Diskontovani novčani tok (DCF), DCF analiza
Šta je diskontovani novčani tok (DCF)?
Diskontovani novčani tok (DCF) je metod vrednovanje investicija diskontovanjem procenjenih budućih novčanih tokova. Analitičari koriste DCF da odrede vrednost investicije danas, na osnovu projekcije koliko će novca ta investicija doneti u budućnosti. DCF analiza se može primeniti za vrednovanje akcija, kompanije, projekta i mnogih drugih sredstava ili aktivnosti. Zbog toga se široko koristi u investicionoj delatnosti i upravljanju korporativnim finansijama.
Diskontovani novčani tok (DCF) metod pomaže investitorima kada odlučuju da li da steknu drugu kompaniju ili kupe hartije od vrednosti. Analiza diskontovanog novčanog toka takođe može olakšati vlasnicima preduzeća i menadžerima donošenje odluka o kapitalnom budžetu ili operativnim rashodima.
Kako funkcioniše diskontovani novčani tok?
DCF analiza pronalazi sadašnju vrednost očekivanih budućih novčanih tokova korišćenjem diskontne stope. Investitori mogu da koriste sadašnju vrednost novca da odrede da li su budući novčani tokovi investicije ili projekta veći od vrednosti početne investicije. Drugim rečima, da li je novac koji će investicija verovatno generisati u budućnosti veći od onoga što će biti sada uloženo. Ako jeste, investicija će biti isplativa, ako nije, investicija nije dobra ideja.
DCF analiza se koristi za procenu zarade koji bi investitor mogao dobiti od investicije, prilagođen vremenskoj vrednosti novca. Vremenska vrednost novca pretpostavlja da dolar danas vredi više od dolara koji se dobija sutra jer se može uložiti. Kao takva, DCF analiza može biti korisna u svakoj situaciji kada neko ulaže novac sada, a očekuje više novca u budućnosti.
Na primer, uz pretpostavku godišnje kamatne stope od 5%, 1 dolar na štednom računu vredeće 1,05 dolara godišnje. Slično tome, ako isplata od 1 dolara kasni godinu dana, njena sadašnja vrednost je 95 centi jer se ne može prebacite na štedni račun i zaraditi kamata.
Investitor mora da proceni buduće tokove gotovine i krajnju vrednost investicije, opreme ili druge imovine. Investitor takođe mora da odredi odgovarajuću diskontnu stopu za DCF model, koja se menja u zavisnosti od projekta ili investicije koja se razmatra. Faktori kao što su profil rizika kompanije ili investitora i uslovi tržišta kapitala mogu uticati na izabranu diskontnu stopu. Ako investitor ne može da proceni buduće novčane tokove ili je projekat veoma složen, DCF neće biti od pomoći.
Da bi DCF analiza bila upotrebljiva, procene koje se koriste u proračunu moraju biti što je moguće realnije. Previsoka procena će rezultirati precenjivanjem konačne isplativosti investicije. Slično tome, preniska procena može učiniti da se investicija čini preskupom za postizanje eventualne zarade, što može dovesti do propuštanja povoljnih prilika za investiranje.
Formula diskontovanog novčanog toka
DCF Formula Discounted Cash Flow Formula je sledeća:
DCF = CF1 (1+r)1 + CF2 (1+r)2 + CFn(1+r)n
gde su:
CF1= Novčani tok za prvu godinu
CF2 = Novčani tok za drugu godinu
CFn = Novčani tok za dodatne godine
r = Diskontna stopa
n = Broj perioda
Primer DCF-a
Za odluku da li investirati u projekat ili opremu, kompanija obično koristi ponderisanu prosečnu cenu kapitala (WACC) kao diskontnu stopu. WACC uključuje prosečnu stopu prinosa koju akcionari u firmi očekuju za datu godinu.
Na primer, kompanija želi da pokrene projekat. WACC kompanije je 5%. To znači da će se koristiti diskontna stopa od 5%.
Početna investicija je 11 miliona dolara, a projekat će trajati pet godina, sa sledećim procenjenim novčanim tokovima godišnje.
Procenjeni godišnji tok novca
Prve godine – 1 milion dolara
Druge godine – 4 miliona dolara
Treće godine – 4 miliona dolara
Četvrte godine – 4 miliona dolara
Pete godine – 6 miliona dolara
Korišćenjem DCF formule, izračunati diskontovani novčani tokovi za projekat su sledeći.
Prve godine – 1 million – $952,381
Druge godine – 1 million – $907,029
Treće godine – 4 milliona – $3,455,350
Četvrte godine – 4 million – $3,290,810
Pete godine – 6 million – $4,701,157
Sabiranjem svih diskontovanih novčanih tokova dobija se vrednost od 13.306.727 dolara. Oduzimanjem početne investicije od 11 miliona dolara od te vrednosti, dobijamo neto sadašnju vrednost Net Present Value (NPV) od 2.306.727 dolara.
