Cash Coverage Ratio

Koeficijent pokrivenosti gotovinom, koeficijent pokrivenosti kamata gotovinom

Cash Interest Coverage Ratio

Šta je koeficijent pokrivenosti gotovinom?

Koeficijent pokrivenosti gotovinom Cash Coverage Ratio je računovodstveni koeficijent koji meri sposobnost izmirenja troškova kamata. Za one koji imaju dug i troškove kamata, ovaj koeficijent može biti izuzetno koristan.

Odnos pokrivenosti kamata gotovinom, sličan je koeficijentu pokrića kamata Interest Coverage Ratio, ali pošto koristi gotovinu umesto zarade, realniji je pokazatelj. Ako je manji od jedan, preduzeće nema dovoljno gotovine da izmiri svoje obaveze po kamatama na kratkoročni i dugoročni dug.

Formula

Za izračunavanje koeficijenta pokrića gotovinom, zarada pre kamata i poreza EBIT (Earnings Before Interest and Taxes) se uzima iz bilansa uspeha Balance Sheet i dodaju mu se bezgotovinski troškovi Non-cash Expenses kao što su deprecijacija i amortizacija Depreciation & Amortization (D&A), i na kraju podele sa troškovima kamate:

Koeficijent pokrivenosti gotovinom = (EBIT + Bezgotovinski troškovi) / Troškovi kamata

Cash Coverage Ratio = (EBIT + Non-cash Expenses) / Interest Expenses

Primer

Kompanija ABC je preuzela veliki dug i želi da osigura da ima dovoljno gotovine da plati svoj novi teret kamata. Kompanija ostvaruje zaradu pre kamata i poreza od 1.200.000 dolara i beleži godišnju deprecijaciju Depreciation od 800.000 dolara. Planirano je da ABC plati na ime troškova kamata 1.500.000 dolara u narednoj godini. Na osnovu ovih podataka kompanija ima sledeći koeficijent pokrića gotovinom:

Koeficijent pokrića gotovinom = (EBIT + Bezgotovinski troškovi) / Troškovi kamata

Koeficijent pokrića gotovinom = (1.200.000 + 800.000) / 1.500.000 = 1,33

Obračun otkriva da ABC može da plati troškove kamata, ali da ima vrlo malo gotovine za druga plaćanja.

Kako poboljšati koeficijent pokrića gotovinom

Možda postoje dodatne bezgotovinske stavke koje bi trebalo oduzeti u brojiocu formule. Na primer, ako je bilo značajnih troškova za povećanje rezervi, za prodajna odobrenja, vraćene proizvode, loše dugove ili zastarele zalihe. Ako su ove bezgotovinske stavke značajne, obavezno se uključuju u obračun. Takođe, trošak kamate u imeniocu treba da sadrži samo stvarne troškove kamate koje treba platiti. Premija ili popust na iznos koji se plaća, to nije plaćanje u gotovini, i ne treba da bude u imeniocu.

Scroll to Top