Zadužnice, dužničke hartije bez kolateralom
Unsecured Debentures, Debenture Stock, u nekim zemljama termin se koristi naizmenično sa Bond, Loan Stock ili Note.
Šta su zadužnice?
Zadužnice Debentures su neobezbeđene dužničke hartije od vrednosti, vrsta obveznica ili drugog dužničkog instrumenta, koji ne zahteva obezbeđenje kolateralom Collateral. To je dugoročni zajam koji obično ima rok dospeća duži od 10 godina. Pošto nemaju kolateralnu podršku, vlade ili kompanije koje ih emituju moraju biti izuzetno kreditno sposobne i sa dobrom reputacijom. Korporacije i vlade ih izdaju za prikupljanje kapitala.
U izvesnom smislu, sve zadužnice su obveznice Bonds, ali nisu sve obveznice zadužnice. Kad god je obveznica neobezbeđena, može se nazvati zadužnicom. (Ovo je američka definicija dok je britanska zadužnica obveznica koja je obezbeđena imovinom kompanije).
Državne zadužnice
Primeri državnih zadužnica su državne obveznice Treasury Bond i kratkoročni državni zapisi Treasury Bill. Oni se smatraju niskorizičnim zbog činjenice da vlada može uvek da vrati iznos koji duguje. Korporativne zadužnice se najčešće koriste kao dugoročni krediti, koji imaju fiksni datum otplate kao i fiksnu kamatnu stopu.
Slično većini obveznica, isplatom kupona periodično plaćaju kamate. Kao i druge vrste obveznica emisija zadužnica je praćena ugovorom. Ugovor je pravni i obavezujući dokument između izdavaoca i vlasnika. Ugovor navodi karakteristike duga, kao što su datum dospeća, vreme plaćanja kamate ili kupona, način obračuna kamate i druge karakteristike. Vlade obično izdaju dugoročne obveznice sa rokom dospeća dužim od 10 godina.
Korporativne zadužnice
Korporacije takođe koriste neobezbeđene zadužnice Unsecured Debentures kao sredstvo za dugoročno finansiranje. Umesto obezbeđenja, one se oslanjaju samo na svoju reputaciju i kreditnu sposobnost . One plaćaju kamatu i mogu se naplatiti onog datuma koji je predviđen ugovorom. Vlasnik ima manji rizik od akcionara jer kompanije obično vrše isplate kamata pre isplate dividende Dividend akcionarima. Zadužnice su povoljne za preduzeća jer nose niže kamatne stope i duže rokove otplate od drugih vrsta dužničkih instrumenata.
Neke zadužnice su konvertibilne Convertible Debentures. Njihov vlasnik ima pravo da konvertuje zajam u akcije izdavaoca pod uslovima navedenim u sertifikatu. Takođe može biti delimično konvertibilna, što znači da se deo njene vrednosti može pretvoriti u akcije, a deo u gotovinu.
Za razliku od običnog zajma, vlasnik (osoba ili entitet koji pozajmljuje novac) može prodati zadužnicu što je čini tržišnom hartijom od vrednosti Marketable Securities. Nekim korporativnim zadužnicama se trguje na berzi.
Osobine zadužnice
Sertifikat definiše sledeće detalje:
- Iznos kredita
- Kamatna stopa
- Dinamika otplate (plaćanje kamate i glavnice se ponekad naziva i planom otplate)
- Datum dospeća
- Konvertibilnost
- Kreditni rejting
- Rok otplate (tj. kada će se otplatiti zadužnica u odnosu na druge obaveze u slučaju stečaja ili likvidacije)
Pošto nisu obezbeđene, za kompenzaciju povećanog rizika, ponuđena kamatna stopa je viša nego za obezbeđeni zajam ili obveznicu. U slučaju likvidacije, plaćaju se posle obezbeđenog duga , ali pre običnih Common Stock i preferencijalne akcije Preferred Shares. U zavisnosti od uslova, mogu se bolje pozicionirati u odnosu na druge neobezbeđene kredite.
Prednosti zadužnica
- Investitori uživaju u redovnim isplatama kamata koje su sigurnije od investicija u akcije kompanija.
- Konvertibilne zadužnice se mogu pretvoriti u vlasničke akcije Equity Shares nakon određenog perioda, što ih čini privlačnijim za investitore.
- U slučaju bankrota korporacije, zadužnica se isplaćuje pre običnih akcija.
Relativni nedostatak sigurnosti ne znači nužno da je zadužnica rizičnija od bilo koje druge obveznice. Američke državne obveznice Government Bonds i kratkoročni državni zapisi su zadužnice koje nisu obezbeđene kolateralom, ali se smatraju bezrizičnim.
Nedostaci zadužnica
- Ako imaju fiksnu kamatnu stopu mogu biti izložene riziku od porasta kamatnih stopa.
- Pad kreditne sposobnost nosi rizik od neizvršenja obaveza izdavaoca.
- Zadužnice mogu imati inflatorni rizik ako isplaćeni kupon ne prati stopu inflacije.
Rizici za investitore u zadužnice
Vlasnici obveznica se mogu suočiti sa inflatornim rizikom. Ovde je rizik da isplaćena kamatna stopa duga ne prati stopu inflacije. Na primer, ako je inflacija 6%, a kupon zadužnice plaća samo 3%, njeni vlasnici mogu imati veliki gubitak.
Zadužnice takođe nose rizik porasta kamatne stope. U vremenima rasta tržišnih kamatnih stopa investitori čije zadužnice imaju fiksnu kamatnu stopu takođe gube.
Dalje, mogu nositi rizik neizvršenja obaveza, one su sigurne samo onoliko kolika je finansijska snaga izdavaoca. Ako kompanija ima finansijskih poteškoća zbog internih ili makroekonomskih faktora, investitori su u riziku od neizvršenja obaveza. Za utehu, vlasnik bi u slučaju bankrota bio isplaćen pre vlasnika običnih akcija.