Bruto marža
Gross Profit Margin, Gross Margin Ratio
Šta je bruto marža?
Bruto marža, ili bruto profitna marža, stavlja u odnos bruto dobit Gross Profit i ukupne prihode Revenue. Ovaj pokazatelj meri koliko je kompanija profitabilna u prodaji robe i zaliha. Pokazuje koliki procenat od ukupnog prihoda ostaje kompaniji nakon oduzimanja troškova prodate robe Cost of Goods Sold (COGS).
Formula
Koeficijent bruto marže = Bruto profit / Prihod
Gross Margin = Gross Profit / Revenue
Kako je
Bruto profit = Prihod – Cena koštanja prodate robe
Gross Profit = Revenue – COGS
Formula se može predstaviti i na ovaj način:
Koeficijent bruto marže = (Prihod – Troškovi prodate robe) / Prihod
Gross Profit Margin = (Revenue – Cost of Goods Sold) / Revenue
Primer
Primer koeficijenta bruto marže | |
Prihod | 100.000 |
Cena koštanja prodate robe | 30.000 |
Bruto profit | 70.000 |
Bruto profitna marža = 70.000/100.000 = 70% |
Šta je dobra bruto marža?
U principu bolje je imati veći koeficijent bruto marže, ali manji ne mora da ukazuje na loše poslovanje.
Bruto marža se razlikuje u zavisnosti od grane i sektora u kojoj kompanija posluje. Industrije zasnovane na uslugama imaju tendenciju da imaju veće bruto marže jer nemaju veliku cenu koštanja prodate robe COGS. Ova marža je niža za proizvodne kompanije jer imaju veću cenu koštanja prodate robe.
Pošto su ovi pokazatelji različiti u različitim granama, trebalo bi ih porediti u okviru iste grane.
Warren Buffet navodi primere Coca Cola-e koja pokazuje konzistentan koeficijent bruto marže od 60% i više, a Moody’s čak 73%. S druge strane United Airlines 14%, General Motors 21%, US Steel 17% i Goodyear Tire 20%. Naravno, ovi procenti se menjaju tokom vremena, ali poređenje ima smisla samo u okviru iste delatnosti.
Razlika između bruto marže i neto profitne marže
Bruto profitna marža se fokusira isključivo na odnos između prihoda i COGS-a. Međutim, neto profitna marža Net Profit Margin ili jednostavno Profit Margin, uzima u obzir sve poslovne troškove. Neto profitna marža je procenat neto prihoda zarađenog od prihoda.
Prilikom izračunavanja neto marže oduzimaju se COGS i troškove distribuciju proizvoda, plate prodajnog osoblja, razne operativne troškove i porezi. Bruto profitna marža pomaže kompaniji da proceni profitabilnost svojih proizvodnih aktivnosti. Neto profitna marža pomaže kompaniji da proceni svoju ukupnu profitabilnost. Kompanije i investitori mogu saznati da li su operativni i režijski troškovi pod kontrolom i da li se prodajom ostvaruje dovoljan profit.
Razlika između bruto marže i bruto dobiti
Bruto marža i bruto profit Gross Profit su merila koja kompanije mogu da koriste za merenje svoje profitabilnosti. I jedna i druga se mogu naći u finansijskim izveštajima preduzeća, a posebno u bilansu uspeha Income Statement kompanije. Obično se koriste naizmenično, ali ove dve brojke nisu iste.
Bruto marža je mera profitabilnosti koja se izražava u procentima. Međutim, bruto profit se izražava u novčanom iznosu. Bruto profit se može izračunati oduzimanjem cene prodate robe od prihoda kompanije. To otkriva koliko novca kompanija zarađuje nakon obračuna troškova proizvodnje i prodaje.