EBITDA (Earnings Before Interest Taxes Depreciation and Amortization)

EBITDA, zarada pre kamate, poreza, deprecijacije i amortizacije

Šta je zarada pre kamate, poreza, deprecijacije i amortizacije EBITDA?

EBITDA je široko korišćena mera profitabilnosti kompanija i koristi se za procenu njenog operativnog učinka. Ponekad se može koristiti kao alternativa neto dobiti Net Income. Ovaj pokazatelj je varijanta operativne dobiti EBIT koja isključuje određene bezgotovinske troškove Non Cash Expenses. Svrha ovih odbitaka je da se isključe faktori nad kojima vlasnici preduzeća imaju diskreciono pravo. Faktori koji se isključuju su finansiranje duga, struktura kapitala, metode amortizacije i porezi.

Međutim, iako je korisno merilo, zarada pre kamate, poreza, deprecijacije i amortizacije, može da dovede u zabludu jer ne odražava cenu kapitalnih investicija. EBITDA ne priznaju Međunarodni standardi finansijskog izveštavanja IFRS i Opšteprihvaćenih računovodstvenih principa GAAP kao finansijski pokazatelj.

Neki poznati investitori, kao što je Voren Bafet, nemaju poverenje u EBITDA, jer ne uzima u obzir deprecijaciju i amortizaciju sredstava kompanije. Na primer, ako kompanija ima mnogo opreme i velike troškove deprecijacije, onda troškovi održavanja ovih kapitalnih sredstava nisu obuhvaćeni.

I pored toga što nije potpuno pouzdana ipak je dobra mera ukupnog poslovanja kompanije.  Razlog za to je što je u stanju da prikaže zaradu pre uticaja računovodstvenih i finansijskih odbitaka. EBITDA se takođe može koristiti za poređenje učinka kompanija u istoj industriji.

Formula

EBITDA = Neto dobit + Kamate + Porezi + Deprecijacija i Amortizacija= Net Income + Interest + Taxes + Depreciation & Amortization

ili

EBITDA = EBIT + Deprecijacija + Amortizacija = EBIT + Depreciation & Amortization

izračunavanje EBITDA je jednostavno jer se svi potrebni podaci nalaze u bilansu uspeha Income Statement i bilansu stanja Balance Sheet kompanije.

Kamate

Troškovi kamata Interest Expenses potiču od novca koje je kompanija pozajmila za finansiranje svojih poslovnih aktivnosti.

Različite kompanije imaju različite strukture kapitala, što rezultira različitim troškovima kamata.

Dobro je znati da se kamate odbijaju od poreza, jer kompanije mogu iskoristiti ovu pogodnost za korporativni poreski štit Tax Shield.

Porezi

Porezi se razlikuju u zavisnosti od regiona u kojem kompanija posluje. Oni takođe zavise od poreskih pravila, koja zapravo nisu deo procene učinka menadžerskog tima. Zbog toga, mnogi finansijski analitičari kada upoređuju preduzeća više vole da ih dodaju .

Troškovi deprecijacije i amortizacije (D&A)

Deprecijacija i amortizacije D&A zavise od investicija kompanije iz prošlosti, a ne od trenutnog operativnog učinka kompanije. Kompanije ulažu u dugoročna materijalna osnovna sredstva Fixed Assets, kao što su zgrade ili vozila, koja gube vrednost usled habanja. Prema tome, troškovi deprecijacije nastaju jer deo materijalnih osnovnih sredstava kompanije vremenom propada.

Troškovi amortizacije Amortization se odnose na nematerijalna sredstva Intangible Assets. Nematerijalna ulaganja kao što su patenti se amortizuju jer imaju ograničen korisni vek trajanja.

Na D&A utiču korisni ekonomski vek, i izabrani metod amortizacije. Zato analitičari zaključuju da se operativna dobit Operating Income razlikuje od one koja bi trebala da bude i ne koriste D&A za izračunavanje EBITDA.

Troškovi D&A mogu se nalaziti u izveštaju o tokovima gotovine Cash Flow Statement u odeljku gotovina iz poslovnih aktivnosti CFO. Deprecijacija i amortizacija su bezgotovinski troškovi i dodaju se nazad. Zbog toga je u izveštaju o tokovima gotovine trošak obično pozitivan broj .

Primer

Pretpostavimo da kompanija ima sledeće vrednosti stavki:

Neto profit 60 miliona dolara, poreze 15 miliona dolara, plaćene kamate 15 miliona dolara, i D&A 30 miliona dolara. EBITDA bi bila:

Primer izračunavanja EBITDA u 000 USD
Neto Profit60.000
Porezi15.000
Kamate15.000
Depresijacija i Amortizacija90.000
EBITDA180.000

Formuli po kojoj je izračunata je:

EBITDA = Neto Profit + Porezi + Kamate + Deprecijacija i Amortizacija = 60.000.000 + 15.000.000+ 15.000.000+ 90.000.000 = 180.000.000

Razlika između EBITDA i operativne dobiti

EBITDA se koristi za izračunavanje profitnog potencijala kompanije.

Formule za izračunavanje se takođe razlikuju jer formula meri ukupnu dobit kompanije pre kamate, poreza, deprecijacije, i amortizacije:

EBITDA = Neto dobit + Kamata + Porezi + Deprecijacija + Amortizacija

EBITDA = Net Income + Interest + Taxes + Depreciation + Amortization

Formula za izračunavanje operativnog profita

Operativna dobit = Neto prodaja – Cena prodate robe – Operativni rashodi

Operating Income = Net Sales – Cost of Goods Sold – Operating Expenses

Pošto EBITDA nije zvanična GAAP mera, a operativna dobit jeste, moguća su prilagođavanja EBITDA. Nasuprot tome, operativni profit kompanije nije moguće prilagođavati.

Scroll to Top