Goodwill Impairment

Obezvređenje gudvila, smanjenje vrednosti gudvila

Šta je obezvređenje gudvila?

Obezvređenje gudvila Goodwill Impairment se dešava kada kompanija plati više od knjigovodstvene vrednosti za sticanje imovine, a zatim vrednost imovine opada. Razlika između iznosa plaćenog za sticanje Acquisition i knjigovodstvene vrednosti imovine Book Value, poznata je kao gudvil Goodwill. Kompanija mora da smanji knjigovodstvenu vrednost gudvila ako dođe do obezvređenja. Prema računovodstvenim standardima, gudvil se knjiži kao nematerijalna imovina Intangible Asset i periodično se testira zbog eventualnog umanjenja vrednosti.

Kako testirati da li je potrebno umanjenje gudvila?

Kompanije bi trebalo da sprovodi testove obezvređenja imovine svake godine. Testovi se, takođe rade posle događaja koji su izazvli pad fer tržišna vrednosti Fair Market Value imovine ispod knjigovodstvene vrednosti. Testiranje je potrebno raditi jer rezultat testa obezvređenja može imati značajan uticaj na bilans uspeha Balance Sheet.

Događaji koji mogu dovesti do smaanjenja vrednosti gudvila su, na primer:

  • Nepovoljne promene opšteg stanja privrede
  • Povećana konkurencija
  • Pravne implikacije
  • Promene u ključnom osoblju
  • opadajući novčani tokovi i
  • opadanja tržišne vrednosti obrtnih sredstava

Iznos koji se prikazuje kao gubitak zbog obezvređenja

Poslovna imovina bi trebalo da se pravilno proceni po fer tržišnoj vrednosti pre testiranja na obezvređenje. Ako se utvrdi da je goodvill obezvređen, ceo iznos obezvređenja se mora odmah otpisati kao gubitak. Umanjenje vrednosti se iskazuje kao gubitak u bilansu uspeha i kao smanjenje na računu gudvila.

Gubitak koji se prikazuje je razlika između trenutne fer tržišne vrednosti sredstva Fair Market Value i njegove knjigovodstvene vrednosti. Naravno, maksimalni gubitak zbog obezvređenja ne može da pređe knjigovodstvenu vrednost Book Value, pošto vrednost imovine ne može biti negativna. 

Nasuprot od obezvređenja sredstva, obezvređeni kapital se može nadoknaditi, ako se ukupan kapital poveća iznad nominalne vrednosti osnovnog kapitala kompanije.

Gudvil je imovina, ali se ne amortizuje i ne deprecira kao druga sredstva. Umesto toga, GAAP (Generally Accepted Accounting Principles) pravila zahtevaju od kompanija da svake godine testiraju gudvil na obezvređenje.

Primer

Pretpostavimo da kompanija A kupuje kompaniju B. Knjigovodstvena vrednost imovine ciljne kompanije B je 10 miliona dolara, ali kompanija A plaća 15 miliona dolara za kompaniju B. Pošto je kompanija A platila 5 miliona više za imovinu, u bilansu stanja prikazuje 5 miliona gudvil-a kao imovinu.

Nakon akvizicije, prodaja kompanije B je tokom godine opala za 30%, jer je kompanija A načinila nekoliko loših poslovnih potez. Takođe, konkurent je predstavio novi, bolji proizvod. Kao rezultat toga, fer tržišna vrednost kompanije B je pala na 8 miliona dolara. Ako bi kompanija A odmah prodala kompaniju B, morala da otpiše smanjenje gudvila.

U primeru, je poređena fer tržišnu vrednost kompanija A i B, 15 miliona vrednosti kompanije B sa 13 miliona (8 miliona plus 5 miliona gudvila). Dakle, kompanija A je morala da smanji gudvil u svojim knjigama za razliku od 2 miliona dolara. Prema tome, i ukupna vrednost imovina je takođe smanjena.

Scroll to Top