Implicitna volatilnost, podrazumevana volatilnost, pretpostavljena volatilnost, predviđena promenljivost cena hartija od vrednosti
Šta je implicitna volatilnost?
Implicitna volatilnost Implied Volatility, poznata i kao pretpostavljena ili podrazumevana volatilnost, je predviđanje kretanja cena hartije od vrednosti u određenom vremenskom periodu. Drugim rečima, pretpostavljena volatilnost je pokazatelj stepena fluktuacije cena koje investitori očekuju u budućnosti za akciju ili drugo finansijsko sredstvo.
Najviše se koristi za predviđanje cena ugovora o opcijama Option Contract i verovatnoće rasta ili pada cena hartije od vrednosti. U slučaju opcija na akcije Stock Options, vremenski period je rok trajanja ugovora, tj. dok ugovor o opcijama ne istekne.
IV je teorijska mera zasnovana na očekivanom ponašanja tržišnih hartija od vrednosti i budućoj ponudi i tražnji za određenom opcijom akcija. U osnovi, to je mera koja procenjuje koliko je opcija akcija rizična.
Cena akcija od 100 dolara i IV 30%, verovatno znači cenu između 70 i 130 tokom sledeće godine. Taj raspon od 30 dolara sa obe strane je u statistici poznat kao standardna devijacija.
Korišćenje pretpostavljene volatilnosti kao alata za trgovanje
Implicirana volatilnost je važna za investitore jer pokazuje da li će kretanja cene akcija biti velika, umerena ili mala. Međutim, ona ne predviđa pravac u kome će se kretanja dogoditi.
Implicitna volatilnost se razlikuje od istorijske volatilnosti Historical Volatility (HV) po tome što, kao što samo ime kaže, istorijska volatilnost daje uvid u buduća kretanja zasnovana isključivo na prošlim kretanjima. Iako je HV od pomoći, trgovci obično smatraju implicitnu volatilnost korisnijom jer uzima u obzir prošla kretanja i tržišna očekivanja.
Trgovac može da koristi pretpostavljenu volatilnost za izračunavanje očekivanog opsega za opciju tokom njenog životnog veka. Ona ukazuje na očekivane maksimume i minimume osnovne akcije opcije i ukazuje na potencijalno dobre ulazne i izlazne tačke za trgovca. Na kraju, IV će otkriti slaganje tržišta sa špekulacijama trgovca i pomoći da vidi koliko je rizična trgovina i da li je prinos vredan ulaganja.
IV ukazuje na smer, ali ne i na pravac kretanja. Stoga, što je duži vremenski period do isteka, to je duže vremena potrebno da se akcija kreće u korist ili protiv želja trgovca. Sve to je čini rizičnijom, ali takođe nudi veći potencijal da se na kraju bude profitabilna.
Šta utiče na implicitnu volatilnost?
Na podrazumevanu volatilnost utiču mnogi faktori koji utiču i na opšte tržište. Dva primarna faktora koji utiču na IV su ponuda i potražnja. Cene obično rastu kada je potražnja za nekom imovinom velika, a padaju kada je potražnja manja. IV takođe raste sa potražnjom, što dovodi do veće premije jer se smatra da opcija ima veće šanse da se isplati. Kada tražnja zaostaje, cene i IV imaju tendenciju pada. Kada cena i IV padnu, opcija se smatra rizičnijom, tako da je premija niža.
Gde pronaći IV akcije ili fonda?
Mnoge veb stranice i finansijski skrineri Financial Screeners sadrže IV akcija kao jednu od ključnih statističkih podataka koje prikazuju. Neki skrineri omogućuju korisnicima da sortiraju po volatilnosti, omogućavajući trgovcima da potraže opcije koje mogu biti posebno jeftine ili skupe za sklapanje poslova sa ciljem da profitiraju od tih izuzetaka.
U okviru većine brokerskih softverskih aplikacija, postoje alati za pregled IV pojedinačnih opcija za datu akciju, indeks ili ETF. U zavisnosti od brokerske platforme, postoje grafikoni koji pokazuju volatilnost opcija na akcije na različite datume izvršenja i isteka opcija. Neki brokeri dozvoljavaju klijentima da unose ograničene naloge na osnovu datih IV nivoa. Nalozi im sugerišu da, na primer, kupe opciju ako IV dostigne 20 ili da prodaju na 40 ili nešto drugo.