani prodaje u zalihama se takođe koriste za određivanje ciklusa konverzije gotovine Cash Conversion Cycle. Na taj način se izračunava prosečan broj dana potrebnih za pretvaranje resursa u tokove novca kompanije.
Vrednost DSI predstavlja prosečan broj dana u toku godine u kojima se zalihe kompanije pretvaraju u prodaju.
Formula DSI
Da bi se izračunao broj dana potrebnih da se zalihe pretvore u prodaju, koristi se sledeća formula:
Dani prodaje u zalihama = (Zalihe / Cena koštanja prodate robe) x Broj dana u periodu
Days Sales in Inventory = (Inventory / Cost of Sales) x Number of Days in the Period
Primer
Na kraju 2023. godine, kompanija ABC je prijavila krajnje zalihe od milion dolara i trošak prodaje 100 miliona dolara. Obračun DSI za 2023. godinu je pokazao da je kompaniji bilo potrebno 3,65 dana (približno 4 dana) da proda zalihe.
Uopšteno govoreći, nizak prosečni broj dana prodaje u zalihama ukazuje na efikasanost performansi prodaje i upravljanja zalihama. Generalno, bolje je imati nizak nego visok DSI. Nizak DSI pokazuje da je prodaja zaliha brza što minimizirao troškove rukovanja, kao i povećava tok gotovine.
Šta je visok, a šta nizak DSI?
S druge strane, visoka vrednost DSI ukazuje ili na sporu prodaju ili da kompanija kupuje previše zaliha. Na kraju ,prevelike zalihe mogu dovesti do njihovog zastarevanja. Međutim, to takođe može značiti da kompanija sa visokim DSI održava visoke nivoe zaliha kako bi zadovoljila visoku potražnju kupaca.
Važnost dana prodaje u zalihama za preduzeća i investitore
Za kompaniju koja prodaje više proizvoda nego usluga, je važno da zna, zbog likvidnost poslovanja, prosečan broja dana u zalihama. Zainteresovane strane bi želele da znaju kakav je učinak prodaje preduzeća i stoga, ovaj indikator može mnogo toga otkriti. Što je posao likvidniji, to će biti veći novčani tokovi i prinosi.
Trošak zaliha, koji uključuje zakupninu, osiguranje, troškove skladištenja i druge troškove, može uticati na profitnu maržu Profit Margin. Pored toga, što se zalihe duže čuvaju, to je gotovina duže zarobljena u zalihama i ne koristiti se u poslovanju.