Pozitivan broj od 2.306.727 dolara ukazuje da bi projekat mogao generisati prinos veći od početnog ulaganja – pozitivan povrat na investiciju. Stoga bi projekat bio vredan izvođenja.
Da je projekat koštao 14 miliona dolara, NPV bi bila -693.272 dolara. To bi značilo da bi trošak projekta bio veći od projektovanog povrata. Dakle, ne bi vredelo pokretati projekat.
Prednosti i nedostaci analize diskontovanih novčanih tokova
Kao i svaki drugi oblik finansijske analize i DCF analiza ima dobre i loše strane:
Prednosti
- Procena ulaganja
Analiza diskontovanog novčanog toka može investitorima i kompanijama da pruži razumnu projekciju da li je predložena investicija isplativa.
- Primenljiva na različite projekte
To je analiza koja se može primeniti na različite investicije i kapitalne projekte gde se budući novčani tokovi mogu dobro proceniti.
- Podesivi scenariji
Projekcije novčanih tokova se mogu podesiti kako bi pružile različite rezultate za različite scenarije. Ovo može pomoći korisnicima da razmotre različite projekcije koje bi mogle biti moguće.
Nedostaci
- Zasniva se na procenama
Glavno ograničenje analize diskontovanih novčanih tokova je to što se bazira na procenama, a ne na stvarnim podacima. Dakle, rezultat DCF-a je takođe procena. To znači da da bi DCF bio koristan, individualni investitori i kompanije moraju ispravno proceniti diskontnu stopu i tokove gotovine.
- Faktori koji se ne mogu predvideti
Na buduće novčane tokove utiče niz faktora, kao što su potražnja na tržištu, status privrede, tehnologija, konkurencija i nepredviđene pretnje ili prilike. Ovo se ne može pouzdano kvantifikovati. Investitori moraju da razumeju ovaj svojstveni nedostatak za njihovo donošenje odluka.
- Ne bi trebalo da se koristi izolovano već zajedno s drugim faktorima
Ne treba se oslanjati isključivo na DCF čak i ako se mogu napraviti relativno pozdane procene. Kompanije i investitori bi trebalo da uzmu u obzir i druge, poznate faktore kada procenjuju investiciju. Pored toga, uporedna analiza preduzeća i precedentnih transakcija su dve druge, uobičajene metode vrednovanja koje se mogu koristiti.
Izračunavanje DCF-a?
Izračunavanje DCF-a sadrži tri osnovna koraka:
Prvo, predviđanje očekivanih novčanih tokova od investicije.
Drugo, izabor diskontne stope, obično zasnovanu na troškovima finansiranja investicije ili oportunitetnim troškovima predstavljenim alternativnim investicijama.
Treće, diskontovanje predviđenih tokova novca nazad u sadašnjost, korišćenjem finansijskog kalkulatora, tabele ili ručni proračun.
Primer izračunavanja DCF-a
Imamo diskontnu stopu od 10% i investiciju koja bi mogla proizvesti 100 USD godišnje u naredne tri godine. Zadatak je da se izračuna sadašnju vrednost toka budućih novčanih tokova. Pošto novac u budućnosti vredi manje od novca danas, smanjuje se na sadašnju vrednost svakog od ovih novčanih tokova za diskontnu stopu od 10%. Konkretno, novčani tok prve godine danas vredi 90,91 dolara, tok druge godine vredi 82,64 dolara danas, a tok treće godine danas vredi 75,13 dolara. Sabirajući ova tri toka gotovine, zaključujete da je DCF investicije 248,68 dolara.
Da li je diskontovani novčani tok isti kao neto sadašnja vrednost (NPV)?
Diskontovani novčani tok i neto sadašnja vrednost Net Present Value (NPV) nisu isti, iako su blisko povezani. NPV je četvrti korak u procesu izračunavanja DCF-a. NPV se izračunava posle prognoze očekivanih novčanih tokova, izbora diskontne stope, diskontovanja novčanih tokova i njihovog sabiranja. Početni troška investicije se oduzima od DCF procene, a rezultat je NPV. Na primer, ako je početna vrednost investicije bila 200 USD, onda bi NPV te investicije bio 248,68 USD minus 200 USD, ili 48,68 USD.
Rezime
Diskontovani novčani tok je metoda koja procenjuje vrednost investicije na osnovu očekivanih budućih novčanih tokova. Korišćenjem DCF kalkulacije, investitori mogu da procene zaradu koji bi mogli da ostvare ulaganjem (prilagođen vremenskoj vrednosti novca). Vrednost očekivanih budućih novčanih tokova se prvo izračunava korišćenjem projektovane diskontne stope.
Ako je diskontovani novčani tok veći od trenutne
cene investicije, prilika za ulaganje bi mogla biti isplativa.