Finansiranje dugom, finansiranje zaduživanjem
vidi Financial Leverage
Šta je finansiranje dugom?
Finansiranje dugom Debt Financing je prikupljanje sredstava za ulaganje u obrtna sredstva Current Assets i kapitalna sredstva Capital Assets. Sredstva se prikupljaju prodajom dužničkih instrumenata, najčešće u obliku bankarskih kredita ili obveznica Bonds. U zamenu za pozajmljeni novac, zajmodavci postaju poverioci i dobijaju obećanje da će glavnica i kamata na dug biti vraćeni
Drugi način za prikupljanje kapitala je vlasničko finansiranje Equity Financing, odnosno izdavanje akcija radi prikupljanja novca. Za razliku od vlasničkog finansiranje gde zajmodavci dobijaju akcije, kompanija koja se finansira dugom dug mora da vratit. Male i novo osnovane kompanije pretežno se finansiraju dugom kako bi kupile resurse i podstakle rast.
Instrumenti finansiranja dugom
- Bankarski kredit
Bankarski kredit je uobičajeni oblik finansiranja dugom. Banke procenjuju finansijsko stanje i kreditnu sposobnost kompanija i na osnovu toga nude odgovarajuće iznose kredita i kamatne stope.
- Izdavanje obveznica
Izdavanje obveznica Bonds je drugi način finansiranja dugom. Sertifikat obveznice sadrži vrednost glavnice Principal, rok otplate i kamatnu stopu Interest Rate. Kupci koji kupuju obveznice tako pozajmljuju novac kompaniji i postaju poverioci.
- Pozajmljivanje kreditnom karticom
Pozajmljivanje kreditnom karticom ili dug kreditne kartice je novac koji se pozajmljuje kada se kupuje kreditnom karticom.
- Kratkoročno i dugoročno finansiranje dugom
Preduzeća se finansiraju kratkoročnim i dugoročnim zaduživanjem.
Kratkoročno finansiranje dugom služi za finansiraje obrtnog kapitala za svakodnevno poslovanje. Novac se, na primer, koristi za isplatu plata, kupovinu zaliha ili za nabavku i održavanje. Uobičajena vrsta kratkoročnog finansiranja je kreditna linija Credit Line obezbeđena kolateralom Collateral koju uglavnom koriste preduzeća koja teško održavaju pozitivan novčani tok (troškovi su veći od tekućih prihoda).
Dugoročno finansiranje dugom služi za kupovinu imovine, kao što su zgrade, oprema i mašine. Imovina se obično koristi za obezbeđenje kredita kao kolateral. Rok otplate kredita je uglavnom do 10 godina, sa fiksnim kamatnim stopama i mesečnim otplatama.
Prednosti finansiranja dugom
- Štiti vlasništvo kompanije
Glavni razlog zbog kojeg kompanije biraju da se finansiraju dugom, a ne kapitalom akcionara je očuvanje vlasništva kompanije. Dužnički kapital obezbeđuje zajmodavac, koji ima pravo samo na otplatu kapitala i kamatu, ali ne i udeo u vlasništvu. Kada otplate dug nemaju više nikakve obaveze prema zajmodavcu.
- Plaćene kamate se odbijaju od poreza
Još jedna prednost finansiranja dugom je ta što se plaćena kamata odbija od poreza. To smanjuje poreske obaveze kompanije. Plan otplate glavnice i trošak kamate su fiksni i poznati što olakšava finansijsko planiranje.
Nedostaci finansiranja dugom
- Banke zahtevaju da imovina bude kolateral za zajam
Banke često zahtevaju da imovina preduzeća bude kolateral za zajam, koji se može zapleniti ako preduzeće nije u mogućnosti da izvrši određena plaćanja. Vlasnici preduzeća moraju da obezbede dovoljno prihoda za plaćanje glavnice i kamate.
- Nepovoljan uticaj na kreditni rejting
Ako zajmoprimac ne vraća dug na vreme to obara njegov kreditni rejting Credit Rating što otežava buduće pozajmljivanje.
- Rizik od bankrota
Pristanak da se zajmodavcu da kolateral dovodi u opasnost njegovu poslovnu imovinu, a ponekad čak i ličnu imovinu. Iznad svega, postoji rizik od mogućeg bankrota. Ako posao propadne, dug se ipak mora vratiti.