EBITA (Earnings Before Interest Taxes and Amortization)

EBITA, zarada pre kamate, poreza i troškova amortizacije

Šta je EBITA?

EBITA ili zarada kompanije pre nego što se odbiju kamate, porezi i troškovi amortizacije Amortization je mera profitabilnosti kompanije. Zarada pre kamate, poreza i troškova amortizacije uklanja poreze koji se duguju, kamatu na dug kompanije i efekte amortizacije. Investitori koriste ovaj pokazatelj kao meru profitabilnosti i efikasnosti i za poređenje poslovnog uspeha sličnih kompanija u istoj delatnosti.

Ako se na EBITA doda deprecijacija Depreciation dobija se još jedna slična mera EBITDA. Zarada pre kamate, poreza i troškova amortizacije se može koristiti uporedo sa EBIT i EBITDA da bi se bolje razumela zarada kompanije. Ova mera takođe može da pruži precizniji prikaz stvarnog učinka kompanije tokom vremena.

Formula za izračunavanje EBITA

Kamata, porezi i amortizacija se dodaju na neto dobit:

EBITA = Neto dobit + Kamate + Porezi + Amortizacija

EBITA = Net income + Interests + Taxes + Amortization

Pošto se sve gore navedene stavke nalaze u bilansu uspeha Income Statement, EBITA se jednostavno izračunava.

Značaj zarad pre kamate, poreza i troškova amortizacije

Porezi, kamate i amortizacija, utiču na neto dobit kompanije, ali nisu direktno povezani sa uspehom kompanije. Za razliku od neto dobiti koja je mera ukupne profitabilnosti, Ovaj koeficijent meri operativnu profitabilnost kompanije i pokazuje koliko je kompanija uspešna u generisanju profita .

Pravi učinak poslovanja kompanije može se utvrditi kada se uklone efekti poreza, kamata i amortizacije. Pošto je efekat takvih stavki isključen u EBITA, investitori smatraju da je to važna mera za određivanje prave zarade kompanije.

Vrednost zarade pre kamate, poreza i troškova amortizacije može biti pozitivna ili negativna. Kada je pozitivna ukazuje na efikasnost poslovanja kompanije, pokazujući iznos gotovinskog toka koji je na raspolaganju kompaniji za isplatu dividendi ili reinvestiranje u rast poslovanja. Ako je negativna ukazuje da se kompanija može suočiti sa problemima u upravljanju novčanim tokovima ili ostvarivanju profita.

Zajmodavci mogu da koriste EBITA da odrede kreditnu sposobnost kompanije jer ona opisuje stvarnu zaradu kompanije, koja pokazuje sposobnost kompanije da izmiri svoje dugove.

Za poslovanje je dobro da EBITA bude što veća jer to vodi do veće neto dobit . Kompanija možda uzima kredite da bi razvila svoje poslovanje, što bi moglo smanjiti njenu neto dobit u narednim godinama. Stoga, praćenje rastuće vrednosti zarade pre kamate, poreza i troškova amortizacije kompanije može pružiti uvid u budućnost nakon što se dugovi plate.

Analitičari generalno smatraju da su i EBITA i EBITDA pouzdani pokazatelji toka novca kompanije. Međutim, neke industrije zahtevaju značajna ulaganja u osnovna sredstva Fixed Assets. Korišćenje ovog pokazatelja za vrednovanje kompanija u ovim industrijama može negativno uticati na profitabilnost kompanije jer ignoriše deprecijaciju. U tom slučaju, EBITDA se smatra prikladnijom merom operativne profitabilnosti. Drugim rečima, merenje EBITA se može koristiti umesto EBITDA za kompanije koje nemaju značajne kapitalne izdatke, a koji mogu da iskrive rezultate.

Scroll to Top