Futures

Fjučersi, fjučers ugovori

Futures Contracts

Šta su fjučersi?

Fjučersi Futures su derivativni finansijski ugovori Derivatives koji obavezuju kupca da kupi ili prodavca da proda osnovno sredstvo Underlying Asset određenog budućeg datuma, po unapred utvrđenoj ceni, bez obzira na trenutnu tržišnu cenu na datum isteka Expiration Date.

Osnovna sredstva mogu biti fizički proizvodi i finansijski instrumenti. Fjučers ugovori detaljno navode količinu osnovnog sredstva i standardizovani su kako bi se olakšalo trgovanje na fjučers berzi. Fjučersi se mogu koristiti za hedžing Hedging ili trgovačke špekulacije Speculation.

Pojmovi „fjučers ugovor“ i „fjučers“ imaju isto značenje

Oba termina, „fjučers ugovor“ i „fjučers“ se odnose na istu stvar. Recimo, ako neko kaže da je kupio naftni fjučers, to znači da je kupio ugovor o naftnom fjučersu. Kada neko kaže „fjučers ugovor“, obično misli na određenu vrstu osnovnog sredstva u budućnosti. Osnovna sredstva su, na primer, nafta, zlato, obveznice Bonds ili Indeksni fjučersi Index Futures. Fjučers ugovori su takođe jedan od najdirektnijih načina ulaganja u naftu. Sam termin „fjučers“ je širi pojam od pojma „fjučers ugovor“ i često se koristi za označavanje celog tržišta. Dakle, kada se kaže „oni su trgovci fjučersima“ misli se na celo tržište.

Terminski ugovora i fjučers ugovori

Fjučers ugovori su standardizovani, za razliku od terminskih ugovora Forward Contract. Terminski ugovori su slični ugovori koji “zaključavaju” buduću cenu u sadašnjosti. S druge strane, terminskim ugovorima se trguje van berze Over-the-Counter (OTC) gde se uslovi dogovoreni između ugovornih strana. Osim toga, fjučers ugovori imaju iste uslove bez obzira na to ko je druga strana. Fjučersima se obično trguje na elektronskim berzama kao što je, na primer, CME Group, najveća fjučers berza u SAD.

Investitor zarađuje kada kupi imovinu po nižoj ceni dobijenoj kupovinom fjučers ugovora, a zatim preproda sredstvo po višoj spot ceni. Kupovinom prava na prodaju investitori profitiraju, ako se cena osnovnog sredstva smanji. Investitor, u tom slučaju, prodaje imovinu po višoj tržišnoj ceni obezbeđenoj fjučers ugovorom, a zatim je otkupljuje po nižoj ceni.

Namena fjučersa

Fjučersi se u investiranju generalno koriste na dva načina za hedžing (upravljanje rizikom) i špekulacije Speculation.

  • Hedžing sa fjučersima

Fjučers ugovori koji se kupuju ili prodaju sa namerom da se dobije ili isporuči osnovna roba. Fjučerse obično koriste institucionalni investitori ili kompanije, kao način upravljanja budućim rizikom cene te robe.

  • Špekulacija sa fjučersima

Fjučers ugovori su generalno likvidni i mogu se kupiti i prodati do isteka roka. Ovo je važna karakteristika za špekulativne investitore i trgovce koji ne poseduju osnovnu robu niti to žele. Oni mogu kupiti ili prodati fjučerse ako predvide u kom pravcu se kreće cena osnovne imovine i zaraditi od fjučersa. Zatim, kupuju ili prodaju poziciju fjučers ugovora kako bi eliminisali svaku obavezu prema stvarnoj robi.

Vrste fjučers ugovora

Postoji veliki broj različitih fjučers ugovora, a ovo su najčešći:

  • Fjučersi na vlasničke instrumente Equity Futures
  • Fjučerse na indekse Index Futures
  • Robni fjučersi Commodity Futures
  • Valutni fjučerse Currency Futures
  • Fjučerse na kamatne stope Interest Rate Futures
Scroll to Top